Może nie każdy, ale na pewno spora grupa z osób publikujących filmy w serwisie YouTube zetknęła się z mechanizmami „antypirackimi”. Zaczynając od automatycznego systemu Content ID, a kończąc na ręcznych – przynajmniej w teorii – zgłoszeniach „właścicieli praw autorskich do…”. I choć często takie roszczenia są zasadne, to zdarza się, że są generowane na tyle masowo, że z rzeczywistością nie mają nic wspólnego. Ekipa z Google odpowiedzialna za rozwój YouTube ma chyba tego świadomość, stąd oprócz rozwijania możliwości związanych ze zgłaszaniem naruszeń, powoli usprawnia też narzędzia, jakie ma twórca.

Zmiany dotyczące obsługi roszczeń ręcznego identyfikowania treści w serwisie YouTube

Na blogu YouTube Creator, Julian Bill (Product Manager) opublikował kilka dni temu wpis, w którym dzieli się nowościami związanymi z obsługą roszczeń, po stronie twórcy (osoby wgrywającej film). Zmiany zostały podzielone na 2 punkty – dodatkowe informacje na temat zgłoszenia/roszczenia, oraz możliwości eliminacji „problematycznych” fragmentów/elementów.

Dokładne określenie miejsca wystąpienia naruszenia

Osoba/podmiot zgłaszający roszczenia do naszych filmów, będzie musiał teraz wskazać dokładne miejsce (czas) gdzie występuje naruszenie (system Content ID również będzie przekazywał takie informacje). Dzięki temu od razu będzie wiadomo czego konkretnie, jakiego fragmentu dotyczy roszczenie.

Dzięki temu nie tylko łatwiej – zwłaszcza przy dłuższych filmach – będzie można zdiagnozować potencjalny problem i się odnieść do zgłoszenia. Będzie też łatwiej – w razie konieczności – usunąć konkretny element.

Usuwanie elementów, do których zgłoszono roszczenia

Drugą nowość trafiła do edytora filmów (YouTube Studio), z którego poziomu można teraz (będzie) usunąć problematyczny element, poprzez takie działania jak:

  • Wyciszenie spornego fragmentu
  • Podmiana ścieżki dźwiękowej dla spornego fragmentu (np. utworem z biblioteki audio YouTube)
  • Wycięcie spornego fragmentu z wideo

Co ważne, skorzystanie z tego typu narzędzi w przypadku ręcznych zgłoszeń, automatycznie zwolni/zdejmie roszczenia z naszego filmu.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk