Od kilku dni mamy 2024, a więc weszło też sporo zmian dla użytkowników dronów, zwłaszcza w ramach Kategorii Otwartej. Wśród nowości jest konieczność aktywacji RemoreID, w przypadku większości niektórych dronów (np. klasy C1, C2, C3), co w wielu przypadkach potencjalnie trudne nie jest, bo główny producent dronów, a obecnie być może jedyny, jeśli chodzi o drony z klasami, czyli DJI, jest na to rozwiązanie gotowy od dawna. Napisałem teoretycznie, bo widzę, że często pojawia się problem w kontekście numeru operatora drona.

Do aktywacji RemoteID potrzebny jest pełny numer operatora

Niby numer operatora wydaje się oczywisty, bo by latać dronem zgodnie z prawem, trzeba o umieścić na samym dronie, więc raczej każdy pilot drona, powinien go znać, a przynajmniej wiedzieć, gdzie znaleźć. A znaleźć go można w potwierdzeniu rejestracji jako operator drona na stornie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), jak i w szczegółach profilu operatora, na tej samej stronie:

I zazwyczaj posługujemy się numerem operatora w postaci 16 znaków, zaczynających się od “POL”, np.:

POL0123456a12abc

Ale przy aktywacji RemoreID pojawia się niespodzianka, bo wpisać mamy numer operatora z myślnikiem i dodatkowymi trzema znakami na końcu, czyli coś w stylu:

POL0123456a12abc-a1b

Te dodatkowe trzy znaki po myślniku to swego rodzaju “tajny kod”, który w przeciwieństwie do podstawowej wersji numeru operatora, powinniśmy chronić. Choćby po to, by ktoś nie zrobił nam psikusa, i nie polatał z naszym numerem operatora swoim dronem tam, gdzie latać się nie powinno.

By wyświetlić pełny numer operatora, czyli z myślnikiem i dodatkowymi trzema znakami, należy skorzystać z przycisku “wyślij”, który znajduje się tuż pod numerem operatora, a który jest dodatkowo oznaczony etykietą “wyświetl pełny numer operatora”. O czym informuje sam ULC w tymże formularzu:

Pokaż pełny zarejestrowany numer operatora SBSP z tajnymi cyframi. Kod potwierdzający operację zostanie wysłany na adres e-mail podany podczas rejestracji. Operator SBSP musi wgrać numer rejestracyjny operatora i trzy tajne cyfry do systemu zdalnej identyfikacji SBSP (jeśli jest dostępny) lub do identyfikacji elektronicznej systemu, jeśli wymaga tego strefa geograficzna. Operator bezzałogowego statku powietrznego nie powinien udostępniać nikomu trzech tajnych cyfr, które są wykorzystywane do zwiększenia ochrony przed nielegalnym wykorzystaniem numeru rejestracyjnego operatora bezzałogowego statku powietrznego.

Po podaniu kodu zabezpieczającego z wiadomości e-mail w formularzu, zostanie wyświetlony pełny numer operatora, wraz z trzema dodatkowymi znakami:

I to właśnie ten numer operatora – 16 znaków i 3 dodatkowe – należy podać w oprogramowaniu drona, podczas rejestracji RemoteID. I na obecną chwilę, numer operatora w takiej postaci, czyli z trzema dodatkowymi znakami po myślniku, służy chyba tylko do aktywacji RemoteID w dronie.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk