Zapytała się mnie koleżanka, czy znam sposób, by pobrać z zamkniętej grupy na Facebooku wideo. I nawet nie to, że chciała sobie „zachować” czyjeś materiały, tylko to było „nagranie z lajwa”, który na tej grupie kilka dni wcześniej przeprowadzała, i chciała umieścić to nagranie również na YouTube, a innego materiału (np. nagrania na komputerze) z tego nie miała. No cóż, lajwów (przynajmniej na razie ;-)) swoich nie robię, z Facebooka „raczej nie korzystam”, ale… na jej szczęście mam klientów, którzy czasem miewają podobne do niej problemy.

Zapisywanie filmów (m.in.) z Facebooka

Oczywiście jest przynajmniej kilka wtyczek, które potencjalnie coś takiego potrafią, ale jak słyszałem już nie raz, częściej one nie działają, niż działają, a do tego co chwilę jakaś dostaje bana jako „szkodliwe oprogramowanie”. Są też serwisy internetowe, które pomagają przygotować odpowiedni link, ale w przypadku zamkniętych grup, z oczywistych względów nie mają one do nich dostępu, więc należy tam wkleić źródło całej strony. A to już może być ryzykowne, bo kto wie, co w takim kodzie (prywatnego) może się znajdować…

Zazwyczaj też takie serwisy mają dość wąską specjalizację jeśli chodzi o obsługiwane serwisy, a tymczasem metoda, którą zaraz przedstawię, jest dość uniwersalna, i z małymi modyfikacjami może być wykorzystywana właściwie bez ograniczeń. Choć nie wszędzie, bo np. serwisy typu Vimeo (przy odpowiednich ustawieniach filmu) dość skutecznie się bronią, ale to zrozumiałem, bo w końcu często korzysta się z nich do hostowania płatnych materiałów wideo sprzedawanych np. w ramach kursów internetowych.

Ale wracając do Facebook, i pobierania materiałów wideo z tego serwisu, a konkretnie prywatnych grup, to na początku potrzebujemy bezpośredni link do postu z materiałem wideo. Będzie on wyglądał np. tak:

https://www.facebook.com/webinsiderpl/videos/4293377974654794/

Zmieniamy „www” na „m” (m jak mobile, bo w ten sposób pozbywamy się „wrednych skryptów”, które inaczej dość skutecznie będą nam przeszkadzać):

https://m.facebook.com/webinsiderpl/videos/4293377974654794/

I po odwiedzeniu takiej strony zostaniemy przekierowani na adres w stylu:

https://m.facebook.com/groups/webinsiderpl/permalink/779564486477757/?_rdr

Gdzie znajdziemy m.in. „zaślepkę” filmu, na której klikamy prawym (!) klawiszem myszy, i z menu kontekstowego wybieramy „zbadaj element” (lub coś podobnego, zależnie od przeglądarki, z której korzystamy):

Ważne, by nie kliknąć lewym klawiszem myszy, bo wtedy uruchomi się odtwarzanie wideo, i prawy przycisk myszy, a więc i menu kontekstowe zostanie zablokowane.

W ten sposób tworzymy okno narzędzi dla deweloperów, w którym wybieramy zakładkę „sieć”, a w niej „media”. Okno powinno być w tym momencie puste, ale gdy tylko włączymy odtwarzanie wideo, pojawi się plik, a konkretnie jego adres URL:

Klikamy na element, który się pojawił, i po prawej stronie powinniśmy zobaczyć adres URL odtwarzanego materiału. Będzie on wyglądał mniej więcej tak:

https://scontent.fwaw7-1.fna.fbcdn.net/v/t66.36281-6/10000000_897854262693842_5795824773832672257_n.mp4?_nc_cat=102&ccb=2&_nc_sid=985c63&efg=USv5Hn6PA2qAk2pYrPSWepE62r9AZvNA&_nc_ohc=dwynZjDx8H8WY5NW_XE&_nc_ht=scontent.fwaw7-1.fna&oh=7e75413aa79486d20fce05b2866a1897&oe=8118A808

Jest to adres filmu, który możny wykorzystać m.in. do pobrania filmu. Wystarczy otworzyć go w przeglądarce (kopiujemy cały adres, wraz ze wszystkimi „śmieciami”), kliknąć na filmie, który się pojawi prawym klawiszem myszy i wybrać „zapisz plik jako”. Można też użyć jakiegoś programu do pobierania plików.

Ważne, by tak uzyskany link wykorzystać – w miarę możliwość – jak najszybciej, bo ma on ograniczoną ważność jeśli chodzi o czas. Nie wiem, jak to dokładnie wygląda w przypadku Facebooka, ale z testów m.in. na potrzeby tego artykułu widzę, że link „z wczoraj” już nie działa, ale np. ten sprzed niecałych trzech  godzin jeszcze tak. Możliwe, ze odpowiedź kryje się w samym linku, ale nie bardzo chce mi się to analizować… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk