Co bym nie uważał o Allegro, to jednak jest to potęga na polskim rynku eCommerce i ciężko przejść obojętnie obok zmian jakie zachodzą w tym serwisie, zwłaszcza że zmiany te dla wielu są dość istotne – zarówno kupujących (zmiany w systemie komentarzy i ocen transakcji), jak i sprzedających (zmiany w systemie komentarzy i ocen transakcji, zmiany w standardach miniaturek „aukcji”).
Spis treści w artykule
- 1 Nowe zasady/standardy miniaturek
- 2 Nowy system komentarzy i ocen transakcji
Nowe zasady/standardy miniaturek
Od lutego 2017 w serwisie Allegro obowiązują nowe standardy dotyczące miniaturek, czyli zdjęć/grafik, które pojawiają się na liście ofert (bo na Allegro to od dawna dominują oferty typu „kup teraz”, a nie aukcje), a które często decydują o tym, czy klikniemy w daną ofertę, czy też przejdziemy obok niej obojętnie i sprzedający często to wykorzystują – czasem w pozytywnym znaczeniu/sensie, a czasem… no cóż.
Mały quiz w ramach wprowadzenia
Poniżej widać trzy zdjęcia – oryginalne zostało wykonane lustrzanką w trybie automatycznym (Auto+), na idealnie białej kartce papieru, z intensywnym, białym oświetleniem (LED 860 lm), czyli tak, jak zapewne zrobiłoby sporo osób „mniej technicznych”, chcących wykonać tego typu zdjęcie (konsultowałem ;-)):
Zastanów się, które z tych zdjęć (lewe, środkowe czy prawe) jest oryginalne, a które są modyfikowane…
Bez ozdobników
Zacznę od zmiany chyba najłatwiejszej do wdrożenia, a zarazem faktycznie mogącej czasem podnieść komfort przeglądania ofert, gdyż sprzedający często nadużywają tutaj wszelkiej maści ozdobników, byle tylko wyróżnić się na tle innych ofert i zwabić „do siebie” potencjalnego kupującego.
Od lutego z miniaturek znikają wszelkie ozdobniki, tj. banery, logotypy/loga, znaki wodne, czy choćby „dziewczyny trzymające oferowany produkt”, chyba, że jest w zestawie:
Zdjęcie ma przedstawiać wyłącznie produkt i być pozbawione jakichkolwiek dodatkowych elementów. Zdjęcie może przedstawiać więcej elementów w przypadku, jeśli każdy z nich jest oferowany w zestawie z produktem
Dyskryminacja manekinów
Ubrania mogą być prezentowane na modelkach lub modelach oraz „na płasko”, dopuszczalne są też tzw. zdjęcia w technice „duch”. Prezentowanie odzieży na manekinach możliwe będzie wyłącznie w przypadku odzieży z parametrem używany.
I jest to chyba zmiana, którą najmniej rozumiem – chyba prędzej jakiś sklep wystawi produkt zaprezentowany na manekinie (zwłaszcza że jest spora szansa, że posiada), niż „Jasiu Kowalski” stary garnitur, bo jeśli nic się nie zmieniło, to manekiny nie są standardowym wyposażeniem przeciętnego mieszkania…
Białe tło (RGB 255.255.255)
Kolejnym wymogiem, który już może sprawić więcej trudności, a w przypadku sprzedawców z większą ilością produktów również wiązać się z dodatkowymi wydatkami, czy to na sesje zdjęciowe, na obróbkę graficzną jest wymóg stosowania białego tła na miniaturkach. Przy czym w zasadach mowa o idealnie białym, a nie „gdzieś w okolicach bieli”:
Biel miniaturowego tła ma być standardową bielą, oznaczoną w modelu RGB jako 255.255.255.
Wymów białego tła dotyczy również białych i przezroczystych przedmiotów,co może wydawać się problematyczne, ale przy odrobinie wprawy/pracy jest to jak najbardziej wykonalne.
Sprawy techniczne, czyli (nie tylko) białe tło
Jeśli zdecydujecie się na samodzielne wykonywanie zdjęć, to może wiązać się to z dodatkowymi wydatkami, czy to na niezbędny sprzęt, czy oprogramowanie, w którym później każde zdjęcie poddacie obróbce.
Mógłbym napisać, że teraz musicie pędem lecieć do sklepu po profesjonalny aparat i obiektyw do niego, do tego zestaw teł i namiotów bezcieniowych, statyw, oraz zestaw oświetlenia (lampy, statywy do nich).
Oczywiście wymienione powyżej elementy się przydadzą, ale zawsze można trochę zbić wydatki – np. zamiast namiotu bezcieniowego można wykorzystać – dla mniejszych przedmiotów – materiałowe białe pudełka (w Ikea 6 sztuk, w 3 rozmiarach kupicie za ok 20 zł). Dla większych przydatny może się okazać arkusz brystolu (2-5 zł), czy biały materiał (dobrze naprężone prześcieradło, czy flizelina) rozciągnięte na jakimś stelażu – ważne, by w tym przypadku punkt załamania (w tle zdjęcia) był możliwie jak najbardziej łagodny, dzięki czemu na zdjęciach nie będzie widać punktu załamania (brystol wydaje się w tym przypadku łatwiejszy do odpowiedniego ułożenia).
Oświetlenie – ktoś chyba kiedyś powiedział, że zdjęcie to światło, i jest w tym dużo prawdy. Bez dobrego oświetlenia nie będzie dobrego zdjęcia, zwłaszcza produktowego, gdy dodatkowo wymagane jest idealnie białe tło. Wprawdzie sam mam kilka lamp na statywach, to czasem zdarza mi się używać 2-3 zwykłych lampek biurowych, w których są zamontowane białe żarówki LED (taka ilość wynika z tego, że oprócz oświetlenia przedmiotu zazwyczaj warto dobrze oświetlić samo tło, dzięki czemu fotografowany przedmiot będzie lepiej się odróżniał od tła, które dodatkowo powinno być jak najdalej od przedmiotu). Czasem też warto rozważyć wykorzystanie natury, czyli światła słonecznego.
Może przydać się też coś do zmiękczeni światła, czy jego odbicia (softboxy, blendy, parasolki), ale i tu można wykorzystać często dostępne w biurach czy domach przedmioty (białe prześcieradła, różnokolorowe arkusze papieru, czy różne inne przedmioty, które mogą pomóc odpowiednio odbić/zmodyfikować światło padające na produkt).
Raczej nie rezygnowałbym ze statywu na aparat, dobrego aparatu (lustrzanka) z jakimś jasnym obiektywem – to są wydatki, które na pewno się zwrócą. Ostatecznie można użyć aparatu np. w telefonie, pamiętając tylko, że o ile te aparaty są coraz lepsze, to z racji małej matrycy (chodzi o fizyczną wielkość) czasem może stanowić to problem (dajcie więcej światła ;-)), choć wiele zależy też od zastosowanego układu i oprogramowania do robienia zdjęć.
Sam sprzęt to nie wszystko
Gdzieś na wstępie pokazałem grafikę z trzema zdjęciami – jedno z nich jest oryginalne, tj. prosto z aparatu, pozostałe dwa są modyfikowane:
Jeśli uznać, że zdjęcie było robione dobrym aparatem (lustrzanka, choć w trybie automatycznym), białego przedmiotu, na idealnie białym tle, z dobrym oświetleniem, to być może dla niektórych z Was zaskoczeniem będzie, że oryginalnym zdjęciem nie jest środkowe zdjęcie, a to po lewej – wyglądające jakby było robione przy świetle kominka, czy z jakimś pomarańczowym filtrem.
Na grafice powyżej są 3 zdjęcia:
- Zdjęcie po lewej – prosto z aparatu
- Zdjęcie środkowe – lekka korekta tonów i kolorów w programie graficznym
- Zdjęcie po prawej – lekka korekta tonów i kolorów, do tego lekka korekta tła i przedmiotu
Zdjęcie (po lewej) zostało zrobione celowo w taki sposób (konsultowałem to z osobami „mniej technicznymi”, jak by one to zrobiły), by pokazać, że czasem sam sprzęt to nie wszystko.
Błąd jaki został tu popełniony, to zdanie się na pełną automatykę aparatu – w wielu przypadkach taki wybór może być właściwy, i zdjęcia wyjdą przynajmniej poprawne. W tym konkretnym przypadku automatyka zawiodła, bo… chciała dobrze, gdyż kolor biały dla elektroniki/oprogramowania sterującego aparatem kolor biały jest błędem (prześwietlenie, za jasno), zwłaszcza, gdy jest go tak dużo w kadrze – białe tło, biały przedmiot…
W takim przypadku warto przełączyć aparat w tryb manualny – zazwyczaj mamy do dyspozycji kilka trybów, od tych gdzie decydujemy o pojedynczych aspektach zdjęcia, po w pełni manualny, gdzie mamy bezpośredni wpływ na każdy element (co w przypadku mniej doświadczonych osób na początku może stanowić pewien problem). W ten sposób możemy odpowiednio ustawić/skorygować zarówno balans bieli, czułość ISO, czas naświetlania, czy też przesłonę…
Przedmioty, których nie dotyczy obowiązek białego tła
Na szczęście jest też spora lista wyjątków, czyli przedmiotów/ofert, w przypadku których nie ma obowiązku stosowania białego tła:
- Przedmioty z parametrem „używane” wystawiane przez konto Zwykłe (bez statusu Firma)
- Przedmioty z parametrem „używane” wystawione przez konto Firma w kategorii: Motoryzacja > Części samochodowe
- Przedmioty z parametrem „używane” wystawione przez konto Firma w kategorii: Motoryzacja > Części i akcesoria motocyklowe
- Przedmioty z parametrem „używane” wystawione przez konto Firma w kategorii: Motoryzacja > Części do innych pojazdów
- Przedmioty z parametrem „używane” wystawione przez konto Firma w kategorii: Motoryzacja > Części do maszyn
- Przedmioty z parametrem „używane” wystawione przez konto Firma w kategorii: Motoryzacja > Opony
- Przedmioty wystawione na licytację w kategorii Moda i Uroda> Odzież, Obuwie, Dodatki
- Dom i Zdrowie > Dom i Ogród > Ogród > Rośliny
- Dom i Zdrowie > Dom i Ogród > Zwierzęta > Żywe zwierzęta
- Dom i Zdrowie > Dom i Ogród > Zwierzęta > Akwarystyka > Zwierzęta akwariowe
- Kolekcje i Sztuka > Antyki i Sztuka (z wyłączeniem Akcesoria malarskie – w nich obowiązuje białe tło)
- Kolekcje i Sztuka > Kolekcje
- Kategorie ogłoszeniowe
- Kategorie usług
- Dziecko > Pokój dziecięcy> Meble> Komplety mebli
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Meble > Kuchnia > Zestawy mebli kuchennych
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Meble > Pokój młodzieżowy > Komplety mebli
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Meble > Pokój dziecięcy > Komplety mebli
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Meble > Łazienka i toaleta > Zestawy mebli łazienkowych
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Meble > Sypialnia > Komplety mebli
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Meble > Sypialnia > Łóżka
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Meble > Salon > Kanapy
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Meble > Salon > Zestawy mebli
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Meble > Salon > Narożniki
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Meble > Salon > Komplety wypoczynkowe
- Dom i zdrowie > Dom i Ogród> Ogród > Architektura ogrodowa > Altany
Zabezpieczenia, których (jeszcze) nie ma
Sporym problemem może być brak jakichkolwiek zabezpieczeń zdjęć (odpowiednie zabezpieczenia mają się pojawić dopiero za kilka miesięcy), co w połączeniu z brakiem możliwości stonowania jakichkolwiek dodatkowych oznaczeń graficznych (logo, znak wodny) może jeszcze bardziej nasilić proces „podbierania” zdjęć, zwłaszcza, gdy według nowych zasad ich przygotowanie wymaga większego nakładu pracy i/lub kasy:
Zgodnie z nowymi zasadami miniatury nie mogą posiadać znaku wodnego.
(…)
Od września będziemy zabezpieczać zdjęcia cyfrowo, zapisując unikalne dane, które pozwolą na identyfikację właściciela zdjęć. Takie oznakowanie fotografii nie zmienia ich wyglądu, a sam proces zabezpieczania będzie przebiegać automatycznie.
Skoro są zasady, to muszą być też kary
Oczywiście bez kar nie byłoby sensu wprowadzania tak restrykcyjnych zasad, choć na szczęście – przynajmniej na razie – ewentualne kary nie są specjalnie okrutne, choć na tyle dotkliwe, że zapewne skłonią nawet bardziej opornych do ich przestrzegania:
Sprzedający wystawiający oferty niespełniające nowych zasad otrzymają upomnienia i ostrzeżenie. Po kilku ostrzeżeniach oraz braku reakcji w postaci zmiany zdjęcia, takie oferty będą usuwane. W przypadku Standardu Allegro wymagany będzie brak ostrzeżeń za niezgodne z zasadami zdjęcie.
Dla kont firmowych i zwykłych użytkowników
Zmiany dotyczą zarówno sprzedawców/kont firmowych (konta typu Firma) jak i kont „zwykłych użytkowników”, przedmiotów wystawionych zarówno jako nowe, jaki i używane – z tą różnicą, że w przypadku kont firmowych obowiązują wszystkie nowe zasady dotyczące miniaturek dla wszystkich typów ofert (przedmioty z parametrem „nowy” i „używany”), a w przypadku konto zwykłych (użytkowników) wszystkie zasady obowiązują dla przedmiotów oznaczonych jako „nowe”, to już w przypadku przedmiotów oznaczonych jako „używane” nie ma wymogów białego tła, choć oczywiście obowiązują zasady dotyczące braku dodatkowych „ozdobników” (napisy, ikony, dodatkowe grafiki i banery):
Zmiany dotyczą kont Firma (przedmioty z parametrem „nowy” i „używany”). Przedmioty wystawione na kontach zwykłych będą obowiązywać nowe zasady tylko w przypadku przedmiotów z parametrem „nowy” lub przedmiotów bez określonego stanu przedmiotu. W przypadku przedmiotów z parametrem „używany” wystawionych na kontach zwykłych będą obowiązywać zasady braku grafik, napisów i ikon, ale pozostanie dowolność tła.
Również dla trwających aukcji/ofert
Co istotne, zmiany dotyczą również aukcji/ofert wystawionych przed dniem wejścia zmian w życie (luty 2017):
Zasady dotyczące zdjęć wewnątrz ofert pozostaną bez zmian. Miniaturki w ofertach wystawionych przed 1 lutego 2017 r. powinny zostać dostosowane do nowych zasad do końca stycznia 2017 r.
Podsumowanie
Na koniec małe podsumowanie, bo mam świadomość, że zmiany w przypadku niektórych sprzedawców mogą być i tak problematyczne (np. dla kogoś, kto sprzedaje kilka-kilkanaście tysięcy produktów).
- Tło w kolorze białym (RGB 255.255.255) dla wszystkich ofert w przypadku konto firmowych, oraz dla przedmiotów wystawianych jako „nowe” w przypadku zwykłych kont
- Z wymogu białego tła zwolnione są oferty wymienione na liście wyjątków
- Na zdjęciach nie można umieszczać żadnych dodatkowych elementów (logotypy, znaki wodne)
- Minimalny rozmiar miniaturek: 400 x 300 pikseli
- Maksymalny rozmiar miniaturek: 2560 x 2560 pikseli
Nowy system komentarzy i ocen transakcji
Od 25 stycznia 2017 obowiązuje też nowy system komentarzy i ocen transakcji, co w skrócie oznacza, że teraz tylko kupujący wystawia komentarz (i znikają komentarze neutralne, które właściwie nic nie wnoszą do samej oceny sprzedawcy, czy też przebiegu transakcji).
Ale w tym przypadku raczej można uznać, że jest to zmiana ewidentnie na plus, gdyż obustronne komentarze (sprzedający i kupujący) przestały mieć sens wraz ze zmianą Allegro z typowo aukcyjnego serwisu w platformę pośredniczącą między sklepami/firmami sprzedającymi swój towar a kupującymi. W takiej sytuacji z założenia oceny służą raczej do oceny poszczególnych sklepów/sprzedawców, a nie kupujących (tak, jak to ma miejsce mp. w sklepach internetowych, czy też porównywarkach cen).
Oczywiście zmianami nie będą zadowoleni wszyscy, w tym, wszelkiej maści Janusze Biznesu, dla których „komentarz odwetowy” był często straszakiem dla niezadowolonych kupujących, którzy postanowili(by) ostrzec innych przed zakupem u takiego delikwenta.
Zmiany obowiązujące od 25 stycznia 2017:
- Komentarze mogą wystawiać tylko kupujący
- Sprzedający ma możliwość odpowiedzieć na komentarz (negatywny)
- Brak komentarzy neutralnych (zostają pozytywne i negatywne)
Zmiany obowiązujące od lutego:
- Brak anonimowych komentarzy (sprzedający będzie wiedział kto wystawił dany komentarz)
- Uwzględnianie tylko komentarzy i ocen z ostatnich 12 miesięcy
Zmiany, które mają wejść w życie w bliżej niesprecyzowanym terminie:
- Zwiększenie ilości znaków w komentarzu z 250 do 300
- Komentarze tylko dla kupujących z pełną aktywacją konta
- 90 dni na wystawienie komentarza (krótszy czas)
- Cząstkowe oceny dostępne dla sprzedawców (zgodność przedmiotu z opisem, kontakt ze sprzedających, czas realizacji zamówienia, koszt wysyłki)
- Home Assistant 2024.11, czyli „sekcje” domyślnym widokiem z opcją migracji, WebRTC oraz wirtualna kamera - 1970-01-01
- Black Friday w ZUS, czyli jest jeszcze kilka dni, by złożyć wniosek RWS i skorzystać z wakacji składkowych płacąc ZUS za grudzień 2024 - 1970-01-01
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01