eBook "Uspokój swoje finanse"

Rano opublikowałem wpis na temat możliwości sprawdzenia punktów karnych przez internet, w którym wspomniałem o tym, że ministerstwo cyfryzacji wydało ostrzeżenie o oszustach, żerujących na popularności usługi. Chwilę po publikacji podjechałem po strzałę (w końcu – mimo niesprzyjającej pogody – postanowiłem wybudzić ją z zimowania), wracam i widzę, że powiadomienia wyłapały już jakąś podejrzaną stronę…

Sprawdź swoje punkty karne online 2017

Tak jak napisałem we wpisie dotyczącym możliwości sprawdzenia punktów karnych przez internet – strzelałem, że będzie to m.in. próba – w moim odczuciu – naciągnięcia odwiedzających na subskrypcję Premium SMS.

Co gorsze, zależnie od zapytania strona „z ofertą” subskrypcji premium SMS jest na drugiej lub nawet pierwszej (!) pozycji w Google (choć to może wynikać również z tego, że opisywany serwis jest prawdopodobnie dostępny w internecie dłużej niż strona oficjalna):

Przyznam, że patrząc tylko na pozycję w wynikach wyszukiwania i tytuł, sporo osób może trafić tam gdzie nie trzeba. Strona z subskrypcją Premium SMS (na zrzucie na pierwszej pozycji):

Sprawdź punkty karne online – Ile masz punktów karnych?

Strona oficjalna, czyli w ramach portalu Obywatel.gov.pl:

Sprawdź swoje punkty karne | obywatel.gov.pl

Nadzieja w szybkiej reakcji odpowiednich instytucji, firm (hosting, domena) i Google, by przefiltrować trochę ten wynik.

Witajcie na stronie na której można sprawdzić punkty karne online!

Wykorzystywana domena do najprostszych nie należy, ale ma odpowiednie słowa kluczowe, a do tego jak widać w Google widnieje wysoko, więc jaka by nie była, ruch zgarnie:

e-sprawdz-punkty-karne.pl

Zaraz po wejściu na stronę (brzydka ona jak…) witają nas hasła w stylu (pisownia oryginalna):

Witajcie na stronie na której można sprawdzić punkty karne online !

Strona ta powstała dla Ciebie i ludzi, którzy chcą sprawdzić swoje punkty karne online w 2017

Chcesz sprawdzić swoje punkty karne online  ? Dobrze trafiłeś/aś! Nasz system pozwoli Ci zrobić to w zaledwie kilka sekund! Program ten miał zostać oficjalnie udostępniony przez rząd polski 1. stycznia 2016 jednak nie doczekaliśmy się tego. Dlaczego? Powodów może być kilka, ale chyba wszyscy wiemy, że wystawienie świstka na komisariacie kosztuje 20 złotych.  Ilu kierowców dziennie w całej Polsce sprawdza stan swoich punktów karnych? Zapewne mnóstwo, więc po prostu opłacało się nie wprowadzać sprawdzania punktów karnych online. Jednakże wychodzimy naprzeciw wszystkim tym, którzy chcą sprawdzić stan swoich punktów online!

I chwile niżej znajdziemy formularz, który być może nie zapisuje podanych w nim danych, a może jednak zapisuje (na pewno nie ma tu żadnej weryfikacji wprowadzanych danych):

Weryfikacja bezpieczeństwa, czyli subskrypcja Premium SMS

W momencie gdy klikniecie przycisk „sprawdź” zostaniecie przekierowani na kolejną stronę, na której możecie przeczytać bajki na temat tego, że w celu wyeliminowania „żartownisie zapewne poniżej 15 roku życia” musicie przejść dodatkowy proces weryfikacji:

Dla kontroli bezpieczeństwa potwierdź swój numer telefonu
Weryfikacja Bezpieczeństwa

To bardzo ważny element. Dostajemy mnóstwo zgłoszeń od żartownisiów zapewne poniżej 18 roku  życia. Aby uniknąć dalszych nieprzyjemności z ich strony wprowadziliśmy kontrole bezpieczeństwa. Aby przejść kontrole bezpieczeństwa należy:

  • Wprowadzić swój numer telefonu
  • Wpisać i zatwierdzić kod zwrotny, który od nas otrzymasz
  • Cieszyć się z tego, że wiesz ile masz punktów karnych
  • Nie ma za co!

Poniżej kolejny formularz, w którym „musicie” podać swój numer telefonu:

Bardziej uważni być może na tym etapie zrezygnują, bo na dole okna z formularzem znajduje się informacja o tym, że to nie żadne tam sprawdzenie punktów karnych, a „strona typu landing page” na której możecie się zapisać do „serwisu BUOLL”, który jest „usługą subskrypcyjną”:

Jest to strona typu landing page. Serwis BUOLL jest usługą subskrypcyjną. Aktywacja tej usługi daje użytkownikowi dostęp do promocji. Koszt tej usługi to 18,45 zł z VAT za każdy odebrany SMS.Tygodniowo będzie wysyłany jeden taki SMSy w każdą środę ok. 11:30. Usługa dostępna jest dla sieci: Orange. Plus, T-Mobile, Play. Regulamin serwisu dostępny jest tutaj. Biuro obsługi klienta dostępne jest pod adresem [email protected]. Organizatorem serwisu jest firma YQ XO IOJNYG Corp LLC z siedzibą One Commerce Center, 1201 Orange Street, Suite 600, Wilmington, Delaware 19899-0511 USA

Polecam próbę skopiowania powyższego tekstu bezpośrednio na stronie – dzięki JavaScript jest to znacznie utrudnione, ale jak widać – nie niemożliwe… ;-)

Domeny, domeny

Sam formularz jest zresztą tylko i wyłącznie ramką (iframe) wyświetlaną z zewnętrznego adresu w domenie:

<iframe style="border: 0; width: 100%;" src="http://fastpay.pl/[CIACH] " width="500" height="450" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen"></iframe>

Domena z której wyświetlana jest zawartość została zarejestrowana we wrześniu 2015 przez… Tego łatwo się nie dowiemy, bo rejestrujący skorzystał z maskowania abonenta domeny przez wyspecjalizowany podmiot (taki trochę legalny słup, co daje swoje dane w zamian za jakieś wynagrodzenie). Adresu IP serwera też nie ustalimy, bo domena jest schowana za usługą Cloudflare:

DOMAIN NAME: fastpay.pl
registrant type: organization
nameservers: betty.ns.cloudflare.com.
kai.ns.cloudflare.com.
created: 2015.09.14 15:51:30
last modified: 2016.12.07 14:39:52
renewal date: 2017.09.14 15:51:30

W przypadku głównego bohatera naszego wpisu sytuacja wygląda trochę inaczej, bo domena została zarejestrowana przez osobę fizyczną we wrześniu 2016:

DOMAIN NAME: e-sprawdz-punkty-karne.pl
registrant type: individual
nameservers: ns6.az.pl. [62.129.250.11]
ns7.az.pl. [46.41.157.17]
ns8.az.pl. [46.41.128.9]
created: 2016.11.28 07:27:01
last modified: 2016.11.28 07:27:06
renewal date: 2017.11.28 07:27:01

Ale tu danych również nie poznamy, bo w przypadku osób fizycznych i domen krajowych (.pl, .com.pl, itp.) dane te są chronione z automatu.

O tyle lepiej, że domena nie jest schowana za Cloudflare, a tym samym możemy ustalić adres IP serwera:

A: e-sprawdz-punkty-karne.pl has address 46.41.144.31

Domena jest zarejestrowana w serwisie AZ.pl, a adres IP powiązany jest z usługą w firmie Home.pl:

ISP home.pl S.A.
Hostname h2-lsh12.home-whs.pl

Szybkie wyszukiwanie pokazuje, że pod tym adresem IP zarejestrowano w sieci całkiem pokaźną liczbę domen (nie wszystkie są obecnie aktywne/zarejestrowane, niektóre zmieniły adres IP), co może sugerować jakiś hosting współdzielony (no chyba, że jakiś VPS, i ktoś tego typu strony stawia na maszynie na której trzyma strony np. swoich klientów ;-)).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"