eBook "Uspokój swoje finanse"

Pod koniec sierpnia pisałem, że Virgin Mobile likwiduje bezpłatny pakiet #Freemium (30 minut, 30 SMSów i 300 MB na transmisję danych). I choć dla wielu może być to decyzja smutna, to z punktu widzenia biznesu można ją zrozumieć – zwłaszcza że operator od razu wprowadził ten pakiet w pewnym sensie z powrotem do oferty, choć tym razem za 3 zł.

Ale szukający bezpłatnych ofert na telefon komórkowy mogą znów się cieszyć, bo operator Rebtel zakończył testy we Wrocławiu, i ze swoją ofertą wyszedł na całą Polskę…

Rebtel – rozmowy, SMSy i internet (1 GB) bez opłat

Jak już wspomniałem – oferta nie jest nowa, nawet w Polsce, bo Rebtel testował ją od jakiegoś czasu we Wrocławiu, i najwidoczniej z testów wyszło, że całość spina się biznesowo na tyle, że można rozszerzyć ofertę na cały kraj.

I tak w ramach oferty mamy bez opłat:

 • Nielimitowane rozmowy krajowe
 • Nielimitowane SMSy na numery komórkowe w kraju
 • 1 GB na internet (miesięcznie)
 • Bezpłatne połączenia z innymi użytkownikami sieci Rebtel na całym świecie (za pomocą aplikacji, połączenie internetowe)

Trzeba przyznać, że taka oferta może robić wrażenie, i zapewne u wielu z Was pojawiły się w głowie pytania w stylu:

A gdzie jest haczyk? Na czym oni zarabiają?

Haczyka nie ma, może poza pewnymi restrykcjami w regulaminie, do których zaraz dojdziemy. A zarabiają na… internecie. W ramach bezpłatnej oferty jest dostępny 1 GB – dla jednych wystarczy, ale dla wielu będzie za mało. I wtedy trzeba będzie sięgnąć po dodatkowy pakiet:

 • 1 GB za 7 zł
 • 5 GB za 15 zł
 • 10 GB za 20 zł
 • 20 GB za 25 zł
 • 50 GB za 35 zł

Matematyk wskazuje, że jak ktoś więcej korzysta z internetu mobilnego w komórce, to jest spora szansa, że skusi się na pakiet 20 GB za 25 zł, lub być może nawet 50 GB za 35 zł. A to sprawia, że oferta choć nadal relatywnie atrakcyjne, to jednak już tylko relatywnie – bo za 25-30 zł można bez problemu u konkurencji znaleźć oferty z nielimitowanymi połączeniami, SMSami, i (wystarczająco) dużą paczką danych.

Czytam(y) regulamin(y)

Jak zawsze zachęcam do zapoznania się z regulaminem. Ja tylko zacytuję (i skomentuję pokrótce) kilka wybranych fragmentów, zaczynając od tego, że jest to oferta skierowana do konsumentów, tylko dla użytku prywatnego:

Usługi kierowane są do konsumentów i przeznaczone są tylko do użytku prywatnego. Nie mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej, a w szczególności usług nie można odsprzedawać ani w inny sposób udostępniać stronom trzecim.

Z ofert raczej nie ucieszą się też miłośnicy „rozrywek” o podwyższonej opłacie (np. Premium SMS), bo w ofercie nie ma dla nich wsparcia (i dobrze, nie trzeba wyłączać):

Usługi SIM nie obejmują tak zwanych usług w stawkach premium, co oznacza, że klienci nie mogą wykonywać telefonów ani wysyłać wiadomości SMS pod numery premium, na przykład numery rozpoczynające się od 7xxx lub MMS.

Połączenia i SMSy są marketingowo oznaczone jako nieograniczone, ale w regulaminie jest mowa o pewnych limitach – wysokich, i raczej dla normalnego użytkowania wręcz abstrakcyjnych, ale dla porządku chyba warto o nich wspomnieć:

Rebtel świadczy klientom bezpłatne usługi krajowych rozmów głosowych, z których można korzystać wraz z przypisanym numerem MSISDN tak długo, jak: (…) klient nie wykorzystuje więcej niż 10 000 minut wychodzących, krajowych rozmów głosowych na miesiąc; rozmowy powyżej tego limitu zostaną uznane za nadmierne wykorzystanie.

(…)

Rebtel świadczy klientom bezpłatne usługi krajowych wiadomości SMS, z których można korzystać wraz z przypisanym numerem MSISDN tak długo, jak: (…) klient nie wysyła więcej niż 10 000 krajowych wiadomości SMS na miesiąc; wiadomości powyżej tego limitu zostaną uznane za nadmierne wykorzystanie.

Internet mobilny jest do wykorzystania tylko w kraju (bez roamingu, nawet w ramach Unii Europejskiej), pakiet (1 GB) odnawia się co 30 dni, a rozliczanie jest z zaokrągleniem do 100 kB:

Rebtel daje klientowi dostęp do bezpłatnego pakietu 1 GB danych do wykorzystania wyłącznie w kraju, który odnawiany jest co trzydzieści (30) dni. Niewykorzystane dane przepadają.

(…)

Opłata za transmisję danych pobierana jest za każde rozpoczęte 100 kB w wysokości 100/1024 stawki za 1 MB. Pobieranie opłat za wysyłanie i odbieranie danych występuje w każdej sesji.

I teraz coś dla tych, co kombinują by kartę Rebtel wykorzystać np. w jakiejś centralce alarmowej, trackerze GPS, czy innym urządzeniu mniej typowym niż telefon, z którego się dość typowo korzysta:

(…) z uwagi na to, że usługi SIM to usługi premium i oferowane klientowi na bardzo dobrych warunkach (usługi są częściowo oferowane bezpłatnie) Rebtel zastrzega sobie prawo, bez odpowiedzialności i konieczności wystosowania uprzedniego zawiadomienia, do odmowy świadczenia, ograniczenia, nałożenia limitów, wyłączenia, zawieszenia, anulowania lub zamknięcia karty SIM Rebtel i usług SIM lub ich części, jeżeli pewne wymagania opisane poniżej nie zostaną spełnione przez klienta (aby uniknąć wątpliwości, nie dotyczy to usług aplikacji ani bilansu na koncie klienta).

 • Klient musi w każdej chwili posiadać odpowiednią, ważną kartę kredytową lub debetową zarejestrowaną u Rebtel. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, karta SIM Rebtel zostanie wyłączona (aż do chwili zarejestrowania odpowiedniej, ważnej karty kredytowej lub debetowej) w taki sposób, że klient nie będzie miał możliwości wykonywania połączeń wychodzących, wysyłania wiadomości SMS lub korzystania z usług danych, jednak będzie mógł odbierać telefony i wiadomości SMS.
 • Klient musi korzystać z karty SIM Rebtel i usług SIM aktywnie jako faktyczny klient, a konkretniej, jeżeli klient nie wykonał co najmniej jednego (1) połączenia wychodzącego, nie wysłał co najmniej jednej (1) wiadomości SMS lub nie nawiązał co najmniej jednej (1) sesji transmisji danych w ciągu trzech (3) miesięcy korzystania z usług SIM Rebtel na stałe wyłączy kartę SIM Rebtel (stanie się ona nieaktualna) i zakończy świadczenie usług SIM. Fakt, że klient był klientem usług SIM Rebtel w przeszłości nie daje mu prawa do ponownego uzyskania statusu klienta usług SIM Rebtel w przyszłości. W takim przypadku klient będzie musiał ponownie złożyć wniosek o korzystanie z usług SIM, zamówić nową kartę SIM Rebtel i ponownie otrzymać zaproszenie od Rebtel.

Z karty trzeba korzystać, więc jeśli to urządzenie sezonowe, które spędza sporo czasu np. w szufladzie, to warto pamiętać by przynajmniej raz na 3 miesiące je włączyć i wykonać jakaś aktywność na numerze.

Na szczęście w pogrubionym przeze mnie fragmencie występuje słówko „lub”, dzięki czemu można chyba uznać, że o ile w 3-miesięcznym cyklu kontrolnym na numerze (karcie SIM) musi wydarzyć się jakieś zdarzenie, to wystarczy, że będzie to połączenie wychodzące, wysłanie SMSa lub chwila w internecie.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"