To będzie krótki artykuł, taki trochę ukłon w stronę koleżanki, a właściwie to nawet nie tyle samej koleżanki, ile jej siostry, która niedawno odkryła, że w programie pocztowym ma jakąś dziwną opcję przy wpisywaniu odbiorcy, a mianowicie UDW…
Poczta e-mail i pola/odbiorcy DW (CC) i UDW (BCC)
I choć po wstępie temat może wydawać się mało poważny, to co chwile słyszymy o jakimś wycieku adresów e-mail, ktoś dostał zadanie wysłania np. życzeń do wszystkich kontrahentów i każdy odbiorca takiej wiadomości otrzymał w komplecie listę wszystkich pozostałych odbiorców takiej wiadomości. Nie dość, że takie zdarzenie może budzić pewne obawy np. na gruncie prawa (RODO), to jeszcze jest to doskonały prezent dla konkurentów takiej firmy, bo od razu wiadomo gdzie i do kogo uderzać z propozycją swojej oferty (ale tutaj też zwracam uwagę na aspekty prawne, by nie rozsyłać SPAMu).
Przykładowe okno tworzenia nowej wiadomości może wyglądać np. tak:
W miejscu, gdzie wpisujemy nadawców wiadomości e-mail mamy pola Do (po angielsku To), DW (po angielsku CC), oraz UDW (po angielsku BCC). I choć w każdym możemy wpisać adres odbiorcy, i taka wiadomość do nie go dotrze, to pola te mają swoje przeznaczenie:
- Do/To – standardowe/podstawowe pole, gdzie wpisujemy adres(y), gdy wysyłamy wiadomość do jednego odbiorcy, ew. kilku, ale każdy jest równorzędnym odbiorcą, i może widzieć pozostałych odbiorców
- DW (do wiadomości)/CC (carbon copy) – tutaj wpisujemy adresy osób, które nie są bezpośrednimi odbiorcami wiadomości, ale chcemy je poinformować, że taka korespondencja ma miejsce (wszyscy uczestnicy korespondencji widzą te adresy)
- UDW (ukryte do wiadomości)/CC (blind carbon copy) – specjalny tryb odbiorcy, który nie wyświetla się jako uczestnik korespondencji pozostałym zwykłym (i DW) odbiorcom, co jest często wykorzystywane do przesłania kopii wiadomości w sekrecie do jakiegoś odbiorcy, czy też do wysyłki wiadomości do większej liczby odbiorców, gdy nie mają oni o sobie wiedzieć
Tak więc w normalnej korespondencji korzystamy z pola „do”, gdy chcemy dodatkowo przesłać wiadomość do jeszcze kogoś, ale nie będzie on głównym odbiorcą, a tylko grzecznościowo go informujemy, że taka korespondencja ma miejsce (np. przełożony głównego odbiorcy wiadomości) korzystamy z pola DW. Jeśli chcemy zrobić to w sekrecie, zamiast DW korzystamy z UDW. Z opcji UDW korzystamy również wtedy, gdy chcemy rozesłać wiadomość do większej liczby osób, np. we wspomnianym już przypadku z życzeniami…
- Home Assistant 2024.11, czyli „sekcje” domyślnym widokiem z opcją migracji, WebRTC oraz wirtualna kamera - 1970-01-01
- Black Friday w ZUS, czyli jest jeszcze kilka dni, by złożyć wniosek RWS i skorzystać z wakacji składkowych płacąc ZUS za grudzień 2024 - 1970-01-01
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
Jesteś pewien, iż klienty pocztowe zawsze zadziałają tak, iż opcja „odpowiedź” udziela odpowiedzi wszystkim adresom w To: ?? Bo mam nie raz wrażenie, iż jednak (szczególnie M$) odpowiada tylko nadawcy.
Tak, masz rację, ja się przyzwyczaiłem, że u siebie mam to trochę zmodyfikowane i mam odpowiedz, odpowiedz nadawcy, odpowiedz wszystkim… Już skorygowałem to zdanie.