Zapytał mnie kolega, czy nie mam jakichś „skondensowanych notatek” z Basha, bo akurat by się przydały, a ja w końcu „coś tam w nim dłubię”. Notatki oczywiście, że mam, ale są to moje notatki, i w większości sytuacji nikomu nic po nich, o ile ich nie „rozjaśnię”, np. w formie artykułu na Webinsider.pl (co regularnie czynię… ;-)). Ale by nie zostawiać kolegi w potrzebie, przesłałem mu link do strony, gdzie znajdzie sporo „notatek w PDFach”, również do Basha.
Programming Notes for Professionals
Oczywiście książek – w tym bezpłatnych – dotyczących różnych języków programowania, frameworków, systemów… jest całkiem sporo, tak samo jak eBooków (i PDFów). Niestety często są to pozycje, które wymagają wręcz wyciągania wiedzy z kolejnych stron i rozdziałów. Nie zawsze jest to przyjemne, nie zawsze mamy na to czas. I tu z pomocą przychodzi seria „Notes for Professionals”, która składa się obecnie z 48 PDFów, i możecie pobrać je bezpłatnie na tej stronie.
Jak sama nazwa wskazuje, nie znajdziemy tu felietonów, a czystą esencję – to co najważniejsze, bez zbędnych publicystycznych przeszkadzajek. Oczywiście taka „skondensowana” dawka raczej nie zastąpi solidnego kursu, ale będzie jego świetnym uzupełnieniem, czy miejscem, do którego zawsze można zajrzeć, by coś szybko sobie przypomnieć (a akurat internet nie działa ;-)).
Przykładowy rozdział (24.) z eBooka o Bashu:
Obecnie możemy pobrać „notatki” dotyczące takich zagadnień jak:
- .NET Framework
- Algorithms
- Android
- Angular 2
- AngularJS
- Bash
- C
- C++
- C#
- CSS
- Entity Framework
- Excel VBA
- Git
- Haskell
- Hibernate
- HTML5
- HTML5 Canvas
- iOS Developer
- Java
- Java EE
- JavaScript
- jQuery
- LaTeX
- Linux
- MATLAB
- Microsoft SQL Server
- MongoDB
- MySQL
- Node.js
- Objective-C
- Oracle Database
- Perl
- PHP
- PostgreSQL
- PowerShell
- Python
- R
- React JS
- React Native
- Ruby on Rails
- Ruby Notes
- Spring Framework
- SQL
- Swift
- TypeScript
- VBA
- Visual Basic .NET
- Xamarin.Forms
Na stronę warto zaglądać regularnie, bo cały czas dochodzą nowe pozycje…
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
A polecisz coś w wersji PL?
Raczej nie bardzo. Niby na półce mam również kilka książek „bardziej technicznych”, ale chyba nigdy nie były używane/czytane. Jak szukam jakiegoś konkretnego rozwiązania to albo internet, gdzie nawet jak nie ma tego czego szukam, to może będzie coś, co mnie naprowadzi na właściwy kierunek. A tak to raczej uczę się przez to, że chce coś osiągnąć i kombinuje jak to zrobić. Natomiast lubię (i cenię) takie skondensowane pozycje, coś jak tablice matematyczne czy szkolne ściągawki – sama esencja, idealne jako wsparcie do nauki i późniejsze „szybkie powtórki”, gdy szukam np. konkretnego parametru.
Pytam się, bo chciałbym się nauczyć Pythona i Basha (kolejność jeszcze nie ustalona)
Zacząłbym od zapewne Basha, i w tym przypadku „programistyczne notatki dla profesjonalistów” mogą być wystarczające/bardzo przydatne. Python… no cóż, jakieś tam podstawy znam (Raspberry Pi i niektóre biblioteki do czujników), ale „podłubać” coś więcej nie miałem nigdy okazji.
Ja po zaimportowaniu wszystkich baz danych mam błąd, że logując się na użytkownika z wszystkimi prawami, mam info „brak użytkownika w tabeli uprawnień” ? i nigdzie nie mogę znaleźć pomocy