Wczoraj udało mi się podnieść telefon po ostatniej aktualizacji systemu LineageOS. Nie był to błąd samego systemu, tylko „przy okazji aktualizacji” coś chyba poszło nie tak, i po kolejnym uruchomieniu system nie chciał się podnieść – wyświetlało się tylko standardowe logo, informujące o uruchamianiu… Oczywiście mogłem przywrócić system do ustawień fabrycznych, ale zależało mi na tym bym nie musiał ustawiać wszystkiego od nowa. Dlatego też dopiero teraz publikuję artykuł o jeszcze jednej nowości w ostatniej aktualizacji LineageOS – dobry pomysł na prima primaaprilisowy dowcip, niestety z wykonaniem już tak dobrze nie jest…

LineageOS, LineaGenuine i LOSCoins

W moim przypadku aktualizację systemu przeprowadziłem w czwartek, a więc 5 kwietnia. Zainstalowałem wersję z 4 kwietnia, a więc już kilka dni po 1 kwietnia, stąd raczej nie spodziewałem się dowcipu.  A tu niespodzianka – po aktualizacji i uruchomieniu systemu (raz się udało) pojawił mi się komunikat o tym, że moje urządzenie nie jest certyfikowane:

This device is uncertified and it didn’t pass the validation. In order to avoid malicious usage of the device’s resources, LOSCoins will be mined on this device.

Moment na tego typu komunikat bardzo dobry, bo ostatnio było głośno o tym, że Google chce ograniczyć dostęp do niektórych usług (np. Google Play) dla urządzeń, które nie przeszły certyfikacji (czytaj: ich producenci nie zapłacili ;-)).

Dodatkowo od dawna coraz więcej mówi się o kryptowalutach, i ten motyw również się tu pojawił – urządzenie niecertyfikowane, a więc będą na nim wydobywane LOSCoiny, a więc nowa kryptowaluta od LineageOS.

W systemie wraz z aktualizacją pojawiła się również aplikacja LOSCoin Wallet, która ma pełnić rolę portfela nowej kryptowaluty:

Do tego momentu żart uważam nawet za całkiem udany, choć… Mógł trochę przestraszyć mniej zaawansowanych użytkowników (ale już a tyle zaawansowanych, by w ogóle zrozumieli o co chodzi ;-)). Uważam też, że można było go (żart) ukryć we wcześniejszych aktualizacjach, tak by aktywacja nastąpiła faktycznie 1 kwietnia, a nie kilka(naście) dni później.

To co sprawiło, że ostatecznie uważam żart za nieudany to permanentny komunikat, którego nie da się normalnie pozbyć (bez ukrycia wszystkich powiadomień tego typu) informujący o tym, że możemy być ofiarą… fałszowania oprogramowania:

You might be a victim of software counterfeiting

Komunikat – jak już wspomniałem – jest permanentny, a więc bez dodatkowych zabiegów nie da się go pozbyć do kolejnej aktualizacji systemu, która planowana jest na „za kilka dni” (aktualizacje wychodzące po 8 kwietnia mają być pozbawione tego dodatku).

Pomijam to, że tego typu komunikaty mogą być przez wiele osób traktowane poważnie, zwłaszcza że na stronie, do której linkują informacja o tym, że to tylko żart wcale nie jest specjalnie mocno wyróżniona, i znajduje się „gdzieś tam, po kilku ekranach przewijania”:

The following section was our yearly April Fool’s joke. It will be included in builds through 2018-04-08.

Ale ten komunikat zabiera miejsce na pasku i belce powiadomień, gdzie jednak wolę by pojawiły się bardziej istotne dla mnie informacje.

Na szczęście można go wyłączyć za pomocą… jednego polecenia:

setprop persist.lineage.nofool true

Po tej operacji wystarczy zrestartować telefon, i po powiadomieniu nie ma śladu. Problem tylko w tym, że to może już wymagać odrobiny wiedzy technicznej, gdyż polecenie należy wykonać z uprawnieniami roota. Bez większej różnicy, czy będzie to z ADB, Recovery czy jakiejś aplikacji oferującej systemowy terminal…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk