Złożyłem dziś przez internet deklarację ZUS DRA, korzystając z platformy ZUS PUE. I pewnie nie byłoby w tym nadzwyczajnego/wartego opisania, gdyby nie to, że do autoryzacji i podpisania dokumentu wykorzystałem Profil Zaufany na platformie ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), która od kilku dni boryka się z poważnymi problemami…

Sztab kryzysowy pracuje nad naprawą ePUAP

Jeszcze przed weekendem zaczęły pojawiać informacje o problemach z platformą ePUAP – w sumie nie było by w tym również nic nadzwyczajnego, i pewnie nawet bym na problem nie zwrócił uwagi, gdyby nie to, że zbliżał się moment złożenia deklaracji ZUS DRA (10 maja), którą zazwyczaj składam za pomocą platformy ZUS PUE, autoryzując się i podpisując dokument właśnie za pomocą Profilu Zaufanego ePUAP.

ann-strezynska_twitter_epuap-error_201605_02

Ch… d… i kamieni kupa

Wprawdzie staram się unikać we wpisach – tam gdzie nie trzeba – odniesień do polityki, ale mam wrażenie, że z działaniem samej platformy, ePUAP jak i jej przygotowaniem jest jak ze słusznie minionymi rządami Platformy Obywatelskiej – na pozór wszystko jest OK, jest ta przysłowiowa „ciepła woda w kranie”, ale jak się przyjrzeć to – cytując klasyka:

Ch… d… i kamieni kupa…

Tak samo jest z platformą ePUAP – niby coraz więcej możliwości, coraz więcej dostępnych usług – ale jak się przyjrzeć tematowi, to nie dość, że z portalu za grube miliony (chyba ze 120 milionów za przygotowanie, i jakieś 30 milionów rocznie za obsługę) korzysta jakiś jednocyfrowy procent obywateli, to jeszcze usługa co chwila sprawia różne problemy…

Do zaorania… gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej

Dlatego ze zrozumieniem przyjąłem informacji o wypowiedzi Minister Cyfryzacji, Anny Streżyńskiej o tym, że problemy są na tyle duże, że być może najlepszym wyjściem byłoby całą platformę „zaorać”, ale na przeszkodzie stoją pieniądze z Unii Europejskiej, które (wraz z pozostałymi z naszych kieszeni) poszły na przygotowanie platformy.

Obecnie platforma została wcielona do COI (Centralny Ośrodek Informatyki), i tu trwają prace nad „postawieniem systemu na nogi”:

ann-strezynska_twitter_epuap-error_201605_01

Gdy wydaje się, że jest już OK

Z pewną ulgą przyjąłem informacje, że w niedzielę udało się przywrócić platformę do życia, a tym samym być może ominie mnie wycieczka do ZUSu:

coi-gov-pl_twitter_rpuap-error_20160509_01

Choć jak widać, w poniedziałek zacząłem się jednak oswajać z myślą o odwiedzinach z siedzibie ZUS, i to mimo tego, że nad problemem pracuje sztab kryzysowy, który pracuje nad przywróceniem pewnej funkcjonalności systemu:

W piątek późnym popołudniem platforma ePUAP miała poważną awarię. W Centralnym Ośrodku Informatyki, który od 4 kwietnia przejął nadzór nad systemem, natychmiast zebrał się sztab kryzysowy.

Przez cały weekend trwały prace nad zdiagnozowaniem i naprawą awarii. W związku z przedłużającą się niestabilnością systemu ePUAP Centralny Ośrodek Informatyki dokonał zgłoszenia do wykonawcy systemu usterki krytycznej w ramach uprawnień przysługujących z tytułu gwarancji należytego wykonania systemu. Dostawca przyjął zgłoszenie i przystąpił do jego realizacji.

W Centralnym Ośrodku Informatyki cały czas pracuje sztab kryzysowy, który na bieżąco raportuje status prac i podejmowanych działań do Ministerstwa Cyfryzacji. Na chwilę obecną moment ostatecznego usunięcia problemów w bieżącym funkcjonowaniu ePUAP nie został sprecyzowany – będzie on ustalony po dokonaniu ustaleń z wykonawcą systemu.

Powtarzające się awarie potwierdzają wynikające z niedawnego audytu COI błędy w architekturze systemu. COI przejął ePUAP do eksploatacji w kwietniu br. i będzie pracował co najmniej do września nad doprowadzeniem do stanu stabilności i bezawaryjności. W tym samym czasie Centralny Ośrodek Informatyki prowadzić będzie działania związane z dostosowaniem wydzielonego profilu zaufanego do systemu ePUAP.

Czasem słońce, czasem deszcz

Z racji tego, że wprawdzie z trudnościami, ale czasem udawało się otworzyć stronę ePUAP, a nawet zalogować do systemu – postanowiłem przed wizytą w ZUSie spróbować złożyć deklarację ZUS DRA za pomocą platformy ZUS PUE (korzystając z autoryzacji ePUAP).

epuap-gov-pl_zalogowany_20160510Czasem działa, więc próbuje(my)

Pierwsza próba logowania zakończyła się niepowodzeniem:

zus_pue_epupa-error_20160510_01

Błąd uwierzytelnienia poprzez EPUAP.

Później mogłem zapoznać się ze stroną platformy IBM WebShare Application Server, a konkretnie Caching Proxy Front Page:

epuap-gov-pl_ibm-caching-proxy_20160510

Po którymś razie system załapał, i nawet udało mi się zalogować do ZUS PUE korzystając z Profilu Zaufanego ePUAP:

epupa-gov-pl_podpisywanie_20160510_01

Dalej to wrzucenie na platformę ZUS PUE pliku zus_kedu.xml (wygenerowanego z wFirmy, gdzie prowadzę księgowość), i można w tym momencie wysyłać dokument – i to jest kolejny etap, w którym potrzebny był dostęp do platformy ePUAP.

Moja mała kolekcja błędów

I w tym momencie zaczęła się prawdziwa zabawa, dzięki czemu mogę Wam teraz przedstawić całą kolekcję błędów, jakie udało mi się uzyskać:

epuap-gov-pl_www-error_20160510_01

epuap-gov-pl_www-error_20160510_02

epuap-gov-pl_www-error_20160510_03

epuap-gov-pl_www-error_20160510_04

epuap-gov-pl_www-error_20160510_05

epuap-gov-pl_www-error_20160510_06

Już był w ogródku, już się z gąską witał

A gdy już myślałem, że wszystko tym razem pójdzie dobrze, bo udało mi się podpisać dokument:

epupa-gov-pl_podpisywanie_20160510_02

I zostało tylko poczekać, aż zostaną przekazane odpowiednie informacje do platformy ZUS PUE:

epupa-gov-pl_podpisywanie_20160510_03

Dodałem do swojej kolekcji kolejny błąd:

epupa-gov-pl_podpisywanie_epua-pue-error_20160510

Historia z happy endem

Ale ta historia ma szczęśliwe zakończenie, dzięki czemu zamiast wycieczki do ZUSu mogłem zabrać psy na dłuższy spacer – po wielu próbach udało się podpisać i wysłać dokument:

epupa-gov-pl_zus-pue_dokument-podpisany_wyslany_20160510

Polecam założenie Profilu Zaufanego ePUPA

I mogłoby się w kontekście tego wszystkiego co napisałem wydawać, że ePUAP to zło, z którym nie chcę mieć nic do czynienia, a tym bardziej nie polecam tego rozwiązania znajomym – nic bardziej mylnego.

Oczywiście platforma czasem nie działa, czasem potrafi zirytować, do tego z informacji dostępnych z internecie (był audyt platformy) wynika, że wcale nie mniej problemu z ePUAP mają administratorzy stojący po drugiej stronie…

Ale niezależnie od tego, platforma zazwyczaj działa, choć warto – tak na wszelki wypadek – zostawić sobie mały zapas na realizację wymaganego zadania.

Działalność Gospodarcza i ePUAP

Choć przyznam, że przez te kilka lat jak korzystam z ePUAP chyba nigdy nie wykonałem żadnego zadania bezpośrednio w samym serwisie – dla mnie jest to narzędzie służące do logowania i autoryzacji, bo korzystając z Profilu Zaufanego ePUAP można bez wychodzenia z domu wykonać zadania nie tylko na platformie ZUS PUE, ale i np. w CEIDG.

Dlatego polecam każdemu, zwłaszcza, gdy ktoś prowadzi Działalność Gospodarczą, bo w razie czego można zaoszczędzić trochę czasu (oczywiście o ile system akurat będzie działał ;-)).

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk