eBook "Uspokój swoje finanse"

Dziś zejdziemy z tematów technicznych, choć zostaniemy w obszarze internetu i działalności gospodarczej – będzie o rozliczaniu przychodu (bo przychód to jednak jeszcze nie dochód ;-)) z Google AdSense w ramach działalności gospodarczej (wspomnę też coś o osobach nieprowadzących działalności).

W poniedziałek Jutro – jak nic się nie zmieni – sytuacja odwrotna, tj. księgowanie faktury kosztowej wystawionej w innym Państwie Unii Europejskiej. Możliwe, że ugryziemy też temat rachunków z poza UE.

Przychód z Google AdSense

Wprawdzie przychody z Google AdSense (lub innej sieci reklamowej) może uzyskiwać również osoba nieprowadząca działalności gospodarczej – to w ramach tego artykułu skupię się głównie na księgowaniu przychodu z AdSense w ramach działalności gospodarczej. Ale o „zarobkach ze stron hobbystycznych” również coś postaram się napisać ;-)

Przychód z Google AdSense w działalności gospodarczej

Sama operacja nie jest skomplikowana, i tak naprawdę nie różni się wiele od wystawiana zwykłej faktury VAT (lub rachunku, jeśli korzystacie ze zwolnienia podmiotowego VAT).

W przypadku osób korzystających ze zwolnienia podmiotowego VAT istotny będzie jeszcze fakt, że sprzedaż usług wewnątrzwspólnotowych nie wlicza się do limitu transakcji (kwotowego) uprawniającego do zwolnienia, czyli jest dla Was neutralna pod tym względem.

VAT-EU, NIP-EU

Niezależnie od tego, czy jesteście czynnymi płatnikami VAT, czy korzystacie ze zwolnienia – w obu przypadkach musicie zgłosić się do Urzędu Skarbowego w celu rejestracji wewnątrzwspólnotowego numeru NIP (NIP-EU). Numer ten tak naprawdę różni się od Waszego NIPu tylko przedrostkiem „PL”, ale zgłoszenia i tak należy dokonać.

Taka transakcja (przychód z Google) obliguje Was również do złożenia deklaracji VAT-UE, za okres w którym nastąpił przychód (za kwartał lub miesiąc – zależnie od wybranej formy).

Faktura VAT/rachunek

Czynni podatnicy VAT wystawiają firmie Google (Google Ireland Ltd) fakturę VAT, a podatnicy zwolnieni – rachunek.

Dane do faktury/rachunku:

Google Ireland Ltd
Gordon House, Barrow Street
4 Dublin, Irlandia
VAT UE: IE6388047V

Taka transakcja (przychód) jest dla Was neutralna jeśli chodzi o podatek VAT, dlatego jako stawkę VAT wybieracie/wpisujecie:

nie podlega EU

Dodatkowo na fakturze (lub rachunku) należy w – opisie/dodatkowych informacjach/uwagach – umieścić taką informację:

The VAT tax is to be paid by the buyer (article 196 of Directive 2006/112/EC) / Podatek VAT rozlicza nabywca (artykuł 196 dyrektywy 2006/112/EC)

A jako produkt/usługę możecie wpisać:

Dostarczanie przestrzeni reklamowej Google AdSense

Przykładowy zapis w rejestrze sprzedaży VAT:

google-adsense_wfirma02_vat-sprzedaz

Przykładowy zapis w Książce Przychodów i Rozchodów:

google-adsense_wfirma03_kpir

Przykładowa faktura VAT (wygenerowana w serwisie wFirma):

google_adsense_przykladowa-fvat

Niezależnie od wariantu – ten dokument jest wystawiany tylko i wyłącznie na własne (i US ;-)) potrzeby, nie wysyłacie go do firmy Google :-)

Księgowanie przychodu z Google AdSense w serwisie wFirma

Gdy teorię (i trochę praktyki ;-)) mamy już za sobą, jeszcze tylko pokażę jak przygotować/wystawić taką fakturę w serwisie wFirma, z którego sam na co dzień korzystam.

  • Przychody > Wystaw fakturę VAT

Pojawi się standardowe okno tworzenia nowej faktury VAT, gdzie wszystkie dane uzupełniamy wg informacji podanych powyżej i/lub wzoru:

google-adsense_wfirma01

Fakturę zazwyczaj wystawiam w momencie otrzymania płatności, więc – co widać na przykładzie – zaznaczam „zapłacono”.

Kwotę jaką otrzymacie od Google wpisujecie w pole „cena netto”, stawkę podatku VAT wybieracie jako „nie podlega”.

Dodatkowo w zakładce „Opis” dodajecie taki tekst:

The VAT tax is to be paid by the buyer (article 196 of Directive 2006/112/EC) / Podatek VAT rozlicza nabywca (artykuł 196 dyrektywy 2006/112/EC)

I to tyle…

Przychód z Google AdSense bez działalności gospodarczej

W przypadku gdy prowadzicie jakaś niedużą stronę, czy to poświęconą swojemu hobby czy np. ulubionemu klubowi sportowemu – również możecie osiągać przychody z reklam na tych stronach, choć tu – zwłaszcza przy większych kwotach – trzeba uważać, by nie podpaść pod obowiązek założenia działalności gospodarczej.

W takim przypadku (dochód bez działalności) wykazujecie w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT) składanym za okres w którym dany przychód uzyskaliście.

PS. Pamiętajcie, by zawarte tu informacje traktować tylko i wyłącznie jako wskazówki, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z księgowym i/lub Krajową Informacją Podatkową.

PPS. W artykule wykorzystałem fakturę „w wersji demo”, a więc przygotowaną specjalnie na potrzeby tego wpisu, którą po wykonaniu niezbędnych zrzutów skasowałem :-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"