Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Od jakiegoś już czasu, do Google Analytics zaglądam rzadko, a od kiedy „starą wersję” zastąpiła nowa (Google Analytics 4, czyli GA4) nawet rzadziej niż rzadko. Przynajmniej jeśli chodzi o moje strony, bo podczas różnych analiz dla klientów niejako muszę. Powiedzmy, że nawet na tak rozbudowanych stronach, jak Webinsider.pl, do codziennego podglądu co się dzieje, wystarczyły mi statystyki dostarczane przez wtyczkę Jetpack, od twórców WordPressa (Automattic). Ale że tu „wiary w demokratyzację publikowania i wolności, które wynikają z otwartego oprogramowania” jakby coraz mniej, to postanowili (i to) mi zabrać.

Jetpack Stats właściwie przestaje istnieć w wersji bezpłatnej

Zaczęło się niewinnie, bo najpierw pojawił się widget zachęcający do wersji płatnej, dzięki czemu będę miał statystyku dotyczące UTMwó. A że nie potrzebowałem, to zignorowałem. Ale to, że ja zignorowałem, nie oznacza, że oni zrezygnowali. I tak ostatnio, zamiast statystyk Jetpack zobaczyłem taki oto ekran:

Oczywiście mogę „się odwołać”, że to tylko użytek niekomercyjny, i to bardzo szeroko rozumiany, czyli potwierdzić, że:

  • I don’t have ads on my site (brak reklam)
  • I don’t sell products/services on my site (brak sprzedaży)
  • I don’t promote a business on my site (brak promocji)
  • I don’t solicit donations or sponsorships on my site (brak datków i sponsorów)

Tylko nie mogę, bo to oczywiście byłoby kłamstwo. Ale już pomijając kwestie moralne, to po prostu nie chcę. Niech Matt sobie je „weźmie” (eufemizm). U mnie wtyczka Jetpack już wyleciała ze wszystkich stron. Zresztą patrząc na wymagania dla wersji bezpłatnej, to chyba mało która strona je spełni, a tak, która spełni, raczej nie potrzebuje statystyk… ;-P

A co dalej? No jeszcze się waham, jeszcze analizuję, jeszcze testuję… Z Matomo przepraszać się na razie jeszcze ochoty nie mam, Google (GA4) mnie odrzuca – przynajmniej jeśli nie muszę, więc… Pewnie jak coś konkretnego wybiorę i będę zadowolony, to pojawi się artykuł na ten temat. A może po prostu zostanę przy statystykach z Cloudflare, bo i tak większość stron puszczam przez Cloudflare.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"