Czasem się mówi, że kontent jest królem. Ja uważam, że w internecie królem jest link, bo bez niego prawdopodobnie nie dotarli byśmy do większości stron, a tym samym i treści prezentowanych na nich. Link (odnośnik) odgrywa ważną rolę również we wszelkich działaniach marketingowych w internie – to on znajduje się w wysyłanych newsletterach, postach i reklamach w mediach społecznościowych, czy też reklamach w wyszukiwarce lub innych serwisach zewnętrznych.

W takiej sytuacji kliknięcie przez odbiorce w link i przejście na docelową stronę (nieważne, czy sprzedażową, czy informacyjną) jest naszym celem. A jeśli tak, to warto linki przygotować tak, byśmy mogli dokładnie śledzić skuteczność naszych działań promocyjnych.

Tagi UTM w linkach

Jakiś czas temu napisałem artykuł o tym, jak śledzić kampanie reklamowe za pomocą Google Tag Manager i Google Analytics, gdzie przewinął się temat tzw. tagów UTM, dzięki którym w prosty sposób, w narzędziach tylu Google Analytics możemy dokładnie śledzić skuteczność kampanii, w których korzystamy z linków.

W tym wpisie skoncentruję się na „utmach”, bo drzemie w nich duża moc, a często mi się zdarza, że osoby/firmy z którymi współpracuje robią robią wielkie oczy, jak tylko o nich wspomnę.

Standardowe typy tagów UTM

Wprawdzie nazwy „utmów” możemy tworzyć dowolne, to jednak większość narzędzi analitycznych rozpoznaje (tylko) kilka podstawowych, które są pewnego rodzaju standardem:

  • utm_source – jedyny wymagany przez Google w tej chwili tag (choć polecam korzystać ze wszystkich 3), za pomocą którego określamy/definiujemy źródło ruchu przychodzącego, np. serwis społecznościowy (Facebook, Twitter, Google+), reklama newsletter, czy kanał RSS
  • utm_medium – za pomocą tego tagu określamy nośnik wiadomości (środek przekazu), np. link, baner, RSS, media społecznościowe, reklama CPC
  • utm_campaign – indywidualna nazwa danej kampanii, dzięki czemu możemy rozróżnić ruch z poszczególnych banerów, reklam czy newsletterów

Załóżmy, że chcemy analizować wejścia na stronę Webinsider.pl z odnośnika tekstowego (link) w newsletterze (e-mail). Wtedy taki link będzie miał postać:

https://webinsider.pl/?utm_source=Newsletter&utm_medium=E-mail&utm_campaign=Majowy%20newsletter
  • Źródło: Newsletter
  • Nośnik: E-mail
  • Kampania: Majowy newsletter

Oprócz trzech powyższych – najczęściej używanych – tagów, możemy jeszcze skorzystać z 2, które również są rozpoznawane chyba przez większość porządnych narzędzi analitycznych:

  • utm_term – słowa kluczowe w płatnych kampaniach reklamowych
  • utm_content – pomaga rozróżnić poszczególne linki, jeśli w jednym przekazie (np. newsletter) jest ich więcej niż jeden

Tagi te wprawdzie nie są tak popularne jak 3 pierwsze, ale w niektórych przypadkach (zwłaszcza utm_content) bywają przydatne, dlatego też warto o nich pamiętać.

Campaign URL Builder (Google Analytics Demos & Tools)

Struktura (budowa) takiego linku nie jest specjalnie skomplikowana, i po chwili zapewne każdy z Was będzie mógł je konstruować sam, choćby w systemowym notatniku, to nie ma co sobie życia utrudniać – warto skorzystać z narzędzia Google o nazwie „Campaign URL Builder”, dzięki któremu ta prosta czynność stanie się jeszcze prostsza:

Wpisujemy adres docelowej strony, podajemy wartości dla wybranych tagów (utm_source jest wymagany) i pobieramy gotowy adres URL, np.:

https://webinsider.pl/?utm_source=Webinsider.pl&utm_medium=Link&utm_campaign=Przyk%C5%82ad%20tag%C3%B3w%20UTM

Prosto i (relatywnie) wygodnie, więc nie ma chyba powodów, by z „utmów” nie korzystać.

Analiza kampanii w Google Analytics

Wprawdzie większość narzędzi związanych z analizą ruchu na stronach (kiedyś mówiło się na to statystyki, dziś to już wydaje się zbyt daleko idące uproszczenie) prawidłowo rozpoznaje podstawowe tagi UTM, to chyba rynkowym standardem jest Google Analytics, i dlatego na podstawie tej usługi pokaże jak wyglądają „utmy” w raportach.

Informacje o ruchu z adresów zawierających tagi UTM w standardzie znajdziecie m.in. w tych dwóch raportach (widokach):

  • Pozyskiwanie -> Cały ruch -> Źródło/medium (utm_source, utm_medium)
  • Pozyskiwanie -> Kampanie -> Wszystkie kampanie (wymagane: utm_campaign)

Ale tak naprawdę – właściwie wszystkie dostepne tagi – można analizować w wielu innych miejscach, korzystając m.in. z opcji „wymiar dodatkowy”, dzięki czemu możemy analizować bardziej złożone scenariusze. Nie tylko te z tagami UTM…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk