Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

W piątek opublikowałem artykuł o tym, jak w przypadku wtyczek i motywów od Elegant Themes aktywować automatyczne aktualizacje. Artykuł powstał trochę z przypadku, ale uznałem, że skoro napisałem o motywach i wtyczkach od Elegant Themes, to wypadałoby napisać podobne 2 artykuły o kolejnych dwóch motywach, z których zdarza mi się korzystać. Dziś Avada od ThemeFusion, a niebawem… coś dla Janusza z TM… ;-)

Aktualizacja motywu Avada w WordPressie

Motyw Avada od ThemeFusion na pewno nieprzypadkowo jest jednym z najpopularniejszych (jeśli nie najpopularniejszym) na platformie Themeforest, przynajmniej jeśli chodzi o motywy do WordPressa. Przyznam, że choć niektóre rzeczy rozwiązałbym inaczej, to za każdym razem, gdy mam okazję tworzyć lub choćby „tylko” doradzać przy stronie tworzonej z jego wykorzystaniem, pracuje mi się naprawdę przyjemnie. Może tylko trochę męczą dodatkowe aktualizacje, które nie pojawiają się w głównym kanale aktualizacji…

W przypadku motywu Avada również musimy w ustawieniach motywy podać kod, by otrzymywać automatyczne aktualizacje (w głównym kanale aktualizacji WordPressa). I choć sama procedura pozyskiwania kodu może wydawać się trochę bardziej złożona, niż w przypadku motywów i wtyczek od Elegant Themes, gdzie wystarczy wygenerować klucz API, to nie ma dramatu. Zwłaszcza, że wynika ona z zakupu motywu w nienależącym do Twórców motywu sklepie (Themeforest, działający w ramach Envato Market).

Themeforest (Envato Market) i Purchase Code

Zaczynamy od kodu zamówienia, który możemy m.in. uzyskać na naszej liście zakupów w serwisie Themeforest (Envato Market). Wystarczy w z menu związanego z naszym kontem wybrać opcję „download”:

Następnie wybieramy interesującą nas transakcję (zakupu motywu) i z rozwijanego menu „download” wybieramy opcję:

License certificate & purchase code (text)

Spowoduje to pobranie/wyświetlenie pliku tekstowego, w którym znajdziemy m.in. taką pozycję:

Item Purchase Code:
21b8fe4c-pr81-2596-475c-fded8c6593a1

Jest to w naszym przypadku jedyna informacja, jakiej potrzebujemy by przejść do następnego kroku…

ThemeFusion i Register Envato Code

Kolejnym krokiem będzie założenie konta w serwisie ThemeFusion (autorów motywu Avada), gdzie przypiszemy kod do naszego konta, i do konkretnej domeny, pod którą będzie funkcjonować strona.

Po założeniu konta w ustawieniach wybieramy „register Envato code” i podajemy kod zakupu:

W tym kroku otrzymamy kod do wprowadzenia w ustawieniach motywu, a dodatkowo rejestrujemy w ten sposób na naszym koncie nie tylko motyw (wsparcie techniczne przez 6 miesięcy), ale również wtyczki dostępne w motywie.

Wprowadzenie kodu w motywie Avada

Uzyskany kod następnie trzeba wprowadzić w ustawieniach motywu Avada w WordPressie, gdzie będziemy go używać:

  • WP-Admin: Avada -> Registration

Od tego momentu aktualizacje motywu Avada będą się pojawiać na stronie z aktualizacjami WordPressa. Choć nie wszystkie…

Fusion Patcher

I tak dochodzimy do jednej rzeczy, która trochę nie podoba mi się, jeśli chodzi o mechanizm aktualizacji motywu Avada. Z racji tego, że do zarządzania stronami mam przygotowany zewnętrzny system, które integruje mi wszystkie strony w jednym panelu, to oczywiście odpowiada mi to, że aktualizacje motywu Avada zgłaszają się jako standardowe aktualizacje. Jednak oprócz tego w motywie wdrożone są „małe poprawki potencjalnie opcjonalne”, które już w ten sposób nie są widoczne, i instaluje się je z dedykowanego miejsca:

  • WP-Admin: Avada -> Fusion Patcher

Niby są to drobiazgi, niby dotyczą tylko konkretnych sytuacji i konkretnych problemów, ale… totalnie nie rozumiem, w jakim celu zdecydowano się na tego typu dodatkowe rozwiązanie, zamiast korzystać ze standardowego kanału aktualizacji, jak robi to większość deweloperów.

Jest to o tyle męczące, że już darzyły się tego typu poprawki, które przydały się na zarządzanych przeze mnie stronach, a o których bym nie wiedział, gdym korzystał tylko z zdalnego systemu zarządzania stronami (WordPressami).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)