W ostatni piątek (07.12.2018) pisałem o tym, że ukazała się finalna wersja WordPressa w wersji 5.0, trochę złośliwie przeze mnie nazwana „Gutenberg Edition”. I tak pomyślałem – patrząc też na reakcje i problemy (nie tylko) znajomych – że to chyba dobry moment, by napisać artykuł o tym jak można – w razie problemów, bo z Gutenbergiem to akurat dość łatwo sobie poradzić – przywrócić starszą wersję WordPressa (core), wtyczek i motywów.
Spis treści w artykule
Instalacja starszej wersji WordPressa, wtyczek czy motywów
Zazwyczaj powtarzam jak mantrę, by aktualizować nie tylko samego WordPressa, ale i wtyczki i motywy, z których nie tylko korzystamy (aktywne), ale również te, które są z różnych powodów „tylko” zainstalowane. Często jednak aktualizacje nie publikowane dlatego, że znaleziono jakiś błąd czy podatność, za to czasem zmiany, jakie zostały w nich wdrożone mogą generować błędy na stronie. W takich przypadkach czasem nie ma wyjścia – trzeba przywrócić WordPressa, motyw lub wtyczkę do starszej wersji.
Operację taką można wykonać ręcznie, pobierając odpowiednią wersję np. z repozytorium na WordPress.org. I choć nigdy nic złego u mnie się nie wydarzyło przy takiej operacji (czasami trzeba było jeszcze zmodyfikować coś w bazie danych), to jest to metoda raczej dla trochę bardziej zaawansowanych (doświadczonych) użytkowników.
Na szczęście są do tego gotowe wtyczki – zarówno do przywracania samego WordPressa do wybranej wersji, jak i wtyczek i motywów.
WP Downgrade – przywracanie WordPressa do starszej wersji
Zacznę od wtyczki WP Downgrade, dzięki której możemy przywrócić, a właściwie wymusić „aktualizację” WordPressa do wybranej przez nas wersji.
Obsługa jest banalna – instalujemy i aktywujemy wtyczkę, przechodzimy do jej ustawień (Ustawienia -> WP Downgrade), i wprowadzamy wersję WordPressa, do której chcemy „zaktualizować” system., np. 4.9.8, czyli ostatnia przed wersją 5.0, która pewnie jest wspaniała, ale nie wszystko zawsze wszystko chce w niej działać prawidłowo. Po czym wykonujemy standardową aktualizację, która w naszym przypadku będzie deaktualizacją (Kokpit -> Aktualizacje).
WP Rollback – przywracanie wtyczek i motywów do starszych wersji
Jeśli chodzi o wtyczki i motywy, czyli coś, co zapewne częściej się może przydać (bo ile razy może wychodzić WordPress 5.0 ;-)) to można skorzystać z wtyczki WP Rollback.
Korzystanie z tej wtyczki również jest banalne – przy zainstalowanych w naszym WordPressie motywach i wtyczkach mamy dodatkowy link „rollback”, po wybraniu którego pojawia się ekran, w którym wybieramy wersję, którą chcemy zainstalować.
Wtyczka nie zawsze pomoże
Grafika powyżej pokazuje proces aktualizacji, a potem deaktualizacji wtyczki do starszej wersji (istne perpetum mobile ;-)). W przypadku motywów odpowiedni przycisk (link) znajduje się na ekranie szczegółów danego motywu, w prawym dolnym rogu:
I tu mała uwaga jeśli ktoś ktoś korzysta z motywu lub wtyczki, której nie ma w repozytorium na WordPress.org, czyli jest to motyw lub wtyczka pobrana z innego źródła, np. kupiona w zewnętrznym (niezależnym) serwisie. W takim przypadku przycisku pozwalającego powrócić do starszej wersji nie będzie:
Powyżej widać ekran ze szczegółami motywu Divi od Elegant Themes i Monstroid2 od Zemez (TemplateMonster), które są motywami komercyjnymi, kupionymi w zewnętrznych serwisach, i w ich przypadku opisywana wtyczka nie pomoże.
W takich przypadkach zostaje albo ręczna podmiana plików z paczki ze starszą wersją, którą można pobrać czasem repozytorium danego sklepu/dostawcy, lub z własnej kopii zapasowej, którą każdy powinien mieć.
Czasem się zdarza, że w tego typu wtyczkach lub motywach autorzy dodają własne mechanizmy, pozwalające powrócić do starszej wersji:
Na powyższej grafice widać działanie wbudowanego w motyw Divi modułu pozwalającego na proste przywrócenie motywu do starszej wersji, gdyby okazało się, że po aktualizacji występują jakieś problemy.
Ta opcja niestety nie jest standardem (tak samo jak automatyczna aktualizacja, ale o tym w jednym z kolejnych artykułów), ale jak widać – zdarza się, za co ekipie Elegant Themes należy się duży plus.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Dla ostatniego przypadku, czyli elementów spoza repozytorium, do zestawu przydatnych tooli dorzucę wtyczkę Update Theme and Plugins from Zip File – pozwala zrobić aktualizację albo downgrade z paczki .zip standardowym instalatorem.
Dzięki za info. Gdy szykowałem się do tematu, pamiętałem, że kiedyś gdzieś tego typu wtyczkę widziałem. Choć nie wiem, czy przypadkiem nie nazywała się inaczej… Ale tworzenie animowanych gifów chyba tak mnie pochłonęło, że zapomniałem o tym aspekcie (albo spacer z psami, kto wie ;-)). Jutro może uzupełnię artykuł, a jak nie, to zawsze jest Twój komentarz.
Pewnie chodziło o nawet jeszcze popularniejszą: Easy Theme and Plugin Upgrades ;-)
Obie dają radę.
Wielkie dzieki za wpis, zainstalowałem, aktualizował starsze wersje, jeśli można tak powiedzieć, wszystko działa.
Czasem niestety nie ma wyjścia, i trzeba wrócić do starszej wersji – czy to samego WordPressa (raczej rzadko, chyba że awaryjnie) czy wtyczki (częściej).