Tuż przed weekendem pisałem o tym, że tożsamość w Obwodowej Komisji Wyborczej, podczas wyborów to Parlamentu Europejskiego, będzie można potwierdzić telefonem, dzięki aplikacji mObywatel (mTożsamość). A skoro można, to postanowiłem skorzystać z tej metody autoryzacji swojej osoby. Operacja się udała, dostałem kartę do głosowania. Nie było żadnych problemów, choć młoda kobieta się uśmiechnęła, gdy pokazywałem telefon starszemu panu z komisji, który akurat przypadł mojej osobie/ulicy… ;-)

Weryfikacja mTożsamości w aplikacji mObywatel

Towarzyszył mi kolega, który akurat wpadł w odwiedziny, a po wszystkim zadał pytanie o bezpieczeństwo tak przedstawionego potwierdzenia tożsamości. Pytanie słuszne, bo pewnie przygotowanie odpowiedniego GIFa czy nawet aplikacji, do „pozorowania” aplikacji mObywatel, jak i samej mTożsamości przygotowałbym w kilka minut. Przynajmniej na poziomie podstawowym, bo wiele zależy od tego, kto i jak będzie dane weryfikował.

W aplikacji mamy jednak kilka mechanizmów, które mają taką operację może nie zablokować, ale na pewno trochę utrudnić/skomplikować:

  • Pulsującą grafikę flagi Polski
  • Coś na wzór hologramu, zmieniającego swój kolor na odstawie ruchu telefonu (żyroskop w telefonie)

Tak więc podstawową weryfikację można przeprowadzić optycznie, tak samo, jak ma to miejsce przy weryfikacji tożsamości na podstawie np. klasycznego dowodu osobistego.

W przypadku, gdy zależy nam na dokładniejszej weryfikacji danych, można dodatkowo wspomóc się kodem QR, który wyświetlamy na ekranie telefonu, a który jest skanowany przez osobę weryfikującą naszą tożsamość. Taką weryfikację można przeprowadzić bezpośrednio  z poziomu aplikacji mObywatel lub korzystając z aplikacji mWeryfikator, o czym przeczytamy na stronie projektu/usługi:

Jak okazać swoje dane na smartfonie?

To proste. W tym celu:

  1. Uruchom aplikację.
  2. Wpisz hasło.
  3. Wybierz mTożsamość.
  4. Twoje dane wraz z datą ostatniej aktualizacji wyświetlą się od razu – pokaż je osobie, która chce sprawdzić twoją tożsamość.

Jak potwierdzić tożsamość (używając mTożsamości) w sklepie, klubie sportowym czy punkcie usługowym?

Pracownik punktu usługowego, sklepu lub innego miejsca może zweryfikować Twoją tożsamość tak samo, jak przy tradycyjnym dokumencie, czyli oglądjąc dokument (w tym przypadku patrząc ekran telefonu). Może też skorzystać z aplikacji mWeryfikator. W drugim przypadku:

  1. Uruchom aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie swojego smartfona.
  2. Wpisz hasło.
  3. Wybierz mTożsamość.
  4. Wybierz Przekaż.
  5. Wyświetli się okno Potwierdź cel przekazania. Wybierz opcję Jednostronne przekazanie danych i zaakceptuj.
  6. Na ekranie twojego smartfona wyświetli się QR kod – podaj go do zeskanowania obsłudze.
  7. Osoba korzystająca z mWeryfikatora zobaczy na swoim smartfonie twoje dane – imiona i nazwisko oraz zdjęcie w niskiej rozdzielczości, a także datę weryfikacji. Może też sprawdzić aktualność twojego certyfikatu online.

W moim przypadku weryfikacja była optyczna, stąd pytanie znajomego. Niebezzasadne, ale nie wydaje mi się, by weryfikacja tylko i wyłącznie optyczna (prawidłowość danych + wspomniane wyżej elementy optyczne) była problemem, czy zagrożeniem dla demokracji. W końcu – jak już pisałem – weryfikacja tożsamości dowodem osobistym też jest optyczna, a bardzo możliwe, że słyszeliście o tzw. dowodach kolekcjonerskich?

Ogólnie krok w dobrą stronę, jeśli faktycznie chcemy (musimy?) rozpowszechnić usługę/aplikację mObywatel. Choć w przyszłości, być może warto rozważyć wykorzystanie mWeryfikatora, zwłaszcza gdy ten sposób weryfikacji swojej tożsamości się rozpowszechni…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk