eBook "Uspokój swoje finanse"

Prezes UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) ponownie postanowił spojrzeć swoim urzędniczym okiem na Orange, i tym razem zakwestionował naliczanie opłat za połączenia z numerami obsługi klienta Orange i nju mobile, oraz pobieranie opłat (49 zł)  za „diagnozę, czy doszło do zgłaszanego w reklamacji przez konsumenta uszkodzenia i która ze stron przyczyniła się do jego powstania”.

Tym razem chyba obyło się bez kar, ale za to klienci odzyskają to, co zapłacili, choć wg Prezesa UOKiK nie powinni. Przy opłacie za diagnozę nie wydaje się decyzja aż tak oczywiste, co przy połączeniach z obsługą klienta, gdzie opłaty były pobierane nie tylko za realny czas rozmowy z konsultantem, ale również oczekiwanie aż ktoś się zgłosi, bo w końcu system odbiera od razu, tylko gdy „wszyscy konsultanci są zajęci”, puszcza nam muzyczkę:

Prezes UOKiK wydał decyzję, w której zakwestionował praktyki spółki Orange Polska. Pierwszą z nich było pobieranie opłat za połączenia z infoliniami obsługowymi Orange i nju mobile, również w sytuacji, gdy konsument korzystał z oferty, w której ma darmowe rozmowy do sieci komórkowych i stacjonarnych w ramach posiadanego pakietu. Co więcej, opłaty pobierane były nie tylko za faktyczny czas połączenia z konsultantem, ale również m.in. za czas oczekiwania na takie połączenie.

Działania Orange Polska mogły być niezgodne z ustawą o prawach konsumenta. Przepis jasno wskazuje, że opłata za połączenie z numerem wskazanym przez przedsiębiorcę do kontaktu w sprawie zawartej umowy, nie może być wyższa niż opłata za zwykłe połączenie telefoniczne, zgodnie z taryfą, z której korzysta konsument. Jeżeli posiada ofertę darmowych rozmów, to za próbę skontaktowania się z usługodawcą, nie powinny być pobierane żadne opłaty.

Więcej informacji na temat tej decyzji i wynikających z niej zwrotów dla klientów na stronie UOKiK, oraz na blogu Orange, gdzie m.in. znajduje się link do specjalnego formularza, z którego trzeba skorzystać, by ubiegać się o zwrot…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"