Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)

Panel WordPress jest wygodny w obsłudze, a przy tym oferuje bardzo duże możliwości. Jednak, żeby stworzyć stronę w oparciu o taki silnik, konieczne jest jej umieszczenie na serwerze. Wybierając hosting dla strony opartej na silniku WordPress zwróć uwagę na kilka szczegółów. Dowiedz się, co powinno zwrócić Twoją uwagę.

Hosting przyjazny WordPress: jak znaleźć?

Hosting – czyli inaczej serwer – to miejsce, na którym umieszczone są pliki strony www. Dzięki temu możliwe jest wyświetlenie witryny z każdego miejsca, w którym dostępny jest internet. Wybór hostingu ma kluczowe znaczenie podczas uruchamiania strony internetowej. Odpowiada on za bezpieczeństwo, szybkość i przepustowość witryny.

Czy uruchomienie strony opartej na silniku WordPress wiąże się z jakimiś specjalnymi wymaganiami? A może jest to wyłącznie chwyt marketingowy niektórych dostawców usług hostingowych? WordPress nie ma wygórowanych wymagań technicznych – nie w tym tkwi problem. Sęk w tym, że aby móc liczyć na szybkie ładowanie takiej strony i jej optymalną pracę, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Zaraz Ci je zaprezentuję.

Autoinstalator

Panel obsługi WordPress jest intuicyjny w obsłudze – to już wiesz. To pewnie powód, dla którego decydujesz się na uruchomienie strony w oparciu o ten CMS. Jednak żeby móc zacząć tworzyć bloga, czy konfigurować sklep internetowy oparty na WordPress, najpierw konieczne jest zainstalowanie samego systemu na serwerze.

Samodzielna instalacja WordPressa na serwerze wcale nie jest taka prosta. Konieczne jest do tego stworzenie bazy danych, a następnie wprowadzenie informacji o niej do plików źródłowych systemu CMS. Na szczęście – wiele hostingów umożliwia skorzystanie z autoinstalatora.

To bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy zalogować się do panelu hostingowego, a następnie uruchomić instalację systemu, która odbędzie się “bezobsługowo”. Po Twojej stronie to w zasadzie tyle. Po kilku minutach możesz zalogować się do świeżo zainstalowanego panelu i rozpocząć tworzenie strony.

Autoinstalator WordPress może być umieszczona w różnych miejscach panelu hostingowego. Gdy już go zlokalizujesz – wystarczy w niego kliknąć, aby uruchomić instalację.

Ilość stron internetowych

WordPress jest systemem darmowym. Po jego zainstalowaniu i zalogowaniu masz dostęp do wstępnie sformatowanej strony, a zmian motywów graficznych możesz dokonywać za pomocą kilku kliknięć. W związku z tym jest to jeden z najprostszych sposobów na uruchomienie strony od zera.

Jeżeli zamierzasz prowadzić kilka serwisów, blogów czy nawet sklepów jednocześnie, może interesować Cię opcja ich publikowania w oparciu o jeden hosting. Dobra praktyka zaleca tworzenie osobnych baz danych dla każdej z tworzonych stron – wiąże się to z większym bezpieczeństwem witryny, ale ma także wpływ na jej wydajność.

W związku z tym upewnij się, czy hosting oferuje możliwość tworzenia i obsługi wielu baz danych MySQL. To właśnie w tych plikach zapisywane są informacje, które są potem wyświetlane na Twojej stronie.

Słowo od Patryka z Webinsider.pl

Wprawdzie postawienie wielu stron na WordPressie w sytuacji, gdy mamy dostęp tylko do jednej bazy danych jest możliwe z wykorzystaniem WordPress Multisite, to w wielu przypadkach – jeśli faktycznie musimy korzystać ze wspólnej bazy danych – lepszym wyjściem może być skorzystanie z różnych prefiksów dla kolejnych stron (prefiks możemy ustawić w pliku wp-config.php). Np. dla pierwszej strony może to być:

$table_prefix = 'wp01_';

A dla kolejnej:

$table_prefix = 'wp02_';

Nawet jeżeli hosting nie oferuje takiej opcji – możesz korzystać z opcji WordPress Multisite. Tutaj jednak musisz zachować szczególną ostrożność, gdy chodzi o bezpieczeństwo takich stron. Ważne jest utrzymywanie aktualnych wersji CMS oraz wtyczek na każdej stronie.

Przestrzeń dyskowa

Jaka pojemność hostingu może być określona jako przyjazną dla systemu WordPress? Niestety nie ma tutaj jednej odpowiedzi. Bardzo wiele zależy od tego, jaką stronę uruchamiasz – czy będzie to prosty blog, czy może rozbudowany sklep internetowy.

Pojemność na poziomie 25 GB powinna sobie poradzić z niewymagającą stroną internetową. WordPress nie jest szczególnie ciężkim systemem – podstawowa instalacja “waży” ok. 30 MB, jednak po wgraniu motywów i rozbudowie strony, zajmowana powierzchnia może wzrosnąć kilkukrotnie. Pamiętaj także, że jeżeli na stronie zamierzasz przechowywać duże ilości zdjęć (np. fotografie produktów w sklepie internetowym), to zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową może u Ciebie szybko wzrastać.

Słowo od Patryka z Webinsider.pl

O ile faktycznie 25 GB – lub nawet więcej – przestrzeni dyskowej przyda się w sytuacji, gdy na tym samym hostingu mamy również pocztę e-mail, to jest tak w dużej mierze właśnie ze względu na pocztę elektroniczną. Sam WordPress – jak pisze autor artykułu – zadowoli się dużo mniejszą przestrzenią. Jako przykład podam, że np. serwis Webinsider.pl, na którym czytasz ten artykuł, pomimo kilku tysięcy artykułów i pewnie kilkudziesięciu tysięcy grafik do tych artykułów, zajmuje niecałe 5 GB.

Pamiętaj jednak, że na hostingu stronę współdzielisz także z pocztą elektroniczną. Uwzględnij to podczas wyliczania zapotrzebowania na pojemność dyskową.

Rodzaj dysku

Gdy już wiesz o tym, ile dysku potrzebujesz, przejdźmy do znacznie ważniejszego czynnika, czyli do tego, na jakim dysku będziesz trzymać swoje pliki. Tak naprawdę to właśnie ta kwestia ma ogromne znaczenie dla szybkości Twojej strony internetowej.

Dlaczego? Otóż w zależności od zastosowanego typu dysku, czas potrzebny na uruchomienie pliku może różnić się nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt razy. Dyski talerzowe HDD nie są najlepszym rozwiązaniem, gdy chodzi o szybkość uruchamiania strony. Dyski flash SSD mogą przyspieszyć załadowanie strony nawet kilkakrotnie. Z kolei typ SSD NVMe jest jeszcze 10-11 razy szybszy od dysków SSD.

Różnice możliwości poszczególnych typów dysków twardych pokazuje np. porównanie HDD vs. SATA vs. NVMe przygotowane przez serwis APT:

Który z nich wybrać? Serwer oparty na HDD będzie najtańszy, ale może on powodować wydłużenie ładowania strony. Dla optymalnego działania bloga czy sklepu wybierz przynajmniej hosting SSD – na pewno zauważysz różnicę w czasie ładowania witryny.

Wersja PHP

WordPress to system CMS oparty na języku PHP – w związku z tym po stronie serwera musi działać interpreter tego języka. Odpowiada on za wyświetlenie strony internetowej, pobranie informacji z bazy danych oraz ich wyświetlanie w witrynie. Język PHP jest wykorzystywany także przez wszelkiego rodzaju motywy oraz wtyczki zainstalowane w systemie WordPress.

W związku z tym można śmiało powiedzieć, że PHP odgrywa kluczową rolę w stronach opartych na silniku WordPress. Każdy update języka PHP wiąże się z licznymi ulepszeniami dotyczącymi bezpieczeństwa i szybkości działania. Jeżeli serwer wykorzystuje starszą wersję PHP to nie dość, że nie możesz korzystać z takich udogodnień, to jeszcze musisz się liczyć, z tym, że niektórych wtyczek lub motywów po prostu nie będziesz w stanie zainstalować.

Wydajność WordPressa na różnych wersjach PHP pokazuje np. zestawienie przygotowane przez serwis Kinsta:

W związku z powyższym – zadbaj o to, aby wybierany przez Ciebie hosting korzystał z najnowszej wersji PHP.

Kopie bezpieczeństwa

Kopia zapasowa (BackUp)  jest ważny w przypadku każdego strony internetowej. Nie inaczej jest w przypadku witryn opartych na silniku WordPress. Jeżeli szukasz hostingu, który Cię nie zawiedzie, warto nieco pochylić się nad kwestiami dotyczącymi kopii bezpieczeństwa.

Jakakolwiek aktualizacja silnika WordPress czy też wtyczek może doprowadzić do pojawienia się błędów na stronie. Niestety takie sytuacje się zdarzają – szczególnie, jeżeli aktualizacje nie są wykonywane na bieżąco. Jeżeli taki problem pojawi się także na Twojej stronie, możesz szybko “ugasić pożar” poprzez przywrócenie strony z kopii zapasowej.

Jednak żeby było to możliwe – musisz mieć do niego dostęp. Hostingi oferują regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa niejako w standardzie, jednak inna jest częstotliwość przeprowadzania backupu oraz jego przechowywania na serwerze.

Gdy oczekujesz, że hosting będzie przyjazny, warto wybrać serwer, który:

  • Wykonuje kopie bezpieczeństwa przynajmniej raz dziennie
  • Przechowuje backup przez przynajmniej tydzień
  • Umożliwia szybkie wgranie kopii bezpieczeństwa (najlepiej bez konieczności kontaktu z obsługą klienta)

Bezpieczeństwo

Kopia bezpieczeństwa chroni m.in. przed skutkami cyberataków. Jednak równie ważna jest profilaktyka. Czy temat hostingu odgrywa w tym momencie zasadniczą rolę? Otóż tak – zabezpieczenia stosowane przez serwer są w stanie uchronić Cię przed atakami na Twoją stronę.

Bardzo ważnym elementem ochrony jest WAF, czyli Web Application Firewall. To system, który jest niewidoczny dla użytkownika, a więc działa w tle. Jego efekty widać jednak, gdy w na Twojej stronie zostaną wykonane jakiekolwiek niebezpieczne działania. Wówczas system WAF zablokuje je oraz poinformuje Cię o tym.

W serwisie “Jak Wybrać Hosting?” tak przedstawiono zasadę działania WAF:

W stronach opartych na silniku WordPress, możesz spotkać się z pewnymi lukami bezpieczeństwa. Niektóre pluginy i motywy mogą stać się wektorem cyberataku – nieaktualizowana lub nieodpowiednio zabezpieczona wtyczka może doprowadzić do zainfekowania strony. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy na jednym hostingu znajduje się kilka witryn – wówczas złośliwe oprogramowanie może zainfekować je wszystkie jednocześnie.

Słowo od Patryka z Webinsider.pl

Co ważne, w większości przypadków ewentualne problemy z bezpieczeństwem stron opartych o WordPressa nie wynikają z błędów w samym WordPressie. Najczęściej przyczyną są zewnętrzne wtyczki i motywy, a przede wszystkim brak (ich) regularnych aktualizacji.

Jak się przed tym zabezpieczyć? Rozsądnym rozwiązaniem jest stosowanie separacji stron WWW. W takim wypadku każda ze stron jest instalowana w osobnym podkatalogu – a takie odizolowanie środowiska sprawia, że złośliwy wirus ma utrudnione zadanie. W przypadku takiego ataku, dzięki separacji uda Ci się ograniczyć szkody – zainfekowane zostaną pliki wyłącznie w jednym podkatalogu. A reszta stron pozostanie bezpieczna.

Niektórzy dostawcy usług hostingowych oferują także usługę nazywaną audytem bezpieczeństwa. Wówczas pracownicy firmy serwerowej testują Twoją stronę pod kątem rozmaitych luk i błędów. Po przeprowadzonym audycie otrzymasz raport, w którym zostanie wskazane, co możesz poprawić w kwestiach bezpieczeństwa.

Środowisko Staging

Staging to bardzo przydatne rozwiązanie dla osób, które przed opublikowaniem strony, chcą ją dokładnie przetestować. To także świetna ochrona przed pojawieniem się błędów na opublikowanej stronie podczas wprowadzania różnego rodzaju modyfikacji.

Niektórzy dostawcy usług hostingowych oferują własne środowisko Staging – wówczas wystarczy uruchomić taki tryb, by móc bezpiecznie wprowadzać modyfikację na stronie. Wówczas jesteś w stanie sprawdzić np.: czy nie występują konflikty z zainstalowanymi wtyczkami, czy też modyfikacje nie zakłócają działania wersji responsywnej strony. Jeżeli wszystko wygląda dobrze – możesz opublikować wprowadzone zmiany.

Z tego typu środowiska możesz skorzystać także na inne sposoby – np. za pomocą wtyczek czy też wykorzystując tryb “sandbox”. Na pewno jednak taka opcja oferowana przez hosting jest uznawana za niezwykle przyjazną dla użytkowników WordPressa.

Instalacja (darmowego) certyfikatu SSL

SSL odpowiada za szyfrowanie połączenia pomiędzy przeglądarką użytkownika a stroną umieszczoną na serwerze. Jeżeli Twój blog, sklep czy inna witryna ma zainstalowany ten certyfikat, obok pasku adresu w przeglądarce wyświetla się ikonka kłódki – świadcząca o tym, że połączenie (dane przesyłane między przeglądarką a serwerem) jest bezpieczne.

Jednak nie chodzi tutaj wyłącznie o samą ikonę i poczucie komfortu dla osoby odwiedzającej. W niektórych sytuacjach brak takiego zabezpieczenia może po prostu doprowadzić do niewyświetlania się Twojej strony użytkownikowi. Zamiast treści – zobaczy on wielki alert bezpieczeństwa.

Poza tym SSL to bardzo istotny czynnik dla wyszukiwarek. Google uwzględnia go podczas określania ratingu stron internetowych.

Żeby móc skorzystać z takiego szyfrowania, wcale nie musisz ponosić dodatkowych kosztów. Bezpłatne certyfikaty SSL oferują pełną funkcjonalność. Upewnij się, czy dostawca umożliwia skorzystanie z takiej opcji.

LiteSpeed

LiteSpeed to rodzaj oprogramowania serwerowego, który ma ogromny wpływ na szybkość ładowania strony internetowej. Przyczynia się przy tym do zmniejszenia wykorzystywania poszczególnych zasobów hostingu. Co więcej – takie oprogramowanie oferuje ochronę anty-DDOS, czyli zabezpieczenie przed bardzo częstym typem cyberataków.

Jeżeli serwer oferuje takie oprogramowanie, to będzie ono szczególnie korzystne dla stron opartych na WordPress. Testy szybkości porównujące LiteSpeed np. do standardowego Apache pokazują, że różnice w wydajności są naprawdę imponujące.

Różnice w szybkości pomiędzy różnymi typami oprogramowania serwerowego i pamięci cache pokazuje np. zestawienie przygotowane przez serwis WP Speed Matters:

Pamiętaj, że aby zapewnić jak najefektywniejsze wykorzystanie możliwości LiteSpeed, warto po stronie swojego panelu WordPress zainstalować wtyczkę LiteSpeed Cache.

Pamięć podręczna (cache)

Hosting przyjazny dla WordPress powinien obsługiwać silniki pamięci podręcznej – Redis lub Memcached. Dzięki wykorzystaniu pamięci cache, możesz zdecydowanie przyspieszyć działanie strony,

W najprostszych słowach – tego typu silniki sprawiają, że dane wynikowe poszczególnych operacji są przechowywane w pamięci cache, która jest pamięcią szybkiego dostępu. Dzięki temu każde uruchomienie strony nie wymaga procesowania operacji na nowo – a serwer może skorzystać z danych otrzymanych podczas poprzedniego ładowania witryny.

Jeżeli serwer oferuje takie silniki pamięci podręcznej, wystarczy włączyć ich obsługuję w panelu hostingowym. Żeby w pełni korzystać z tej funkcjonalności, ponownie przyda się wtyczka LiteSpeed Cache – to właśnie w jej ustawieniach możesz włączyć obsługę Redis lub Memcached (w sekcji poświęconej pamięci podręcznej obiektowej).

Czy istnieje hosting przyjazny dla WordPress?

Moim zdaniem – tak. Ważne, aby dokładnie przeanalizować parametry takiego hostingu. Jeżeli podczas wyboru serwera uwzględnisz elementy, które tutaj wskazałem – możesz liczyć na efektywne działanie strony opartej na tym niezwykle popularnym CMSie.


Artykuł gościnny na Webinsider.pl

Autorem tekstu jest Mateusz Mazurek. Twórca stron internetowych oraz autor i wydawca blogów (opartych na WordPress). Wymagający klient dziesiątek firm hostingowych. W ramach projektu “Jak Wybrać Hosting?” testuje i porównuje oferty hostingowe oraz radzi, na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni hosting dla WordPressa i innych zastosowań.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?
Artykuł gościnny
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?