eBook "Uspokój swoje finanse"

Z końcem stycznia mBank we współpracy z Cyber Productivity S.A. (SuperKsięgowa.pl) zaprezentował mKsięgowość, czyli „połączenie banku i księgowości w serwisie transakcyjnym”.

Zastanawiałem się, czy zamieścić o tym tylko wzmiankę w przeglądzie wydarzeń (drugi raz, drugi temat już dziś ;-)), czy przyjrzeć się usłudze dokładniej, i przygotować z tego samodzielny wpis. Ostatecznie stanęło gdzieś po środku – jest samodzielny wpis, przyjrzałem się tez dość dokładnie usłudze, choć z powodu licznych zgód, które trzeba wyrazić w procesie aktywacji mKsięgowości, nie przetestowałem usługi tak dokładnie, jak na wstępie zakładałem…

mKsięgowość w mBanku

Tak jak wspominałem przy przeglądzie bezpłatnych kont firmowych mam konto firmowe w mBanku, i choć jego prowadzenie jest bezpłatne, to z racji tego, że płatne jest właściwie wszystko inne (w tym przelew z konta firmowego na własne konto osobiste w mBanku, takie uroki bycia „starym klientem”, bo nowi mają trochę lepiej) to z konta właściwie nie korzystam – jest bo jest, i tyle.

Ale dzięki temu, że mam konto firmowe w mBanku mogłem aktywować sobie nową usługę mKsięgowość, a przynajmniej mogłem rozpocząć ten proces, ale o tym za chwilę…

mbank_mksiegowosc_baner_blad_polacznie

Ach te „połączenie” ;-)

Pakiety i (ich) ceny

Usługa występuje w 3 pakietach, które różnią się zarówno ceną jak i możliwościami (ale niespodzianka ;-)):

mbank_mksiegowosc_pakiety01

mKsięgowość Start (pakiet bezpłatny)

prowadź księgowość samodzielnie w serwisie transakcyjnym

 • 0zł za księgowość online
 • wygodne zarządzanie firmą dzięki połączeniu konta firmowego z księgowością
 • automatyczne wyliczanie podatków i deklaracji
 • dostęp do wszystkich dokumentów 24 godziny na dobę

mKsięgowość Komfort (200 zł netto miesięcznie)

księgowość w serwisie transakcyjnym z obsługą profesjonalnej księgowej

 • 1 login i hasło do konta oraz księgowości
 • księgowa odpowie w Twoim imieniu na pytania ZUS i US
 • dostęp online do dokumentów księgowych przez 24h
 • wyliczone, wypełnione i wysłane przez księgową deklaracje do ZUS i US

mKsięgowość Premium (400 zł netto miesięcznie)

księgowość w serwisie transakcyjnym z obsługą księgową, analizą podatkową i rozrachunkową, księgowa:

 • w godzinę odpowie na pytania
 • wyśle monity do kontrahentów i przypomni o płatnościach SMSem
 • zaplanuje Twoje podatki
 • wyśle deklaracje do Urzędu Skarbowego
 • monitoruje brakujące koszty

Tak więc mamy pakiet bezpłatny, który być może komuś z Was starczy, i do tego 2 pakiety płatne, i to nie mało – ale w zamian oddelegowana osoba coś tam za Was zrobi…

Na szybko zapytałem znajomych, co z braku czasu czy chęci nie korzystają z żadnej formy księgowości internetowej (np. wFirma), jakie są teraz „rynkowe koszty” tego typu usług dla prostej działalności gospodarczej z kilkoma dokumentami miesięcznie, i ceny wcale nie są wyższe od tych za pakiet komfort (200 zł netto miesięcznie) czy premium (400 zł miesięcznie), choć oczywiście wiele zależy od „dogadania szczegółów” i ew. „renomy biura księgowego” (czy samej księgowej).

Powitalna promocja – rok mKsięgowości w dobrej cenie

Jeśli zdecydujecie się na pakiet komfort lub premium, to możecie skorzystać z promocji powitalnej, w ramach której przez pierwszy rok zapłacicie niższy abonament:

 • mKsięgowość Komfort: 150 zł netto zamiast 200
 • mKsięgowość Premium: 300 zł netto zamiast 400

Z promocji mogą skorzystać osoby, które w okresie 20.01.2016 – 30.06.2016 aktywują usługę mKsięgowość w pakiecie komfort lub premium:

§2 Zasady korzystania z Promocji

1. Z promocji korzystać mogą Użytkownicy, którzy w okresie od 20.01.2016r. do 30.06.2016r. aktywowali usługę mKsięgowość Komfort lub mKsięgowość Premium

3. Warunkiem obniżenia miesięcznej opłaty jest terminowe regulowanie płatności za usługę oraz terminowa dostawa dokumentów i informacji niezbędnych do księgowania zgodnie z regulaminem

4. W ramach promocji cena Usług pakietu mKsięgowość Komfort zostaje obniżona z 200 zł. netto miesięcznie na 150 zł. netto miesięcznie, a cena Usług pakietu mKsięgowość Premium zostaje obniżona z 400 zł. netto miesięcznie na 300 zł. netto miesięcznie

5. Obniżone ceny obowiązuję przez czas trwania promocji

6. Po upływie czasu trwania promocji cena usługi jest zgodna z Tabelę Opłat.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w regulaminie promocji…

Dodatkowe (d)opłaty

Jak to czasem/często bywa w przypadku produktów bezpłatnych, zwłaszcza oferowanych przez banki w ramach kooperacji z innym podmiotem, tak i tym razem trafimy na dodatkowe opłaty, które w niektórych przypadkach mogą sprawić, że miesięczny koszt bezpłatnego pakietu mKsięgowość Start szybko przekroczy opłatę za pakiet komfort czy premium, a być może i koszt pensji dla księgowej…

mKsięgowość jest darmowa tak jak darmowe jest konto mBiznes – nie dla każdego, nie zawsze i tylko pod pewnymi warunkami.

O ile jestem w stanie zrozumieć opłaty typu (co innego kwestia ceny, ale jak ktoś będzie skłonny tyle zapłacić, to znaczy, że tyle ta usługa dla niego jest warta):

 • Godzinne szkolenie z księgową „Jak prawidłowo wystawiać faktury”: 100 zł
 • Optymalizacja podatkowa – porada eksperta: 100 zł
 • Obsługa kontroli podatkowych (godz.): 150 zł
 • Konsultacje księgowe / kadrowe / płacowe (godz.): 150zł

To trochę trudniej mi zrozumieć opłaty, i to w takiej wysokości za wydawałoby się podstawowe usługi w przypadku samodzielnej księgowości internetowej, np.:

 • Spersonalizowany szablon faktury – opłata miesięczna: 5 zł
 • Porada księgowa (email): 30 zł
 • Porada doradcy podatkowego (email): 50 zł

Wychodzi z tego, że wystarczy np. raz w miesiącu przesłać e-mailem jakieś zapytanie, i już miesięczny koszt „bezpłatnej księgowości” rośnie do 30-50 zł, a w połączeniu ze „spersonalizowanym szablonem faktury” 35-50 zł, czyli więcej niż za dużo bardziej rozbudowane pakiety księgowe w wyspecjalizowanych serwisach tego typu (np. wFirma, z której sam korzystam, i porady księgowe mam w ramach abonamentu).

Co ciekawe, porada doradcy podatkowego przez e-mail kosztuje 50 zł również w pakiecie mKsięgowość Komfort.

A jak dodać do tego fakt, że w każdym pakiecie obsługa np. pracowników jest dodatkowo płatna, to szybko mi wychodzi, że nie straciłem, przedłużając kilka dni temu na kolejny rok pakiet Optymalny w wFirma.

Nie ma zgody na brak zgody

Jak wspomniałem na wstępie, usłudze się przyjrzałem dość dokładnie, ale niedane było mi przetestować jej działanie w praktyce, choć na podstawie dostępnych materiałów, można chyba dość dobrze określić, jak to działa (np. wystawianie faktury VAT, czy księgowanie wydatku).

Nie powstrzymała mnie pierwsza zgoda na powierzenie moich danych osobowych w celach marketingowych firmie Cyber Productivity S.A., która pojawiła się już na samym początku, zanim mogłem wyświetlić jakiekolwiek dodatkowe informacje w systemie transakcyjnym mBanku:

mbank_mksiegowosc_zgoda-na-marketing_cyber-productivity01

Aby dowiedzieć się więcej zaakceptuj oświadczenie:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymania materiałów marketingowych usług i produktów firmy Cyber Productivity S.A. Oświadczenie, o którym mowa powyżej można zmienić w placówkach Banku oraz w serwisie transakcyjnym.

Dopiero po wyrażeniu tej zgody (szybko cofniętej w ustawieniach) pojawił się ekran informacyjno-reklamowy usługi mKsięgowość (chyba komuś pomyliła się kolejność działań, a przynajmniej takie sprawia to wrażenie), z którego można przejść do wniosku o aktywację usługi:

mbank_mksiegowosc_zloz-wniosek01

I to był moment, w którym przerwałem moje podejście do aktywacji usługi – po prostu ilość wymaganych/obowiązkowych zgód wywarła na mnie aż tak „pozytywne wrażenie”:

Wyrażenie poniższej zgody jest dobrowolne aczkolwiek niezbędne do nawiązania współpracy z Cyber Productivity S.A. i prawidłowej realizacji Usług. Odwołanie poniższej zgody jest jednoznaczne z rozwiązaniem Umowy o Usługę mKsięgowość z Cyber Productivity S.A.W związku z zawarciem Umowy o Usługę mKsięgowość z Cyber Productivity S.A. Posiadacz Rachunku upoważnia mBank S.A. do przekazywania do spółki Cyber Productivity S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wyrzyska 9 A, wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000424600, posiadającej numer identyfikacji podatkowej NIP 522-28-85-73, dotyczących go informacji objętych tajemnicą bankową w zakresie:

 • danych dotyczących wszystkich posiadanych przez Posiadacza Rachunku w mBanku S.A. rachunków depozytowych i kredytowych, w szczególności numer rachunku, dane Posiadacza Rachunku, udzielone do Rachunku pełnomocnictwa oraz dane Pełnomocników, którzy będą korzystali z Usługi mKsięgowość, salda księgowe rachunku za cały okres obowiązywania Umowy o Usługę mKsięgowość oraz za okres trzech miesięcy poprzedzających zawarcie tej Umowy;
 • informacji o udzielonych Posiadaczowi Rachunku przez mBank S.A. kredytów i pożyczek pieniężnych, w tym także kart kredytowych oraz dozwolonego salda debetowego, obejmujących: kwotę kredytu lub pożyczki, ich cel, wysokość rat, opłat i prowizji pobieranych przez mBank, terminy ich płatności, sposoby zabezpieczenia kredytu lub pożyczki, sposób wykonywania umowy (w tym m. in. terminowość spłat, ewentualne wypowiedzenie i działania windykacyjne);
 • informacji o wszystkich operacji na ww. rachunkach depozytowych i kredytowych, w szczególności o dokonywanych wpłatach, wypłatach, przelewach wychodzących i przychodzących, generowanych odsetkach, pobieranych przez mBank opłatach i prowizjach, zajęciach egzekucyjnych, wykonanych w okresie obowiązywania Umowy o Usługę mKsięgowość oraz za okres trzech miesięcy poprzedzających zawarcie tej Umowy.

w celu:

 • realizacji Umowy o Usługę mKsięgowość z Cyber Productivity S.A;
 • wzajemnych rozliczeń między mBankiem S.A. a Cyber Productivity S.A, wynikających ze współpracy w zakresie świadczenia Usług;
 • monitorowania przez mBank S.A. i Cyber Productivity S.A. jakości świadczonych Usług, w tym rozpatrywaniem składanych reklamacji.

Jeszcze mogę się zastanawiać, po o co im choćby informacja o wszystkich moich rachunkach w mBanku, zwłaszcza że na potrzeby działalności jest konkretny rachunek – mBiznes.

Ale już informacje o kredytach, pożyczkach, czy celowi, na jaki były brane/udzielane? Mam wrażenie, że kogoś ostro poniosła fantazja…

900 zł na ZUS z mBiznes konto Start lub Komfort i aktywne korzystanie z mKsięgowości

W każdym razie korzystanie z mKsięgowości bez rachunku mBiznes nie jest możliwe, a jeśli jeszcze nie macie rachunku firmowego w mBanku, a faktycznie chcecie skorzystać z usługi mKsięgowość, to możecie skorzystać z promocji, dzięki której możecie otrzymać nawet 900 zł na ZUS, właśnie w zamian za „aktywne korzystanie z usługi mKsięgowość w mBanku”.

Wiem, że miejscami niektórzy z Was być może mogli odnieść wrażenie, że skrytykowałem usługę mKsięgowość w mBanku, ale to nie do końca tak – usługa ma swoje plusy, i na pewno znajdą się zadowoleni użytkownicy.

Po prostu w tej chwili nie wydaje mi się, by była to usługa akurat dla mnie – stąd taka nie inna jest moja subiektywna opinia na jej temat, choć starałem się przekazać Wam również obiektywnie jej najważniejsze elementy/założenia.

Promocja trwa od 1 lutego, i aby uzyskać 900 zł „na ZUS” należy:

By otrzymać do 600 zł (50 zł miesięcznie, w przypadku spełnienia warunków w danym miesiącu) należy założyć konto (mBiznes konto Start lub mBiznes konto Komfort), i co miesiąc (przez 12 miesięcy od założenia konta) dokonywać płatności do ZUSu na minimum 250 zł miesięcznie. Dodatkowo należy w każdym miesiącu wykonać minimum jedną transakcję płatniczą kartą wydaną do rachunku.

By otrzymać dodatkowe 300 zł (czyli dodatkowe 25 zł miesięcznie, w przypadku spełnienia warunków w danym miesiącu) należy wraz z kontem aktywować mKsięgowość w wersji Start lub Komfort.

Oprócz tego należy spełnić wszystkie warunki dla premii 600 zł, i dodatkowo w każdym z 12 miesięcy należy w systemie księgowym mBanku zaksięgować minimum 3 faktury kosztowe na kwotę minimum 10 zł każda, i opłacić je poprzez zlecenie przelewu z systemu księgowego do systemu transakcyjnego mBanku.

Jako bonus każdy uczestnik promocji otrzyma mKsięgowość Start z usługą „sprawdzanie księgowań” przez 6 miesięcy za 0 zł, lub w przypadku wybrania usługi mKsięgowość Komfort pierwsze 6 miesięcy za 0 zł.

A teraz to samo, tylko fachowym językiem regulaminów:

Promocja trwa od 29.01.2016 r. do 31.03.2016 r. włącznie. Promocja przeznaczona jest dla przedsiębiorców wymienionych w Regulaminie Promocji, którzy spełnią łącznie następujące warunki:

 1. w okresie trwania Promocji zawrą z bankiem umowę o prowadzenie rachunku mBiznes konto Start lub mBiznes konto Komfort w promocyjnej cenie 0 zł za prowadzenie na 12 miesięcy, zwanego dalej rachunkiem bieżącym, za pośrednictwem miejsc oznaczonych symbolem „Promocja 900 zł na ZUS i aktywne korzystanie z księgowości”;
 2. w okresie 12 miesięcy kalendarzowych od dnia zawarcia umowy o prowadzenie rachunku bieżącego będą dokonywać płatności składek ZUS na kwotę minimum 250 zł miesięcznie z nowo otwartego rachunku bieżącego;
 3. w okresie 12 miesięcy kalendarzowych od dnia zawarcia umowy o prowadzenie rachunku bieżącego dokonają minimum jednej transakcji miesięcznie kartą płatniczą wydaną do nowo otwartego rachunku bieżącego.

Uczestnik Promocji, który spełni ww. warunki, otrzyma od Organizatora – banku – premię w wysokości 50 zł miesięcznie (maksymalnie 600 zł w ciągu 12 miesięcy).

Dodatkowo Uczestnik Promocji „900 zł na ZUS z mBiznes konto Start lub Komfort i aktywne korzystanie z mKsięgowości”, który otworzy mBiznes konto Start lub Komfort wraz z mKsięgowością Start lub mKsięgowością Komfort z miejsc oznaczonych symbolem „Promocja 900 zł na ZUS i księgowość” otrzyma od Organizatora – banku – dodatkową premię w wysokości 25 zł miesięcznie (maksymalnie 300 zł w ciągu 12 miesięcy), jeżeli:

 1. spełnia ww. warunki dotyczące otrzymania premii 50 zł miesięcznie;
 2. w okresie trwania Promocji zawrze Umowę o świadczenie usług z Organizatorem – Partnerem na zasadach opisanych w rozdz. X Regulaminu serwisu SuperKsięgowa.pl dostępnego w ramach serwisu transakcyjnego banku;
 3. w okresie 12 miesięcy kalendarzowych od dnia zawarcia umowy o świadczenie usług będzie księgować w każdym miesiącu w serwisie księgowym minimum 3 faktury kosztowe na kwotę minimalną 10 zł każda i opłacać je poprzez zlecenie przelewu z systemu księgowego do systemu transakcyjnego banku.

Dodatkowo Uczestnik Promocji „900 zł na ZUS z mBiznes konto Start lub Komfort i aktywne korzystanie z mKsięgowości”, który otworzy mBiznes konto Start lub Komfort wraz z mKsięgowością Start lub mKsięgowością Komfort z miejsc oznaczonych symbolem „Promocja 900 zł na ZUS i księgowość”, otrzyma od Organizatora – Partnera:

mKsięgowość Start z usługą dodatkową Sprawdzenie księgowań za 0 zł przez okres 6 miesięcy lub mKsięgowość Komfort za 0 zł przez okres 6 miesięcy od daty zawarcia umowy o świadczenie usług z serwisem SuperKsięgowa.pl.

Po okresie promocyjnym usługa dodatkowa Sprawdzanie księgowań zostanie wyłączona dla Uczestnika Promocji z mKsięgowością Start. Cena usługi mKsięgowość Komfort po okresie promocyjnym będzie zgodna z obowiązującą Tabelą opłat CyberProductivity SA.

Z Promocji nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy posiadali jakikolwiek rachunek firmowy w mBanku dla danego numeru NIP do dnia 31.01.2016 r. Usługi księgowe dostarczane są przez CyberProductivity SA z siedzibą w Warszawie przy ul. Wyrzyskiej 9 A.

Księgowość w Idea Bank

Przy okazji opisywania mKsięgowości w mBanku chyba warto nadmienić/wspomnieć, że mBank nie jest pierwszym bankiem, który zaoferował swoim klientom integrację systemu transakcyjnego z księgowością internetową.

Chyba pierwszym bankiem tego typu (przynajmniej w ramach bezpłatnego konta dla firm) był Idea Bank – i o dziwo, mam wrażenie, że w przynajmniej w wariancie bezpłatnym mamy tam większe możliwości, a do tego mniej „gwiazdek” na których można znacznie powiększyć swój rachunek za usługę…

Przy tej okazji jeszcze raz zapraszam do naszego przeglądu bezpłatnych kont dla firm, gdzie również pisaliśmy o koncie firmowym w Idea Banku.

Bez żalu zostaje w wFirma

Ja sam raczej bez żalu ze swoją księgowością zostaję w serwisie wFirma, gdzie za 33 zł miesięcznie (a można jeszcze taniej) mam przyjazny serwis transakcyjny, mi.in. wraz z bezpłatnymi (wliczonymi do opłaty za usługę) poradami księgowymi, które zapewne każdemu się przydadzą, zwłaszcza na początku prowadzenia działalności gospodarczej.

wfirma_pakiety_201602

A skoro przy serwisie wFirma i nowych działalnościach jesteśmy, to warto przypomnieć o Programie Aktywizacji, dzięki któremu nowe firmy (aktywne krócej niż 60 dni) mogą korzystać przez 12 miesięcy z księgowości internetowej w serwisie wFirma całkowicie bezpłatnie.

wfirma-rabat-80-dla-czytelnikow-wipl_60d_1600x940_1200x705

Natomiast jeśli prowadzisz działalność gospodarczą dłużej niż 60 dni, to możesz skorzystać ze zniżki 80% dla czytelników serwisu Webinsider.pl (czyli strony, na której właśnie się znajdujesz :-)).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"