Problem braku anonimowości w przestrzeni Facebooka jest jednym z tych aspektów, które często powstrzymują osoby borykające się z trudnościami, przed rozwiązywaniem ich na forum. W ostatnim czasie ekipa Facebooka wyszła temu naprzeciw i uruchomiła posty anonimowe w grupach typu „rodzicielstwo”. Udostępnienie użytkownikom możliwości dodawania tego typu postów jest dla właścicieli grupy banalnie proste, choć w pewnym zakresie ograniczone. W tym artykule podzielę się z Wami tym, w jaki sposób włączyć tę opcję i z czym ona się wiąże.

Anonimowe posty w grupie na Facebooku

Do niedawna były tylko trzy sposoby na udzielanie się w grupie bez wskazania, że problem, który chcemy poruszyć, dotyczy nas bezpośrednio. Były to jednak rozwiązania pozorne i wymagały od nas:

  • Prośby o publikację naszego problemu, którą mogliśmy skierować do administratora, moderatora lub któregoś z członków grupy z zastrzeżeniem, żeby dodali go jako post anonimowy. Jest to popularne rozwiązanie np. w grupach określanych jako „spotted”, w których publikowane są posty typu: „widziałem cię w autobusie i się zakochałem, ale bałem się podejść, jeśli też poczułaś, że z tym brunetem w zielonej koszulce mogłoby połączyć cię coś więcej – daj znać”. W tym przypadku byliśmy ograniczeni choćby w kontekście prowadzenia dyskusji w komentarzach, bo – choć łatwo poprosić o wrzucenie posta, to jednak proszenie o prowadzenie dyskusji w naszym imieniu i publikowania naszych odpowiedzi na każdy komentarz, mogło już być uciążliwe.
  • Utworzenia dodatkowego konta do zadawania trudnych pytań, w ramach którego pod zmienionym nazwiskiem poruszaliśmy w grupach swoje problemy.  Było to związane ze złamaniem regulaminu Facebooka (portal ten wymaga, by jego użytkownicy podawali prawdziwe dane). Dodatkowo – mogło być uciążliwe pod względem technicznym, bo wymagało przełączania się między kontami tylko po to, by dodać konkretny post. W tym przypadku mogło dochodzić do tego, że nasze członkostwo w grupie nie zostanie zatwierdzone (niektórzy właściciele grup nie zatwierdzają użytkowników, którzy mają świeże konta). Czasami też, gdy nasz post wywołał dłuższą dyskusję, mogło dojść do swoistego „rozdwojenia jaźni” i nawiązywania znajomości pod zmienionymi danymi. A to nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.
  • Dodawania posta z zaznaczeniem, że problem nie dotyczy nas, tylko zostaliśmy o jego publikację poproszeni przez kogoś innego. W takim przypadku nasza anonimowość była wyjątkowo pozorna… A gdy ktoś ze znajomych przeczytał taki post i tak mógł domyślić się, że nie ma żadnej „koleżanki, która ma taki problem” czy „kolegi, który szuka nietypowego rozwiązania”.
Obecnie posty anonimowe są już dostępne we wszystkich grupach, nie tylko tych związanych z rodzicielstwem.

W nowej opcji Facebooka, która została udostępniona w grupach typu „rodzicielstwo” – mamy możliwość dodania realnie anonimowego posta i prowadzenia pod nim dyskusji bez ujawniania swoich danych – występujemy w poście jako po prostu: „członek grupy”:

Jedyną sprawą, która może być niewygodna dla użytkowników, ale chroni w pewien sposób administratorów i moderatorów przed spamowaniem przez jedną osobę – jest to, że osoby zarządzające grupą mogą sprawdzić, kto dodał anonimowy post. Użytkownicy są o tym informowani – bo podczas dodawania anonimowego posta otrzymują od Facebooka następującą informację:

Post pojawi się w grupie bez Twojego imienia i nazwiska, ale Twoją tożsamość będzie widoczna dla administratorów i moderatorów tej grupy, a także dla systemów Facebooka. Zawarte w poście informacje szczegółowe mogą spowodować ujawnienie Twojej tożsamości członkom grupy.

Myślę, że opcja dodawania anonimowych postów jest ciekawym rozwiązaniem dla wielu osób chroniących swoją prywatność. Przyczyn, dla których chcemy zachować anonimowość jest wiele – ekipa Facebooka na ten moment wyszła naprzeciw potrzebie prywatności odczuwanej przez rodziców. Trudno zaprzeczyć, że jest to jedna ze społeczności, których potrzeba prywatności jest zrozumiała. Uświadamianie dzieci, że ich rodzice mają z czymś problem – szczególnie w zakresie wychowania – może być niekorzystne dla samego procesu wprowadzania młodzieży w dojrzałość. Na dzień dzisiejszy – by dać członkom swojej grupy możliwość dodawania anonimowych postów, musimy spośród typów grupy wybrać ten oznaczony w polskiej wersji językowej serwisu jako „rodzicielstwo”.

Obecnie posty anonimowe są już dostępne we wszystkich grupach, nie tylko tych związanych z rodzicielstwem.

Jak ustawić typ grupy „rodzicielstwo” i z czym się to wiąże?

Zanim ustawimy typ grupy – musimy ją stworzyć. Jeśli ma być to grupa powiązana z naszą marką, możemy to zrobić poprzez przejście do opcji „grupy” na pasku zadań tuż pod zdjęciem w tle:

Po przejściu do tej opcji pojawi nam się ekran z możliwością utworzenia nowej grupy lub powiązania grupy już istniejącej (co jest pomocne, jeśli mamy już grupę założoną z profilu prywatnego i chcemy dodać profil marki do administratorów):

Jeśli nie zarządzamy żadną grupą, którą chcemy powiązać – klikamy „utwórz powiązaną grupę”, to sprawi, że przejdziemy do ekranu, w którym możemy ustawić nazwę i wybrać ustawienia prywatności:

Na tym ekranie wpisujemy nazwę i wybieramy, czy grupa ma być prywatna, czy publiczna. Grupa publiczna jest domyślnie widoczna dla wszystkich użytkowników. W przypadku grupy prywatnej – możemy dodatkowo wybrać, czy użytkownicy serwisu mają ją zobaczyć po odwiedzeniu naszego fanpage’a, czy też nie – zaznaczając opcję „widoczna” albo „ukryta”.  Gdy zamkniemy ekran powstanie grupa w typu „ogólna”. Facebook zasugeruje, by zaprosić fanów, dodać opis i zdjęcie w tle oraz opublikować post. Na tym etapie pomińmy te działania klikając „kontynuuj później”. By zmienić typ grupy, przejdźmy do ustawień, które znajdziemy po lewej stronie w sekcji „narzędzia dla administratora”. Gdy już jesteśmy w ustawieniach – przechodzimy do sekcji: „Add Extra Features”:

W tej sekcji znajdziemy pozycję „rodzaj grupy”. Gdy klikniemy (w) przycisk edycji – zobaczymy możliwe typy grup. Aby mieć możliwość dodawania postów anonimowych, musimy wybrać z listy opcję „rodzicielstwo”:

Gdy tylko ustawimy ten rodzaj grupy – w okienku dodawania postów pojawi się opcja „anonimowy post”. Będzie ona aktywna dla wszystkich prywatnych użytkowników – więc w widoku dla administratora, który jest profilem firmowym, niestety jej nie zobaczymy. Aby sprawdzić, czy wszystko zrobiliśmy dobrze, wystarczy dodać swój profil prywatny jako członka grupy i sprawdzić, jak wygląda okienko dodawania postów z poziomu użytkownika.

Ograniczenia związane z ustawieniem typu grupy jako „rodzicielstwo”

Chyba najbardziej rażącą kwestią, która może stanowić problem, jest fakt, że typ grupy jest widoczny dla wszystkich użytkowników. W przypadku grup niezwiązanych z rodzicielstwem – może to być problematyczne, jednak użytkownicy raczej rzadko zwracają uwagę na takie szczegóły… ;-)

Dodatkową niedogodnością mogą być odznaki, wśród których pojawiają się takie, jak: „nowy rodzic” albo „rodzic małych dzieci” i – przynajmniej na razie – nie można tych odznak wyłączyć. Tymi odznakami może zarządzać członek grupy – pozwalając na ich udostępnianie lub nie. Mimo jednak, że na stronie Facebooka opisującej nowy typ grupy – mamy informację o tych odznakach, obecnie moje testy wykazały, że przynajmniej w polskiej wersji one nie występują. Jeśli jednak Facebook zacznie je nadawać automatycznie – może to być zadziwiające dla członków grupy i trzeba się przygotować na ewentualne wyjaśnienia.

Są to jednak moim zdaniem dość niewielkie uciążliwości, a możliwość dodawania postów anonimowych w pełni je rekompensuje. Podejrzewam, że Facebook, gdy ta opcja będzie często wykorzystywana – wprowadzi ją w innych grupach, więc choć na ten moment rekomenduję w wielu przypadkach ustawienia typu „rodzicielstwo” dla różnych grup, to zachęcam też do śledzenia zmian wprowadzanych w tym serwisie i w przyszłości – zmiany typu grupy na taki, która faktycznie będzie Wam pasować… :-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Beata