eBook "Uspokój swoje finanse"

Na stronie Webinsider.pl od dawna nie ma zewnętrznych reklam – tylko moje własne banery. Ostatnio postanowiłem w ramach testów (zapewne do końca lutego) dodać widget Ceneo. Dziś postanowiłem zrobić kolejny wyjątek, również w ramach kilkudniowych testów – dodałem na stronie nowe reklamy automatyczne AdSense (od Google).

Automatyczne reklamy Google AdSense

Decyzja o rezygnacji z reklam zewnętrznych – takich jak np. AdSense – była łatwa. By przyniosły one jakąś sensowną kasę ruch musi być naprawdę duży, liczony w dziesiątkach tysięcy odsłon dziennie. Do tego na komputerach królują wszelkiej maści „blokery”, a i sami użytkownicy przez lata nabawili się „banerowej ślepoty”. Dlatego z reklam AdSense na co dzień korzystam już tylko w aplikacjach mobilnych, gdzie nie dość, że nie ma zbyt dużej alternatywy, to „klikalność” jest zdecydowanie na dużo wyższym poziomie.

Nie bez znaczenia był tez fakt, że nad takimi reklamami mamy bardzo małą kontrolę, a Google (w przypadku AdSense) przepuszcza śmieci w rodzaju „masz wirusa – kliknij i pobierz antywirusa”, które nie dość, że wprowadzają użytkowników w błąd (zwłaszcza w przypadku reklam na komórkach), to jeszcze często prowadzą do śmieciowych SPAM-aplikacji. Do tego często się zdarza, że w artykule mam np. jakiś link partnerski, dzięki któremu za poleconego użytkownika mogę otrzymać jakieś relatywnie konkretne wynagrodzenie, ale na stronie pojawia się reklama tego samego produktu (lub usługi) i zgarniam kilak groszy za kliknięcie. Nie ma to najmniejszego sensu.

Na problemy przedstawione w powyższym akapicie raczej prędko rozwiązania nie będzie, ale w Google są chyba świadomi pewnej ułomności swojego systemu wyświetlania reklam, stąd coraz to nowe rozwiązania, które mają podnieść „klikalność” w reklamy, a tym samym ich zysk (i właścicieli stron, choć ten to grosze przy kasie jaką na tym zarabia Google).

Najnowszą ich propozycją, którą – jak już pisałem – postanowiłem testowo wdrożyć na stronie są automatyczne reklamy AdSense. polega to na tym, że do nagłówka strony dodajemy prosty kod, bez zastanawiania się jaki format reklamy i w jakim miejscu nas interesuje. To – wybór miejsca na stronie i formatu reklamy – ma zrobić „sztuczna inteligencja” na podstawie analizy naszej strony, jej struktury i treści. Przynajmniej tak napisali w wiadomości e-mail, którą od nich dostałem:

Przedstawiamy nowe reklamy automatyczne AdSense

Jeśli chcesz zwiększyć przychody i zaoszczędzić czas, mamy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie. Zaczęliśmy korzystać z systemów uczących się w reklamach automatycznych AdSense – to nowy sposób automatycznego umieszczania reklam na stronie. Dzięki reklamom automatycznym można wyświetlać odpowiednie reklamy we właściwym czasie, dbając przy tym zarówno o własne przychody, jak i pozytywne wrażenia użytkowników.

Wypróbuj reklamy automatyczne

Reklam automatycznych można używać niezależnie lub w połączeniu z istniejącymi reklamami Google. Google skanuje strony w Twojej witrynie, wyszukuje potencjalne miejsca docelowe reklam i wyświetla nowe reklamy, gdy będą one mogły osiągnąć dużą skuteczność i zapewnić odbiorcom pozytywne wrażenia.

Test potrwa zapewne kilka dni, raczej nie spodziewam się z tego specjalnie wysokiego przychodu, ale jestem ciekaw jakie i gdzie ten „system uczący się” umieści reklamy na stronie. Może mnie zainspiruje… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
eBook "Uspokój swoje finanse"