Tworzysz platformę kursową i potrzebujesz pomocy?

Kilka dni temu pojawiła się aktualizacja 2.5.0 wtyczki Tutor LMS i Tutor LMS Pro (do kursów internetowych na WordPressie). Tym razem twórcy wzięli na tapet opcje związane z wiadomościami e-mail, bo co by nie mówić, to jest to element, który jest potraktowany chyba zbyt po macoszemu, by nie napisać, że jest mocno niedopracowany. Zresztą aktualizacja, choć sporo poprawiła, sporo wniosła nowego w tym zakresie, to jednocześnie pozostawiła bez zmian kilka elementów, które moim zdaniem zmienić (naprawić) koniecznie powinni…

Wybrane nowości w Tutor LMS 2.5.0

I tak wśród nowości mamy m.in. możliwość ustawienia domyślnej konfiguracji wyglądu wiadomości, nowy typ wiadomości do uczestników kursów, przypominający o braku aktywności, oraz możliwość ręcznego wysyłania własnych wiaodmości – czy to do kursantów, czy wykładowców.

Oczywiście skoro nowości dotyczą wiadomości e-mail, to zainteresują głównie użytkowników płatnej wersji, czyli Tutor LMS Pro, bo tylko tam są dostępne. A jak ktoś nie ma wersji pro, a chciałby, to też nic straconego…

Ale od początku, bo też nieprzypadkowo to, co faktycznie im się udało i ma sens, zostawiłem na koniec…

Globalne ustawienia wyglądu wiadomości e-mail

Zacznę od nowości, której od dawna wyczekiwało przynajmniej kilku moich klientów, a więc możliwość edycji wyglądu wiadomości bezpośrednio z panelu. A konkretnie z jednego miejsca, by później wszystkie wiadomości korzystały z tych ustawień. I to w sumie dostaliśmy:

Mamy opcje związane z logo, z poszczególnymi typami tekstów. Możemy dla poszczególnych elementów ustawić kolory, zdefiniować stopkę. Może nie jest idealnie, ale raczej w wielu przypadkach opcji tych jest wystarczająco dużo.

Wiadomość e-mail do nieaktywnego kursanta

Druga z nowości, jakie pojawiły się w Tutor LMS 2.5.0, a które chcę omówić w tym artykule, to wiadomość do uczestnika kursu (oryginalnie studenta, choć w przypadku kursów internetowych, nie lubię tego określenia), który nie wykazuje aktywności przez zdefiniowaną liczbę dni.

Można powiedzieć, że taki poganiacz dla obiboka, ale pewnie wszyscy mają świadomość, że duża część kursów nie tylko nie jest kończona, ale też nigdy nie jest rozpoczynana. Zresztą samemu zdarza mi się skorzystać z jakiegoś kursu tylko dla kilku wybranych lekcji.

Poza klasycznymi opcjami związanymi z treścią wiadomości (o tym też więcej za chwilę, bo tu też dobrze widać to, czego nie zrobili, a powinni), możemy ustawić liczbę dni, po których z Tutor LMS zostanie wysłane przypomnienie, o braku aktywności.

Niezależne wiadomości e-mail

Ostatnia z omawianych nowości, pozwala z panelu wtyczki Tutor LMS wysłać wiadomość e-mail, do wybranych odbiorców, związanych z naszą platformą kursową. A mamy tu całkiem sporo opcji do wyboru:

Możemy wysłać wiadomość globalnie, czyli do wszystkich, lub tylko do wszystkich autorów kursów, lub ich uczestników. Możemy wysłać też wiadomość do uczestników wybranego kursu lub do wszystkich innych. Tak samo, jak możemy wysłać wiadomość do tych, co ukończyli wybrany, lub dowolny kurs. Ogólnie wydaje się, że jest tu większość opcji, która być powinna.

Do tego oczywiści dość standardowy edytor wiadomości:

Ogólnie przyznać muszę, że nie tylko jest to coś, czego faktycznie brakowało i dotychczas trzeba było sobie radzić z tym inaczej, ale też jest to całkiem sensownie wdrożone, bo najważniejszy element, czyli filtrowanie odbiorców, wydaje się pokrywać większość, jak nie wszystkie standardowe potrzeby…

Nadal nie można edytować wszystkich treści w wiadomościach

I tak dochodzimy do bonusowego tematu, który miałem nadzieję, że przy tak dużej aktualizacji się pojawi, a niestety, ale się nie pojawił. Chodzi o to, że nadal nie wszystkie treści, jakie znajdują się w wysyłanych wiadomościach, możemy wprost z panelu zmieniać.

Weźmy na przykład już wspomnianą w tym artykule wiadomości o braku aktywności, której dla przypomnienia, okno edycji wygląda tak:

Możemy ustawić tytuł wiadomości, możemy ustawić nagłówek wiadomości. Możemy też dodać dodatkowy tekst, który np. ma zachęcić uczestnika kursu do (ponownej) aktywności.

Ale nie ma opcji zmiany tekstu na przycisku, tak samo, jak dodatkowych informacji, które są dokładane do treści wiadomości. W przypadku tej wiadomości będzie to sekcja z adresem strony, imieniem kursanta i liczbą dni bez aktywności. Potencjalnie informacje przydatne, ale chciałoby się mieć również i na nie wpływ.

I to nie tylko ze względu na braki w tłumaczeniach, bo co jak co, ale akurat w przypadku wtyczki Tutor LMS jestem przyzwyczajony, że trzeba o tłumaczenia wtyczki zadbać samodzielnie, zresztą, jak w przypadku większości wtyczek, ale na szczęście nie jest to trudne.

Po prostu czasem tych informacji jest zbyteczna, część chciałoby się solidnie przeredagować… Dlatego pomimo dużej aktualizacji dotyczącej wiadomości e-mail we wtyczce Tutor LMS (Pro), w przypadku swoich stron z kursami internetowymi nadal zostanę przy własnych szablonach wiadomości, dzięki czemu mam pełny wpływ na to, co faktycznie się w nich znajduje.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?