Jakiś czas temu pisałem jak korzystając z CUPSa podłączyć do Raspberry Pi drukarkę, oraz udostępnić ją innym urządzeniom w sieci LAN.

Dziś troszkę rozwiniemy ten temat – ostatnio znajomy prosił mnie o pomoc, w uruchomieniu dostępu do drukarki podłączonej do Raspberry Pi w ramach Google Cloud Print, i właśnie tym się teraz zajmiemy… :-)

I mimo, że poradnik będzie na Raspberry Pi (Debian/Raspbian), to powinien działać na innych systemach Linux, choć czasem może być konieczna odpowiednia modyfikacja poleceń (dotyczy to głównie poleceń odpowiedzialnych za ew. instalację dodatkowych pakietów/aplikacji).

CUPS @ Raspberry Pi

Jak ktoś z Was nie ma dodanej (i udostępnionej) drukarki podpiętej do Raspberry Pi – odsyłam do tego wpisu, w którym opisana została instalacja i konfiguracja usługi CUPS na Pi

Google Cloud Print

Google Cloud Print to nowa technologia łącząca drukarki z internetem. Za jej pomocą możesz z dowolnego miejsca drukować na drukarkach w domu i w pracy, a także udostępniać je wybranym osobom. Google Cloud Print działa na telefonach, tabletach, Chromebookach, komputerach i dowolnych innych urządzeniach połączonych z siecią, z których chcesz coś wydrukować.

Więcej na temat Google Cloud Print przeczytasz na tej stronie…

Usługa Google Cloud Print (za)kończy(ła) swój żywot dnia 1 stycznia 2020.

Najpierw dodamy drukarki „chmurowe” do Raspberry Pi, a następnie drukarki lokalne dodamy „do chmury”.

CUPS Cloud Print, czyli drukarki z Google Cloud Print dostępne w Raspberry Pi

Dzięki CUPS Cloud Print dodacie swoje drukarki dostępne w ramach usługi Google Cloud Print do Raspberry Pi – czasem może się przydać, np. do zapisu dokumentów z Pi bezpośrednio na Dysk Google. Ale oczywiście nie tylko…

Na wstępie mała uwaga: u mnie na Raspberry Pi opisana metoda nie zadziałała – podczas dodawania/importowania drukarek do usługi CUPS zawsze pojawiał się błąd:

server-error-internal-error

Opis „jak” jednak postanowiłem zostawić, może u kogoś z Was zadziała. A i ja będę miał motywacje, by kiedyś do tematu jeszcze powrócić…

Podejrzewam, że błąd wynika z tego, że Pi „nie wyrabia” – czyli brakuje mocy obliczeniowej, bo taki sam błąd czasem pojawiał się przy dodawaniu drukarek lokalnych do CUPSa. Może wystarczy zwolnić trochę dodatkowej pamięci RAM na czas instalacji. A może trzeba by podnieść częstotliwość procesora na 1000MHz/1GHz by dać Pi większy zapas mocy…

Dodatkowo – opisana metoda powinna działać na innych urządzeniach/komputerach z systemem Linux, a tam problem z „brakiem mocy” raczej nie powinien występować.

Zaczynamy od instalacji wymaganych bibliotek/pakietów, których możecie nie mieć w systemie:

sudo apt-get install python-httplib2 python-cups

Teraz można przystąpić do instalacji CUPS Cloud Print:

wget http://niftyrepo.niftiestsoftware.com/cups-cloud-print/packages/cupscloudprint_20131013-1_all.deb
sudo dpkg -i cupscloudprint_20131013-1_all.deb

Gdy instalacja się zakończy, przechodzimy do konfiguracji:

sudo python /usr/lib/cloudprint-cups/setupcloudprint.py

Gdy podacie login do konta Google (adres e-mail) otrzymacie link za pomocą którego trzeba autoryzować usługę:

https://accounts.google.com/o/oauth2/auth?scope=https%3A%2F%2Fwww.googleapis.com%2Fauth%2Fcloudprint&redirect_uri=urn%3Aietf%3Awg%3Aoauth%3A2.0%3Aoob&response_type=code&client_id=[WPISZ_TU_SWOJE_ID].apps.googleusercontent.com&access_type=offline

Z racji tego, że z konsoli może być ciężko skopiować link – możecie skorzystać z gotowca powyżej. Wstawcie tylko zamiast „[WPISZ_TU_SWOJE_ID]” 12 cyfr które pojawią się w Waszym linku.

cups-cloud-print_01

W zamian otrzymacie kod, który trzeba wpisać w oknie konsoli.

Teraz wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, i jeśli Waszemu urządzeniu pójdzie lepiej niż mojej „testowej Malince” to na liście drukarek w usłudze CUPS powinny pojawić się Wasze drukarki dostępne w ramach Google Cloud Print.

Kasowanie drukarek:

Skasować „lokalnie” dodane drukarki można z poziomu CUPSa (np. WWW). Dodatkowo można skasować plik /etc/cloudprint.conf

sudo rm /etc/cloudprint.conf

Więcej o CUPS Cloud Print znajdziecie na stronie projektu…

Drukarki „z chmury” – przynajmniej teoretycznie – mamy już dostępne lokalnie, teraz pora dodać drukarki lokalne (CUPS) do naszego konta Google Cloud Print…

Dodawanie drukarki lokalnej (Linux/Raspberry Pi/CUPS) do Google Cloud Print

Tu mamy mamy 2 różne drogi:

  • Sterownik/łącznik między Google Cloud Print a usługa CUPS (Python)
  • Instalacja i konfiguracja aplikacji Chromium (Chrome)

Zaczniemy od pierwszego wariantu, czyli:

Cloudprint – łącznik do usługi

Najpierw instalujemy skrypt:

sudo pip install cloudprint

Wcześniej może być konieczne zainstalowanie wymaganych składników/komponentów:

sudo apt-get install python python-pip

Gdy mamy to już za sobą, przystępujemy do konfiguracji:

sudo /usr/local/bin/cloudprint

Musimy podać login i hasło do konta:

linux_raspberry-pi_cloudrpint01

Drukarka (drukarki) dostępna w usłudze CUPS zostanie automatycznie dodana do konta Google Cloud Print – co można sprawdzić logując się do usługi.

Skrypt po dodaniu drukarki (drukarek) będzie dalej działał – będzie na zadania do drukowania, blokując tym samym konsolę. Dlatego instalacje można zrobić albo korzystając z programu screen, albo gdy już doda się drukarka przerywamy jego działanie (CTRL+C) i restartujemy Pi.

Więcej o Cloudprint znajdziecie na stronie projektu…

Inna metoda, to instalacja Chromium (Chrome) i skorzystanie z wbudowanej w przeglądarkę integracji z usługami w ramach konta Google:

Konfiguracja Google Cloud Print za pomocą przeglądarki Chromium/Chrome

Wprawdzie można skorzystać z poradnika przygotowanego przez Google – to nie wiem czy na Raspberry Pi to zadziała… Co niekoniecznie stanowi akurat problem – dla wielu początkujących wręcz może być to zaletą – bo oznacza, że trzeba to zrobić inaczej, w tym wypadku chyba nawet prościej…

Zaczynamy od instalacji Chromium:

sudo apt-get install chromium-browser

Po instalacji chyba najtrudniejsza część, ale nie ze względu na poziom skomplikowania, co bardziej ze względu na komfort pracy – z przeglądarki w formie graficznej (GUI) będziemy korzystać tylko przez chwilę, zwłaszcza że w przypadku Raspberry Pi (Model B, 512 MB RAM, CPU@800MHz) korzysta się z niej zdecydowanie niekomfortowo – i to delikatnie pisząc.

Przeglądarkę uruchamiamy w trybie graficznym, możemy tu skorzystać z:

Następnie przechodzimy do ustawień Chromium i podłączamy przeglądarkę pod swoje konto Google:

raspberry-pi_chromium_cloud-print_01

Teraz idziemy do „zaawansowanych ustawień” i tam przy pozycji „Google Cloud Print” klikamy na przycisk „Add printers”/”Dodaj drukarki”:

raspberry-pi_chromium_cloud-print_02

Autoryzujemy dostęp:

raspberry-pi_chromium_cloud-print_03

I to wszystko:

raspberry-pi_chromium_cloud-print_04

Na wszelki wypadek dodam, że ani okna/GUI, ani Chromium nie muszą być uruchomione na Raspberry Pi by dało się korzystać z usługi (istotne, zważywszy na obciążenie systemu jakie generuje działająca przeglądarka Chromium)

Zarządzanie i korzystanie z drukarek w ramach Google Cloud Print

Drukarkami dostępnymi w ramach usługi można zarządzać z poziomu tej strony internetowej.

android_google-cloud-printSam korzystam z tej usługi np. by wydrukować jakiś dokument z poziomu telefonu z systemem Android, i to niezależnie od miejsca w którym w danej chwili fizycznie się znajduje…

Zobacz wszystkie artykuły z serii „Raspberry Pi”

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk