Serwis Vimeo co pewien czas pojawia się na naszych łamach. Głównie w kontekście hostowania płatnych materiałów wideo (np. na potrzeby kursów internetowych), bo sprawdza się w tej roli zdecydowanie lepiej niż np. YouTube. Nawet jeśli z Vimeo również da się pobrać filmy, nawet te zabezpieczone. Tym razem jednak serwis (czy też usługa) w trochę innej roli – wprawdzie nadal związanej z wideo w internecie, ale nie tyle samego hostingu, ile nagrywania (rejestrowania).

Vimeo Record (Vimeo Screen Recording)

Pod koniec października 2020 dostałem z Vimeo e-mail, w którym znalazły się informacje o nowej usłudze – Vimeo Record (Vimeo Screen Recording). Co od razu zwróciło moją uwagę, to to, że opcja ta jest dostępna dla wszystkich użytkowników Vimeo. Również tych korzystających z bezpłatnego planu (i to korzystających być może nawet z Vimeo Pro, bo zgodnie z warunkami serwisu tańszy pakiet Vimeo Plus nie pozwala na hostowanie materiałów komercyjnych ;-)).

Ale to nie koniec niespodzianek, bo jak się szybko okazało, to nie dość, że z Vimeo Record może korzystać każdy użytkownik serwisu, to materiały wgrywane w ten sposób na konto Vimeo nie wpływają na limity przypisane dla danego planu:

we exclude recordings from quota limit, so you can record unlimited videos!

Ciekawe czy i ew. ilu już w ten sposób wgrywa wcześniej nagrane/przygotowane filmy na Vimeo, nagrywając ekran lub okno, na którym leci film, tylko po to, by pominąć limity… ;-)

Nagrywanie z kamery i/lub ekranu

Wprawdzie powyższych akapitów raczej można domyślić się, czym jest Vimeo Record, ale dla porządku warto to uporządkować. Tak więc Vimero Record to usługa pozwalająca – obecnie za pomocą wtyczki do Chrome – nagrywać to, co dzieje się na naszym komputerze i/lub przed kamerą.

Jeśli wybierzemy nagrywanie ekranu (i/lub) to możemy dodatkowo wybrać, co konkretnie chcemy nagrywać. Czy cały ekran, konkretne okno aplikacji, czy też zawartość konkretnej karty przeglądarki Chrome:

Po zakończeniu nagrywania (obecnie maksymalny czas pojedynczego nagrania to chyba 2 godziny) możemy nagrane wideo zapisać bezpośrednio na naszym koncie w serwisie Vimeo, przy okazji ustawiając kilka najważniejszych opcji:

Następnie tak zapisane wideo trafi na nasze konto w serwisie Vimeo, skąd możemy je nie tylko udostępnić, ale i… pobrać, np. na dysk komputera (celowo nawet na potrzeby zrzutów korzystałem z konta z bezpłatnym planem, by później nie było, że to tylko w płatnych takie bajery… ;-)):

I choć mam świadomość, że na rynku jest pełno programów do nagrywania obrazu ekranu i/lub kamery, to połączenie takiej opcji bezpośrednio z serwisem do przechowywania i publikacji filmów jest rewelacyjnym pomysłem.

Tym bardziej cieszy, że dotyczy to serwisu Vimeo, który często polecam (i sam wykorzystuję) do relatywnie bezpiecznego hostowania płatnych materiałów wideo, takich jak np. wideo dostępne w ramach kursów internetowych, czy też nagrania VOD, sprzedawane np. za pośrednictwem sklepu internetowego.

Sam pewnie z tej opcji nie będę specjalnie często korzystał, bo nagrane materiały później i tak obrabiam w edytorze wideo, ale jeśli ktoś nie ma takiej potrzeby, to Vimeo Record może być świetną opcją, bo mamy tu nie tylko łatwe nagrywanie, automatyczny zapis na koncie Vimeo, ale też łatwą i bezpieczną dystrybucję takiego nagrania… Zresztą jeśli dobrze kojarzę, to właśnie w taki sposób niedawno zakończyła nagrywać (i przygotowywać do umieszczenia na platformie kursowej) koleżanka filmy do swojego pierwszego kursu internetowego.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk