iPhone cieszy się opinią bezpiecznego urządzenia. Apple ma zamknięty system operacyjny (w przeciwieństwie do systemu Android z otwartym kodem źródłowym) i dokładniej monitoruje i sprawdza aplikacje w App Store. Ponadto, mając tylko jeden model telefonu – iPhone’a – firma Apple może łatwiej wprowadzać aktualizacje i wywierać presję na użytkowników, aby je pobierali.
Nie oznacza to jednak, że Twój iPhone jest odporny na ataki. Hakerzy wciąż wymyślają nowe sposoby, aby dostać się do każdego urządzenia, a iPhone jest doskonałym celem dla złośliwego oprogramowania, programów szpiegujących, oprogramowania ransomware, wirusów i innych.
Niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu iOS, czy Android, nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy Twój telefon został zaatakowany. Hakerzy mogą atakować Twoje urządzenia na wiele sposobów, a Ty możesz nie otrzymać powiadomienia lub nawet nie wiedzieć, że w tle dzieje się coś złośliwego. Przeczytaj wskazówki dotyczące diagnozowania zhakowanego telefonu.
Spis treści w artykule
Jak się dostają
Niekoniecznie trzeba być hakerem, aby dostać się do telefonu. Jak widać na kilku poniższych przykładach, mogą mieć inne motywy.
Osoba może przyłożyć telefon do twarzy, gdy śpisz, i odblokować go. Pozwala to na przeszukiwanie urządzenia bez Twojej wiedzy.
Stalkerware ma na celu śledzenie użytkownika za pomocą GPS, rejestrów połączeń, wiadomości, zdjęć, historii przeglądarki i innych. Może ono być ukryte za inną aplikacją, która wydaje się nieszkodliwa.
Szkodliwe pliki do pobrania i złośliwe łącza mogą zainfekować telefon bez Twojej wiedzy. Coś tak niewinnego, jak plik PDF może zawierać trujące dane. Uważaj, gdzie stukasz.
Złe aplikacje, podobnie jak złe jabłka, istnieją wszędzie. Mogą imitować dobrze znane aplikacje lub podstępnie nakłaniać do ich pobrania i uruchomienia. Gdy to zrobisz, Twój telefon zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.
Celem hakerów może być karta SIM – niewielki chip w telefonie powiązany z kontem w sieci komórkowej. Jest to tzw. podmiana SIM, a oszustwo polega na przekonaniu operatora sieci komórkowej, że oszustem jest użytkownik. Oszust może powiedzieć, że telefon lub karta SIM zostały zgubione, lub zniszczone. Oszust odpowiada na kilka pytań zabezpieczających, a jego numer telefonu zostaje przypisany do jego karty SIM. Następnie uzyskuje dostęp do Twoich kont.
Hakerzy mogą przechwycić Twój adres MAC przez Bluetooth i zdalnie zainfekować Twój telefon.
Nieznajomi mogą uzyskać dostęp do Twojego telefonu na wiele sposobów, a to tylko niektóre z nich, na które warto uważać.
Szukaj znaków
Jak rozpoznać, że włamano się do Twojego telefonu? Oto kilka czerwonych flag:
Zbyt wiele procesów działających jednocześnie spowalnia pracę telefonu. Może to być też pojedynczy winowajca w postaci złośliwego oprogramowania, które pochłania dużo zasobów. Może to również powodować nagrzewanie się telefonu.
Bateria rozładowuje się znacznie szybciej niż zwykle z powodu jakiegoś nieznanego działania.
Znaczne wzrosty wykorzystania danych mogą sygnalizować obecność programów typu adware i podobnych, które działają w tle.
Złośliwe oprogramowanie może spowolnić działanie Internetu, przekierowując ruch na niebezpieczne serwery lub po prostu ograniczając przepustowość łącza w celu wykradzenia większej ilości informacji od użytkownika, lub zaatakowania innych osób.
Jeśli zauważysz aktywność, z którą nie miałeś nic wspólnego, np. wysyłanie wiadomości e-mail i wiadomości oraz postów na portalach społecznościowych, oznacza to, że włamano się do Twojego telefonu i kont. Sprawdź również historię transmisji strumieniowych i zakupów kartą kredytową pod kątem nieznanych działań.
Wyskakujące okna spamu są dobrym wskaźnikiem, że włamano się do Twojego telefonu.
Sprawdź, czy nie wprowadzono zmian na ekranie głównym i w nieznanych zakładkach.
Firma Apple ogłosiła, że będzie powiadamiać użytkowników, jeśli ich urządzenia zostały zaatakowane przez sponsorowane przez państwo złośliwe oprogramowanie i programy szpiegujące.
Jak chronić swój telefon przed hakerami?
Aby uniemożliwić hakerom dostęp do telefonu, wystarczy odrobina wysiłku, a różnica może być ogromna:
- Aktualizuj swój telefon, korzystając z najnowszych poprawek i łatek zabezpieczeń.
- Używaj silnych, niepowtarzalnych haseł. Menedżer haseł może ułatwić zgadywanie.
- Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) na każdym koncie, które je oferuje.
- Nie klikaj na niechciane lub podejrzane linki, niezależnie od tego, skąd pochodzą. Dotyczy to także przyjaciół i rodziny.
- Nie zapomnij o swojej sieci domowej. Na wszystkich swoich urządzeniach zainstaluj godne zaufania oprogramowanie antywirusowe lub VPN. Surfshark’s iOS VPN to dobry wybór usługi VPN, którą warto rozważyć zainstalowanie na telefonie iPhone lub innych typach gadżetów.