Kolega podesłał mi (chyba) wczoraj link do pewnego wpisu na pewnym blogu. I tak sobie pomyślałem, że choć nie bardzo jest tu o czym pisać, by naprodukować sensowną liczbę znaków, to patrząc choćby na to, że od dawna – z sezonową przerwą na cydr – jeden z najpopularniejszych artykułów na naszej stronie dotyczy użytkowników w systemie Linux, warto chyba o tym wspomnieć. Zwłaszcza że w jednym artykule znajdziemy taką pigułę najważniejszych poleceń w Bashu.

101 Bash Commands and Tips for Beginners to Experts

Autor przedstawił (jak podaje, bo nie liczyłem) 101 komand (poleceń) i tipsów (nie tylko) dla początkujących użytkowników Linuksa, korzystających z Basha (w sumie to każdy użytkownik Linuksa prędzej czy później z konsoli będzie jednak musiał skorzystać ;-)), które mogą się przydać w (nie)codziennej pracy.

Wszystko zostało nawet sensownie pogrupowane, do tego autor skupił się na tym, co faktycznie wydaje się niezbędne, przez co nie stracicie godzin na czytanie o jednym poleceniu, z którego pewnie ostatecznie i tak nie skorzystacie… ;-)

Przy tej okazji warto chyba przypomnieć artykuł, który opublikowałem prawie równo rok temu, a który dotyczył Programming Notes for Professionals, czyli solidnej i bezpłatnej dawce skondensowanej wiedzy (PDFy do pobrania), gdzie również znajdziemy wiedzę w mocno skondensowanej formie, również na temat Basha.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej