Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?

Powoli przymierzam się (tak przynajmniej twierdzi moje Trello ;-)) do artykuły pokazującego w praktyce wdrożenie mechanizmów kopii zapasowych w WordPressie, na przykładzie 2-3 wtyczek, z których sam korzystam. A tu niespodzianka – ostatnia aktualizacja jednej z wtyczek, i to taje, z której najczęściej korzystam sprawiła, że… na razie globalnie aktualizację dodałem do ignorowanych (chyba pierwszy raz), i rozważam migrację na inne rozwiązanie, jeśli deweloperzy wtyczki nie cofną tego kroku…

BackWPup i niestandardowe usługi typu S3

Kopie zapasowe stron wykonuje zazwyczaj na kilka różnych sposobów, bo zawsze coś może być nie tak (warto też regularnie testować kopie zapasowe, czyli wykonywać „kontrolne przywrócenia”). Jednym z tych sposobów jest wtyczka BackWPup (Inpsyde GmbH) do WordPressa, z której korzystam na większości stron. Miejsca docelowe kopii też są różne, ale w przypadku wtyczki BackWPup najczęściej wybieram usługi typu S3, które zapewniają odpowiednie rozproszenie, a zarazem nie muszę się martwić o brak miejsca. I właśnie w tym kontekście deweloperzy tej wtyczki postanowili zrobić mi ostatnio „psikusa”, i to bez jakiejkolwiek informacji na ten temat w „changelogu”. Tak się nie robi – zwłaszcza w przypadku tak ważnych elementów, jak kopie zapasowe.

Do wersji 3.4.5 w ustawieniach dotyczących S3, oprócz kilku predefiniowanych usług można było wpisać własny adres usługi (rozwiązania innych firm, zgodnego z S3):

I jest to rozwiązanie z którego najczęściej korzystałem, bo usługa Amazon S3 zawsze mnie jakoś odstrasza(ła) swoim cennikiem, z którego wynika tyle, że do momentu wystawienia rachunku właściwie nic nie wynika… ;-)

Zdecydowanie wolę polską usługę e24pliki działającą w ramach e24cloud, Spaces od DigitalOcean, czy – moje odkrycie sprzed kilku miesięcy – Alibaba Cloud OSS, zwłaszcza w wersji Archive Storage/US East jest „tanio jak barszcz” (to firma stojąca m.in. za serwisem AliExpress).

Po – zapewne – licznych skargach/apelach użytkowników, w wersji 3.6+ (!) obsługa niestandardowych serwisów S3 została przywrócona.

Po aktualizacji wtyczki BackWPup do obecnie najnowszej wersji (3.4.5) zwróciłem uwagę na błąd podczas tworzenia rutynowej kopii zapasowej. Szybka analiza (ustawień) wykazała, że… obecnie mamy do wyboru tylko predefiniowane usługi od wybranych dostawców (Amazon, Google, Dream Host), bez możliwości podania własnego adresu:

Z tego co widziałem na forum wsparcia nie tylko ja zauważyłem zmianę, i mam nadzieje, że zostanie ona jak najszybciej cofnięta. Nie przemawiają do mnie też argument, które ponoć miał stać za taką zmianą:

Yes, we decided to remove this feature because it makes user confusing.

Bo jeśli faktycznie by tak było, to można było pole „or a S3 server URL” pokazywać tylko wtedy, gdy ktoś z listy wybierze opcję np. „custom S3 service”. Zresztą kolejna odpowiedź w tym wątku dodatkowo podkręca temat:

For now, we currently only support backup to AWS S3 so that why we removed the custom S3 service.

Daje mały kredyt dodatkowe zaufania, poczekam kilka dni (mogę sobie na to pozwolić, bo mam wdrożone inne mechanizmy kopii zapasowych, choćby bezpośrednio po stronie serwera), i mam nadzieję, że opcja ta zostanie jednak przywrócono… Nie tylko w wersji „pro”.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?
Patryk
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?