eBook "Uspokój swoje finanse"

No i powoli nadciąga 12 października 2022, czyli data istotna dla każdego abonenta domen krajowych, zwłaszcza gdy posiada się ich więcej. Tego dnia NASK chyba pierwszy raz w historii wprowadza podwyżkę cen domen. Na szczęście (jeszcze? ;-P) nie wracamy do 200 zł za odnowienie domeny, ale faktem jest, że ceny rosną i to w przypadku niektórych domen drastycznie.

Ostateczne ceny zależą od operatora, ale jeśli rejestrator nie chce przy okazji więcej na nas zarobić, można przyjąć, że przedłużenie domeny .pl będzie droższe o 10 zł netto. Np. w AfterMarket.pl „dla cywili” będzie to podwyżka z 79,95 na 89,95 zł netto (w przypadku klientów „bardziej hurtowych”, jak np. ja, cena też wzrasta o 10 zł, czyli z 42,45 na 52,45 zł netto).

Ale zdecydowanie radykalniej wygląda w przypadku domen regionalnych (np.: .waw.pl) i z polskimi znakami (IDN), gdzie koszt przedłużenia rośnie zdecydowanie mocniej. Np. w AfterMarket.pl „dla cywili” będzie to podwyżka z 39,95 na 69,95 zł netto (w przypadku klientów „bardziej hurtowych”, jak np. ja, cena też wzrasta z 12,45 na 32,45 zł netto, a więc o ponad 260%!). Droższe – i to znacznie – będą również opcje na domenę, bo np. w AfterMarket.pl obecnie koszt rejestracji opcji to 29,95 zł, a odnowienie 39,95 zł (netto), a będzie odpowiednio 59,95 i 69,95 zł netto.

Jak ktoś ma jedną czy dwie domeny, a jego rejestrator nie postanowi przy okazji dorobić (a znam takie przypadki, i to nie chodzi tylko o rejestratorów, którzy już dawno temu podnieśli ceny domen w związku z dopiero co nadchodzącą podwyżką), to podwyżki procentowo odczuwalne, ale już bezpośrednio w walucie właściwie do pominięcia w skali roku. Jednak jak ktoś ma domen więcej, to może to oznaczać nawet kilka tysięcy „w plecy” w skali roku. Oj, trzeba będzie przedłużyć sporo domen „na dniach”, a z częścią chyba się rozstać…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"