Przed Wami kolejny przegląd tygodnia, i ponownie „na warsztacie” będą łącznie 2 tygodnie – dla odmiany nie będzie to wynikać z braku tematów, a wręcz odwrotnie… Po prostu czasu jakby coraz mniej, i to mimo, że dni teoretycznie już coraz dłuższe ;-)

Rozmowy bez limitów w Orange Yes

Przegląd tygodnia miał rozpoczynać fragment dotyczący bezpłatnych rozmów do wszystkich (numerów komórkowych – by być bardziej precyzyjnym, niż Orange), ale w oczekiwaniu na publikację przeglądu i/lub „pod presją” statystyk odwiedzin „szukających informacji” opis trafił ostatecznie do oddzielnego wpisu, gdzie zapraszam wszystkich zainteresowanych…

Koniec podstawowego wsparcia technicznego dla Windows 7

Microsoft poinformował o zakończeniu wsparcia podstawowego (zazwyczaj trwa ok 5 lat od premiery danego produktu) m.in. dla systemu operacyjnego Windows 7. Oczywiście nie ma powodów do paniki – Microsoft dalej będzie publikował niezbędne aktualizacje (np. dotyczące zabezpieczeń/wykrytych dziur), i to gdzieś do 2020 roku. Natomiast nie ma co liczyć na jakieś dodatkowe funkcje, czy aktualizacje (dostępność dla tego systemu) dodatkowych bibliotek…

FreeBSD w DigitalOcean

W DigitalOcean (gdzie sam mam niejeden serwer VPS) pojawił się system – FreeBSD, czyli pierwszy „nie Linuxowy” system operacyjny (BSD/UNIX). I muszę przyznać, że ta informacja sprawiła, że zacząłem się zastanawiać nad „migracją” serwerów VPS w DigitalOcean (przynajmniej niektórych, bo jakiś Debian musi zostać choćby na potrzeby poradników ;-)).

A tak na poważnie – zapewne podstawowym systemem na moich serwerach (nawet tych w DigitalOcean) FreeBSD nie zostanie, bo zbytnio przypadł mi do gusty Debian… Dodatkowo – tam gdzie „nie wiadomo co, nie wiadomo gdzie” Debian (i chyba ogólnie systemy GNU/Linux) zdaje się, że wygrywa popularnością, a więc i siłą społeczności…

Natomiast do zalet FreeBSD na pewno można zaliczyć bezpieczeństwo i wydajność – choć tu opieram się na „wspomnieniach i opiniach”, bo dawno nie miałem z nim do czynienia, a i wtedy był to kontakt szczątkowy – choć osoby zajmujące się serwerami na FreeBSD często podkreślały jego zalety (ale może to tak zawsze, każdy chwali swoje… ;-)).

InkyDeals: Massive Colossal Bundle

W InkyDeals pojawił się kolejny „wielki pakiet dobroci” (nie tylko) dla każdego grafika czy webdesignera. Za 199$ możecie nabyć produkty (grafiki, wektory, zdjęcia, ilustracje, plakaty, fonty, pędzle, grafiki na koszulki, motywy stron, czy różne kursy) warte „standardowo” ponad 38 108$!

inkydeals_massive-colossal-bundle_201501

Nie wiem ile to gigabajtów materiałów będzie, ale na pewno nie mało… ;-)

I jak to przystało na oferty w InkyDeal – wszystkie produkty dostajecie na licencji Royalty Free (rozszerzonej), a więc możecie z nich korzystać wielokrotnie, zarówno na potrzeby projektów własnych, jak i komercyjnych (w tym dla klientów).

Adobe Lightroom zawitał w Google Play (Androida)

Wprawdzie Adobe Lightroom w wersji mobilnej istnieje już od jakiegoś czasu, to jeszcze do niedawna nie był dostępny na urządzeniach z systemem Android. Teraz to się zmieniło, i każdy zainteresowany może pobrać program bezpośrednio z Google Play.

Ale od razu chyba należy dodać, że aplikacja w sklepie Google Play dostępna jest wprawdzie bezpłatnie, ale jest to licencja czasowa (trial) na 30 dni. Do nieograniczonego działania wymaga (na naszym koncie Adobe Creative Cloud) licencji Photoshop Lightroom 5.

Firefox Hello i rozmowy bez rejestracji

Firefox Hello to komunikator wbudowany (zintegrowany) w przeglądarkę Firefox. Do niedawna by skorzystać z niego trzeba było posiadać konto Firefox Account, co – mimo posiadania takiego konta – sprawiło, że nie miałem okazji samodzielnie przetestować działania komunikatora.

Teraz by skorzystać z Firefox Hello wystarczy wysłać naszemu rozmówcy indywidualny link:

Połączenia PKP Intercity w Mapach Google

W Mapach Google w opcji „transport publiczny” pojawiły się połączenia realizowane przez PKP Intercity:

(…) od dziś możecie zaplanować swoją wyprawę pociągiem korzystając z usługi Transport publiczny na Mapach Google. Dzisiaj rozpoczęliśmy współpracę z PKP Intercity i przygotowaliśmy dla Was rozkłady jazdy pociągów realizowane przez tego przewoźnika, w tym: Express InterCity Premium, Express InterCity, InterCity oraz Twoje Linie Kolejowe. Nasza współpraca będzie rozwijana, aby docelowo na Mapach Google znalazło się około 10 tys. km tras kolejowych, blisko 270 dworców i ponad 300 połączeń.

Zabezpieczenia w wiadomościach e-mail z fakturami w Orange

Wprawdzie nie będzie to jakaś nowość, bo zmiany wprowadzone w wiadomościach e-mail z fakturami w Orange zostały wprowadzone już jakiś czas temu, ale o bezpieczeństwie chyba nigdy za dużo, tak więc polecam – nie tylko klientom Orange – obejrzeć filmik prezentujący zastosowane „zabezpieczenia”, czyli na co należy zwrócić uwagę by nie dać się oszukać:

Koniec usługi „darmowy Internet LTE na 30 dni” w Play Online na Kartę 4G LTE

Jak poinformował na swoim blogu Marcin Gruszka (rzecznik prasowy sieci Play) od 21 stycznia 2015 w taryfie Play Online na Kartę 4G LTE została wyłączona usługa „Darmowy Internet LTE na 30 dni”:

(…) w grudniu wprowadziliśmy nowy standard w Internecie na kartę, wprowadzając jedyną na rynku ofertę Play Internet na kartę, gdzie możecie aktywować usługę Internet bez limitu na 30 dni za 45 zł – ta usługa daje możliwość nielimitowanej transmisji danych nie tylko w ramach zasięgu LTE, ale również HSPA+. Klienci, którzy uruchomili usługę Darmowy Internet LTE przed dzisiejszą datą będą ja mieli aktywną do końca okresu jej obowiązywania zgodnie z regulaminem.

Klienci, którzy mają zgromadzone środki na starej taryfie Play Online na Kartę 4G LTE, mogą łatwo przenieść się na nową ofertę Play Internet na Kartę poprzez wysłanie kodu *163*11# lub w Play24 – wszystkie środki zostaną przeniesione na nową taryfę, w której są większe bonusy za doładowania i nowe usługi nielimitowanego Internetu w tym Internet bez limitu.

Transmituj swoją rozgrywkę w Steam

W kliencie Steam pojawiła się możliwość oglądania (i komentowania) rozgrywek naszych znajomych – oczywiście po ich akceptacji…

Opcja nie jest wprawdzie/teoretycznie nowa, bo już wcześniej była dostępna w ramach beta testów, ale teraz (w najnowszej wersji klienta) zawitała już do standardowej wersji aplikacji – a przynajmniej taką informację dostałem od znajomego, który częściej niż ja ma czas by trochę pograć… ;-)

Bezpłatna aktualizacja do Windows 10

Microsoft zapowiedział, że każdy posiadacz oryginalnego systemu Windows 8.1 (w tym Windows Phone 8.1) i Windows 7 (!) będzie mógł dokonać bezpłatnej aktualizacji do wersji 10 (Windows 10).

Płatna ma być natomiast wersja Windows 10 Enterprise, która z racji swojego przeznaczenia – w większości firmy, i to często te większe i największe – będzie oferowany z dodatkowym modelem wsparcia technicznego (w tym 2 plany/rodzaje aktualizacji systemowych).

Aplikacja Dropbox zawitała na urządzenia (telefony i tablety) z systemem Windows (8.0+ i/lub RT)

Patrząc na ostatnie poczynania tej dwójki raczej taka sytuacja nie powinna dziwić – Dropbox wypuścił oficjalną aplikację na telefony i tablety z systemem Windows:

  • Windows Phone (8.0+)
  • Windows RT
  • Windows 8.1

Więcej informacji znajdziecie na stronie Dropbox.com…

WhatsApp Web

Wprawdzie sam nie przepadam za tym komunikatorem (ale może nadejdzie taki czas, że się „nawrócę”), to nie można mu odmówić popularności i – co się z tym wiąże – szerokiej rzeszy użytkowników. Nie wiem, czy ostatnio nie czytałem gdzieś jakiegoś raportu, z którego wynikało, że to jest obecnie najpopularniejsza usługa tego typu…

W każdym razie – od teraz możecie korzystać z komunikatora również na komputerze, bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej…

MEGA i szyfrowane połączenia wideo

Zapewne serwisu MEGA (i Kim Dotcoma) nie muszę przedstawiać większości z Was, ale na wszelki wypadek – jest to usługa która pozwala przechowywać pliki na ich serwerze, a do dyspozycji bezpłatnie dostajemy aż 50 GB.

Warto do tego dodać, że całość (przesyłanie i przechowywanie plików) obywa się z pełnym szyfrowaniem, na każdym etapie (choć można wyłączyć przesyłanie z wykorzystaniem SSL w opcjach).

Teraz pojawiła się opcja połączeń wideo między użytkownikami serwisu – oczywiście są to połączenia szyfrowane.

Oprócz rozmowy wideo mamy też możliwość przesyłania plików naszemu rozmówcy, a niebawem ma pojawić się również czat tekstowy…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej