eBook "Uspokój swoje finanse"

Kiedyś zdarzało mi się różne próby „wyłudzenia” związane z usługami SMS o podwyższonej opłacie (Premium SMS) opisywać regularnie – ale w pewnym momencie uznałem, że jest tego tak dużo, że właściwie cale dnie bym nic nie robił, tylko wyłapywał i opisywał kolejny serwis który próbuje w taki sposób „Was” naciągnąć.

Byłoby to tez o tyle bezsensowne, że większość serwisów tego typu działa na podobnej lub nawet identycznej zasadzie, zmienia się tylko adres strony i „motyw przewodni”, którym raz będą jakieś cyfrowe dobra, innym razem kosz słodyczy czy kosmetyków.

Dlatego jakiś czas temu spróbowałem zebrać najpopularniejsze sposoby związane z tego typu przekrętami w jednym miejscu, opisując na tyle ogólnie, by mogły być dla Was uniwersalnym wyznacznikiem tego, czego należy unikać, by nie dać się oszukać (a przynajmniej zwiększyć swoje szanse na to).

Pewien wyjątek zrobiłem dla psiej łapki, czyli ściemy z rzekomą bezpłatną wyprawką dla psa, a w rzeczywistości serwisu próbującego w ten sposób naciągnąć Was na subskrypcję premium SMS.

Dziś ponownie zrobię wyjątek, i ponownie będzie mieć to związek z psami…

Znaleźliśmy Twojego psa

Wczoraj dostałem od koleżanki informacje o SMSie, w którym ktoś informuje o tym, że znalazł zgubę, czyli zaginionego psa. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego (choć oczywiście fajnie, jakby faktycznie pies się odnalazł), gdyby nie fakt, że jest to najzwyczajniejsza ściema, i to wyjątkowo bezczelna – ktoś żeruje na ludzkim cierpieniu, na stracie ukochanego psa, i próbuje na tym zarobić.

Zdjęcie zguby i adres w pliku

Zazwyczaj zaczyna się np. od ogłoszenia w internecie, w którym piszemy o tym, że zgubiliśmy psa, i podajemy nasz numer telefonu, by ew. znalazca mógł się z nami skontaktować.

Po jakimś czasie przychodzi SMS o mniej więcej takiej treści:

Witam, zrobiłam zdjęcie zguby i adres odebrać suczkę w pliku [LINK] Pozdrawiam Joanna.

Nie będę podawał z jakiego numeru jest wysyłany SMS – nie ma to znaczenia, bo pewnie takich numerów jest kilka, i ciągle się zmieniają… Link właściwie też nie ma większego znaczenia, bo przechodzi on przez serwis skracający linki, więc w każdej chwili może zostać zmieniony:

www.bit.do/zguba

Ważne jest to, że próba skontaktowania się z „Joanną” zarówno telefonicznie i SMSowo nic nie daje, więc jedyną drogą uzyskania jakichkolwiek informacji może się wydawać skorzystanie z podanego linka, w którym rzekomo znajdziemy zdjęcia zguby i adres pod którym można ją odebrać.

Subskrypcja Premium SMS

Po kliknięciu w link podany w wiadomości trafiamy na stronę Hostujemy.pl (AstroCash), gdzie niby znajduje się plik „zdjęcia.rar” o wielkości 5,16 MB, który czeka na pobranie:

hostujmy-pl_download_236197_2vhztq_01

Po kliknięciu przycisku „pobierz plik z serwera #1” pojawia się PopUp z „ankietą” (jak oni to przewrotnie nazywają):
hostujmy-pl_download_236197_2vhztq_02

POBIERANIE ZATRZYMANE

Twoje pobieranie zostało wstrzymane, w celu jego kontynuowania jesteś proszony o wypełnienie krótkiej ankiety. Po tej operacji twoje pobieranie będzie kontynuowane. Proszę wybierz jedną z ofert.

Do wybory mamy m.in.:

  • Pobierz teraz!
  • Pobierz plik teraz!
  • Pobierz najlepsze treści teraz!
  • Zapisz si?, aby antywirusa na telefonie komórkowym!
  • Zdobądź nowy iPhone 6!
  • Wygraj iPhone 6

Jak widać „ankieta” pełną gębą, i właściwie nie ma znaczenia co wybierzecie – czy będzie to pobranie pliku (w tym przypadku wydawałoby się najbardziej logiczne), czy jednak zamiast „odzyskać psa” spróbujecie wygrać iPhone 6 – i tak traficie na stronę, na której będziecie proszeni o podanie numeru telefonu, a następnie kodu PIN:

yuppipuppy-com_PL_455103504_01

A to wszystko tylko po to, by aktywować na swoim numerze subskrypcje premium SMS:

Akceptuję Regulamin i przyjmuję do wiadomości, iż zamawiam treści cyfrowe nie zapisane na nośniku materialnym i wyrażam zgodę na rozpoczęcie spełniania świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy oraz potwierdzam, że jestem świadomy utraty prawa odstąpienia od umowy z chwilą rozpoczęcia spełniania świadczenia. Od 18 lat. Usługa Yuppipuppy to subskrypcyjne świadczenie dodatkowe w ramach usługi o podwyższonej opłacie, polegające na cyklicznym wysyłaniu przez Dostawcę odpłatnych wiadomości SMS zawierających linki WAP-owe umożliwiające pobranie produktów multimedialnych takich jak gry, tapety, dzwonki muzyczne, kawały czy zwiastuny filmowe. Aby zamówić Usługę należy postępować zgodnie z poleceniami pojawiającymi się na stronach Usługi. Zamawiając usługę Użytkownik potwierdza zapoznanie się z treścią regulaminu usługi oraz wyraża zgodę na jego treść. Koszt usługi to 6,15 zł brutto za każdy SMS otrzymany w ramach subskrypcji. Użytkownik otrzymuje maksymalnie 3 SMS/tydzień oraz dodatkowy SMS po aktywacji subskrypcji. Łączny koszt usługi w okresie miesiąca to: 79,95 zł brutto. Pobranie wybranych elementów multimedialnych może wiązać się z opłatami za transfer danych, zgodnie z cennikami operatora. Opłaty za usługę doliczane są do rachunku za świadczenie usług telekomunikacyjnych pomiędzy operatorem a konsumentem użytkownikiem i są regulowane przez użytkownika w terminach zapłaty jego rachunków za świadczone usługi telekomunikacyjne. Usługa jest świadczona niezwłocznie po aktywowaniu przez czas nieoznaczony do chwili rezygnacji przez Użytkownika. Rezygnacja wymaga wysłania SMS o treści STOP TAK na numer 60516 (koszt: 0 zł). Usługidawca jest zobowiązany dostarczać usługi bez wad. Usługodawcą jest Artiq Mobile B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Holandia, ul. Stadhouderskade 85, 1073 AT, nr rejestru handlowego 34202967, numer VAT NL8129.06.810.B01. Kontakt, w tym w razie reklamacji: mailowo – [email protected], telefonicznie – 008001124515 lub poprzez formularz: skontaktuj się z nami. Organizator będzie kontaktować się z użytkownikiem w ciągu 7 dni roboczych na podany przez niego numer telefonu lub e-mail. Podmiotem realizującym dodatkowe świadczenie jest Mobiltek S.A.

Z racji tego, że nie każdemu z Was będzie się pewnie chciało przebijać przez ten potok wyrazów powyżej, małe streszczenie:

(…) wyrażam zgodę na rozpoczęcie spełniania świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy oraz potwierdzam, że jestem świadomy utraty prawa odstąpienia od umowy z chwilą rozpoczęcia spełniania świadczenia. (…) Usługa Yuppipuppy to subskrypcyjne świadczenie dodatkowe w ramach usługi o podwyższonej opłacie, polegające na cyklicznym wysyłaniu przez Dostawcę odpłatnych wiadomości SMS (…) Koszt usługi to 6,15 zł brutto za każdy SMS otrzymany w ramach subskrypcji. Użytkownik otrzymuje maksymalnie 3 SMS/tydzień oraz dodatkowy SMS po aktywacji subskrypcji. Łączny koszt usługi w okresie miesiąca to: 79,95 zł brutto. (…) Usługa jest świadczona niezwłocznie po aktywowaniu przez czas nieoznaczony do chwili rezygnacji przez Użytkownika. Rezygnacja wymaga wysłania SMS o treści STOP TAK na numer 60516 (koszt: 0 zł).

Więc jeśli podacie swój numer telefonu, a następnie numer PIN z wiadomości SMS która do Was przyjdzie zamiast zdjęci i adresu gdzie możecie odebrać swojego psa zafundujecie sobie subskrypcje premium SMS, w ramach której za każdego otrzymanego SMSa zapłacicie 6,15 zł, co w skali miesiąca oznacza 79,95 zł.

Rezygnacja z subskrypcji

Jeśli na Twoim numerze subskrypcja jest już aktywna, i nie chcesz ponosić dalszych kosztów (a zakładam, że nie chcesz), to należy z usługi zrezygnować jak najszybciej.

Zarówno treść SMSa jak i numer na który trzeba go wysłać może być różna w zależności od usługi do której się zapisaliście, ale w przypadku serwisów aktualnie dostępnych w opisywanej „ankiecie” prawdopodobnie będzie to jedna z powyższych kombinacji:

  • Wyślij SMS o treści STOP TAK na nr 60516 (SMS bezpłatny)
  • Wyślij SMS o treści STOP TAK na nr 60520 (SMS bezpłatny)
  • Wyślij SMS o treści STOP OK na nr 60314 (SMS bezpłatny)
  • Wyślij SMS o treści STOP PREMIUM na nr 60355 (SMS bezpłatny)

Przy okazji odsyłam do naszego wcześniejszego wpisu, w którym opisujemy jak wyłączyć/zablokować usługę premium SMS na stałe (oczywiście do czasu, aż zechcemy ją ponownie włączyć).

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"