Od dawna chętnie słucham podcastów. Kiedyś informacje o nowych odcinkach przychodziły mi na e-mail w ramach newslettera, czy też gościły w czytniku RSS pomiędzy informacjami o nowych artykułach, na stronach, które obserwuję. Jak tylko informacja do mnie dotarła, udawałem się na odpowiednią stronę pobrać plik, by wrzucić go na telefon. Miało to sens gdy obserwowałem 2-3 podcasty, a do tego mało kto wtedy na większą skalę myślał o jakichś katalogach podcastów, z których łatwo i wygodnie można pobierać kolejne odcinki ulubionych podcastów. Na szczęście te czasy dawno za nami, choć czasem trafi się „nadawca”, co nie pomyśli o jakiejś szerszej dostępności i jego podcast do aplikacji do słuchania dodaje po kanale RSS podcastu. Trafiłem dziś jednak na podcast dostępny tylko na platformie SoundCloud, i tu pojawił się problem.

Kanał RSS podcastu na platformie SoundCloud

By było jasne – to nie jest tak, że jest to jakaś niedobra platforma do dystrybucji podcastów. Po prostu jak to często bywa, wiele zależy od użytkownika, a w tym przypadku wydawcy. A ów wydawca nie wpadł nie tylko na to, by dodać swój podcast do najpopularniejszych katalogów, ale też nie umieścił nigdzie adresu kanału RSS, tak, by można było choćby w ten sposób dodać jego podcast do obserwowanych w aplikacji do ich odtwarzania.

Nie wiem, jak inne aplikacje radzą sobie z SoudCloud, ale ta, z której ja korzystam (Podcast Republic) po adresie podcastu na platformie, nie potrafiła wyszukać kanału RSS. W kodzie źródłowym strony również nie znalazłem niczego, co w stylu „feed” czy „RSS”.

I tak trochę z ciekawości, a trochę z chęci rozwiązania problemu, postanowiłem założyć darmowe konto w serwisie, by zobaczyć od środka czy w ogóle taki kanał jest, a jak tak, to jak może on wyglądać. Jak się szybko okazało, w ustawieniach konta jest zakładka „zawartość” a tam potrzebna informacja:

W tym momencie znałem już adres kanału RSS:

https://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:123456789/sounds.rss

Problem tylko w tym, że zamiast „123456789”, czyli identyfikatora mojego konta, musiałem wstawić identyfikator konta (użytkownika) podcastu, który chciałem dodać do aplikacji Podcast Republic.

Tutaj już z pomocą przyszło źródło strony, gdzie w kilku miejscach – oczywiście będąc na stornie w serwisie SoundCloud danego użytkownika – znajduje się identyfikator użytkownika:

<link rel="alternate" href="android-app://com.soundcloud.android/soundcloud/users:123456789">

W tym momencie pozostało tylko podmienić w adresie mojego kanału RSS identyfikator użytkownika i już miałem gotowy kanał RSS, za pomocą którego mogłem dodać podcast do aplikacji Poscast Republic. I choć po przesłuchaniu 2 odcinków podcast wyleciał (bywa i tak ;-)), to pomyślałem, że może chociaż artykuł z tego powstanie… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Patryk