Po statystykach widzę, że artykuły opisujące małe, ale powszechne problemy z obsługą drona, wynikające m.in. z braku zapoznania się z instrukcją obsługi (np. DJI Mini 3 Pro nie lata na boki; na filmach z drona są dziwne napisy) cieszą cię na tyle dużą popularnością, że warto serię kontynuować. Tak więc dziś na tapet bierzemy problem, jaki zgłasza część użytkowników dronów DJI, a mianowicie brak możliwości odlecenia dronem dalej niż 60 metrów, czy wzbicia się wyżej niż 30 metrów. I nie chodzi tu o ograniczenia wynikający z ograniczeń w danej strefie, np. CTR, a blokadę po stronie oprogramowania drona/kontrolera.

Dron DJI nie chce lecieć wyżej niż 30 metrów i/lub dalej niż 60 metrów

Na forach co pewien czas trafia się ktoś z postem, że wszystko fajnie, dron lata super, filmy i zdjęcia ekstra, ale choć w ustawieniach limit wysokości ustawiony dużo powyżej prawnych możliwości, to dron nie chce wzbić się wyżej, jak 30 metrów:

Mam nowego drona (…) lata jak żyleta, tylko nie mogę nim odlecieć więcej niż 30 metrów od siebie, w kontrolerze RC ustawiłem 2000 m i 120 m wysokości (…)

Jest to przypadkowy post, i właściwie jego treść też nie ma większego znaczenia. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku dronów DJI są przynajmniej dwie sytuacje, gdy nasze możliwości co do dystansu i wysokości są ograniczone.

Brak połączenia z aplikacją lub zalogowanego użytkownika

W przypadku, gdy do kontrolera N1 i N2 (tego bez ekranu) nie jest podłączony telefon z uruchomioną aplikacja DJI Fly, lub w aplikacji nie ma zalogowanego użytkownika (ta opcja dotyczyć może też kontrolera DJI RC, RC2 i RC Pro, czyli z wyświetlaczem), to mamy ograniczoną maksymalną wysokość, oraz dystans lotu od kontrolera:

W celu zwiększenia bezpieczeństwa lot jest ograniczony do wysokości 30 m i zasięgu 60 m, jeśli nie jest podłączony lub zalogowany do aplikacji podczas lotu. Dotyczy to DJI Fly i wszystkich aplikacji kompatybilnych z dronem DJI.

Rozwiązanie: Upewnić się, że aplikacja jest uruchomiona na podłączonym do aparatury (N1 i N2) telefonie, oraz czy jest zalogowany do konta DJI użytkownik.

Słaby sygnał GNSS

Kolejny problem dotyczy słabego sygnału GNSS, czyli chodzi o GPS i tym podobne systemy nawigacyjne (np. Beidou, Galileo). W takim przypadku dron nie odległości, a maksymalną wysokość:

  • Wysokość jest ograniczona do 30 m od punktu startu przy mocnym świetle.
  • Wysokość jest ograniczona do 5 m nad podłożem przy słabym oświetleniu i pracy na system czujników podczerwieni.
  • Wysokość jest ograniczona do 30 m od punktu startowego, jeśli oświetlenie jest słabe, a system czujników podczerwieni nie działa.

Rozwiązanie: Poczekać ze startem, aż dron złapie sygnał z odpowiedniej liczby satelit (ikona z liczbą zmieni kolor na żółty, a najlepiej poczekać na biały). Jeśli z jakiegoś powodu dron nie może złapać sygnału z odpowiedniej liczby satelit, najlepiej poszukać innego miejsca do startu.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk