Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Z racji tego, że czasem dziej się sporo, część tematów albo odkładam do szerszego opisania „na kiedyś”, albo w ogóle je pomijam. Od dziś wszystkie tematy które nie załapią się na regularny wpis będą publikowane zbiorczo, najczęściej raz w tygodniu… I kiedyś już wprawdzie eksperymentowałem z taka formułą, to teraz ma ona dużą szansę stać się regularnym punktem każdego tygodnia…

oczywiście nie oznacza to, że nie będą się pojawiały „mini wpisy” pisane na bieżąco – ale będą one dotyczyły tylko (głównie?) wydarzeń które będą istotne w konkretnym czasie, i tym samym te kilka dni „leżakowania” nie będzie im służyć…

Kilka nowości od Google

Zaczniemy od Google, bu tu ostatnio obrodziło nam całkiem sporo nowości, choć może mniejszego kalibru:

Start Google Transit w Warszawie

Oficjalnie wystartowała usługa, do której pierwsze przymiarki (przystanki) można było zobaczyć na Mapach Google jakiś już czas temu. Teraz za pomocą Map Google (np. aplikacja na Androida) możecie zaplanować swoją trasę również komunikacją miejską w Warszawie.

Po kilku testach widzę, że jest całkiem OK, choć raczej głównym wspomagaczem wypraw komunikacją miejską w Warszawie (i okolicach) zostanie u mnie Transportoid, który niedawno dostał w wersji bezpłatnej funkcje znane z wersji premium (płatnej), a tym samym wyparł Jak Dojade (kiedyś miałem wersję premium, ale od dawna komunikacją miejską poruszam się na tyle rzadko, że nie miało to sensu – a jednak reklamy przeszkadzały, i strasznie baterie drenowały).

Pierwsze w Polsce muzeum w Google Cultural Institute (Google Stret View)

W ramach Google Cultural Institute można już z poziomu komputera (lub innego urządzenia) obejrzeć Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Google Fit

Google udostępniło publicznie swoją aplikację treningową (choć to może na obecnym etapie jeszcze za mocno powiedziane), czyli Google Fit na Androida, i choć raczej nie zastąpi Endomondo (z którego korzystam coraz mniej, od kiedy zaczęli kombinować z dodatkowymi licencjami do wersji pro), RunKeepera czy Runtastic z którego wersji pro zacząłem korzystać – to dla wielu osób funkcje dostępne w aplikacji będą wystarczające, zwłaszcza że działa w tle i automatycznie, zaraz po instalacji…

Aplikacja obecnie pozwala mierzyć ilość wykonanych w ciągu dnia kroków oraz czas jaki byliśmy w ruchu (orientacyjnie, na podstawie „wstrząsów telefonu”), więc u mnie wyniki będą zaniżone, bo po domu/biurze poruszam się całkiem ale, ale raczej bez telefonu w kieszeni.

Może być to też dobre uzupełnienie do aplikacji Moje trasy (również od Google), którą zauważyłem, że używam coraz częściej zamiast „tych bardziej profesjonalnych” – zwłaszcza że Google i tak wie co i gdzie robię gdy mam telefon ze sobą dzięki Historii lokalizacji ;-)

Nowy Menedżer Zakładek w Chrome

W Chrome Store pojawił się już oficjalnie nowym Menedżer Zakładek – wprawdzie ciężko napisać by była to jakaś rewolucja, ale jest zdecydowanie przejrzyściej i wygodniej – no i czasem może się przydać funkcja współdzielenia folderów z zakładkami lub samych zakładek.

Filmy na YouTube w 60 kl/s

Wprawdzie zapowiedzi wprowadzenia obsługi filmów nagrywanych z szybkością 60 klatek na sekundę pojawiły się już jakiś czas temu (m.in. na Google I/O), a chwile później pojawiły się pierwsze filmy (Battlefield Hardline) to do tej pory z tej opcji mogli korzystać tylko wybrani autorzy.

Od teraz każdy ma już taką możliwość, choć jest kilka ograniczeń:

 • Wymagana rozdzielczość filmów to 720p lub 1080p
 • Przeglądarka wykorzystywana do wgrywania to Google Chrome, choć testowałem i chyba na Firefoxie też nie było z tym problemów…

Powinno to ucieszyć zwłaszcza miłośników nagrywania (i/lub oglądania) wszelkiej maści „wyczynów sportowych”, gdzie często 30 klatek na sekundę do za mało… Choć z drugiej strony, posiadacze konsol „nowej generacji” wiedzą, że 60 kl/s to zbyteczny (im) bajer ;-)

YouTube Premium?

A skoro o YouTube mowa, to warto chyba nadmienić, że ostatnio Susan Wojcicki (CEO serwisu YouTube) wspomniała, że biorą pod uwagę płatne konta (subskrypcje?) na YouTube – ale spokojnie, nie oznacza to, że YouTube będzie płatny. Płatne konta mogą oferować korzystanie z serwisu bez reklam, i może jakieś dodatkowe „treści premium”.

Nowy Gmail na Androida z obsługą zewnętrznych kont

Pojawiła się aktualizacja (5.0) standardowej aplikacji do obsługi Gmaila (Android). Oprócz zmian w wyglądzie (Material Design) jest (jeszcze) jedna zmiana, która zapewne wielu ucieszy – obsługa zewnętrznych kont pocztowych.

Teraz – jeśli pasuje Wam aplikacja Gmail – możecie do niej również dodać konta od innych dostawców (np. Yahoo, Outlook.com, itp.).

Material Design dla deweloperów

Projektantów stron internetowych i twórców aplikacji mobilnym może zainteresować paczka zasobów (w tym ikon systemowych) zgodnych z Material Design dostępnych do pobrania na tej stronie. W komplecie pliki Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Sketch, PNG, SVG…

Licencja: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0)

7theme Mega Theme Bundle

Jakiś czas temu pisałem o promocji Mega Theme Bundle w 7theme – 50 świetnych i zróżnicowanych motywów do WordPressa za 99$, do tego komercyjna licencja, która pozwala zakupione szablony wykorzystywać również w projektach komercyjnych, w tym dla swoich klientów – i to każdy wielokrotnie…

Promocja miała trwać „kilak dni”, ale wygląda na to, że zostaje z nami na dłużej. Tak więc jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z tą ofertą – zapraszam na stronę poświęconą promocji.

Motorola – a Lenovo company

Firma Lenovo poinformowała o dopełnieniu wszelkich formalności związanych z przejęciem firmy/marki Motorola (a konkretnie Motorola Mobility) od Google. Sama marka Motorola ma (po)zostać – przynajmniej na razie, choć pewnie uzupełni ją „tu i ówdzie” dopisek w stylu „a Lenovo company” ;-)

Mam tylko nadzieję, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie zmieni to nic w planowanych aktualizacjach telefonów Motoroli do nowego Androida…

Mesosphere w DigitalOcean

W ramach serwisu (usługi?) Mesophere można już korzystać z DigitalOcean jako źródła serwerów by stworzyć jedną, wielką i bezpieczną „maszynę” – a wszystko to tylko w kilku prostych krokach.

W standardzie do naszej dyspozycji są 2 warianty:

Development Cluster

 • 4 instancje (serwery)
 • 8 vCPU
 • 8 GB RAM
 • 1x Apache Mesos master
 • 1x Apache ZooKeeper
 • 1x Mesosphere Marathon
 • 1x Apache Mesos slave

Highly-Available Cluster

 • 10 instancji (serwerów)
 • 10 vCPU
 • 20 GB RAM
 • 3x Apache Mesos master
 • 3x Apache ZooKeeper
 • 3x Mesosphere Marathon
 • 7x Apache Mesos slave

A w standardowej konfiguracji mamy:

 • Apache Mesos with in-built Docker support
 • Mesosphere Marathon
 • Chronos
 • Spark
 • Apache ZooKeeper
 • HAProxy
 • OpenVPN
 • HDFS

Warto dodać, że nie ponosimy w tym wypadku żadnych dodatkowych kosztów, tylko to co wynika z opłaty dla DigitalOcean.

PayPal i darmowe zwroty

PayPal wprowadził kolejny (po Ochronie kupujących) element mający na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa transakcji – zwłaszcza z punktu widzenia klienta (e)sklepu.

Aktualnie (do 31 grudnia 2014) trwa pilotaż usługi, dzięki której możecie otrzymać zwrot kosztów odesłania zakupionego za pośrednictwem PayPala przedmiotu. Usługa jest świadczona przez PayPal Pte. Ltd ze wsparcie  TELUS International Europe (partner logistyczny).

Cała procedura sprowadza się do 3 prostych kroków:

 1. Pobieracie i wypełniacie odpowiedni formularz
 2. Do formularza dołączanie dokument potwierdzający poniesiony koszt wysyłki
 3. Całość wysyłacie droga elektroniczną do PayPala

Zwrot otrzymać powinniście na swoje konto PayPal w ciągu 10 dni.

CT Creative Team, Premium SMS, UOKiK i SOKiK

23 października 2014 Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) utrzymał w mocy karę nałożoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w związku z konkursem „Quiz wiedzowy”, czyli wszystkim czytelnikom dobrze znanym mechanizm w stylu:

Właśnie wygrałeś X! Wyślij tylko SMS o treści Y na nr Z by potwierdzić odbiór nagrody

Oczywiście żadnej nagrody odbiorca takiego SMSa nie wygrał, a co najwyżej dopiero straci kilka(dziesiąt) złotówek na „potwierdzenie odbioru nagrody”.

Kara trochę – moim zdaniem – niska, ale cieszy i te ~140 tysięcy…

Maciej Gudowski głosem II linii metra

Wprawdzie II (dopiero!) linia metra jeszcze nie działa, ale mamy już wybrany „głos metra” – ważne, że kolejny „metro bajer” przed wyborami, jakby w myśl zasady, że „nie tylko słoikowe lemingi to – znowu – kupią” ;-)

Nowa odsłona Any.do

Any.do (lista zadań) pojawiła się na moim telefonie (Android) w odświeżonej formule (bo forma została podobna). Doszły załączniki (pliki) do zadań, pod-zadania (choć to chyba już było wcześniej). A przede wszystkim widać większy nacisk na konta premium – choć nadal nie widzę tego czegoś, co by mnie przekonało by płacić 5$ miesięcznie lub 45 rocznie (w promocji jest to odpowiednio 3 i 27).

Ale nadal brakuje mi tej (choćby) jednej funkcji która sprawiłaby, że zapłaciłbym ten abonament. Możliwość zmiany wyglądy aplikacji (kolory)? Bez przesady… Większe możliwości współdzielenia zadań czy większe załączniki? Ech…

Jedyna sensowna funkcja, to przypomnienia oparte na lokalizacji – ale tutaj dobrze wspiera mnie Google Keep, który przejął część „zadań” od Any.do, zwłaszcza tych bardziej rozbudowanych jeśli chodzi o treści – reszta powoli trafia do Simplenote i Tasks… Oczywiście z Any.do na razie nie rezygnuje, ale nie wiem czy ze względu na usługę, sentyment czy po prostu jeszcze sporą listę zadań do zrobienia, które w innym przypadku musiałbym przenieść do nowej aplikacji – a to oznaczałoby zapewne kolejne zadanie do zrobienia ;-)

Alior Bank ponownie przykręca śrubę „mniej aktywnym” zachęca „mniej aktywnych” do…

Szykują się kolejne zmiany w Taryfie Opłat i Prowizji (TOiP) Alior Banku – i jak to ostatnio zwykle bywa, taka zmiana oznacza, że będzie drożej, ale jak to bank na swojej stronie informuje:

Nie traktujcie tego jako podwyżki opłat, a jako „zachętę – dla jak największego grona klientów – do wyboru Alior Banku jako swojego podstawowego banku” ;-)

W każdym razie zmiany mają zacząć obowiązywać od początku nowego (2015) roku, a więcej o nich przeczytacie na tej stronie…

 

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)
Patryk
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?