Jeśli chodzi o loty dronami, to wczorajszy dzień dla wielu – przynajmniej tych, co choć trochę przejmują się przepisami i zgłaszają swoje loty w aplikacji DroneRadar – pod znakiem problemów właśnie z aplikacją DroneRadar. I tym razem wyjątkowo nie chodzi o brak możliwości zainstalowania aplikacji DroneRadar z Google Play, a o to, że u niektórych użytkowników przestała w ogóle działać („błąd inicjalizacji Firebase, upewnij się że masz połączenie z internetem”).

Oczywiście pierwsze 2-3 takie sygnały „olałem”, bo zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie działa, choćby kalkulator. Zwłaszcza że u mnie „dziwne, ale działa”. Ale w ciągu dnia w kolejnych miejscach związanych z dronami przybywało głosów, że nie działa, wyświetla się „błąd inicjalizacji Firebase, upewnij się że masz połączenie z internetem”.

I choć jak już napisałem, takie głosy pojawiają się właściwie codzienne, to tym razem było już zdecydowanie dużo więcej, niż zazwyczaj. Choć głosów, że działa też było dużo, czyli nie byłem jedynym, któremu DroneRadar działał wczoraj, i działa dziś (z tego, co zauważyłem podczas małego testu, problem zdaje się dotyczyć urządzeń ze starszymi wersjami Androida).

W końcu głos zabrał PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej) i na stronie PansaUTM pojawiła się informacja, o możliwych problemach (nowy link, bo stary wyparował):

Uprzejmie informujemy, że w związku z możliwym występowaniem nieprawidłowego działania aplikacji mobilnej wprowadzona zostaje zmieniona procedura zgłaszania i koordynacji lotów BSP dla pilotów, którzy nie mogą sprawdzić zobrazowania przestrzeni powietrznej oraz zgłosić lotu za jej pomocą.

W informacji dodatkowo zostały rozpisane również procedury zgłaszania lotów w konkretnych strefach, w sytuacji, gdyby za pomocą „aplikacji mobilnej” nie było to możliwe. Ale to, na co ja zwróciłem szczególnie uwagę, to fakt, że w całym artykule ani razu nie pojawia się nazwa DroneRadar. Może to tylko potwierdzać moją tezę, że aplikacja idzie pod nóż i docelowo zastąpi ją inne rozwiązanie. Zwłaszcza że na szybko, to do uruchomionej niedawno strony DroneMap wystarczyłoby dodać opcję zgłaszania lotów, bo co jak co, ale przeglądarka jest w stanie pobrać i przekazać do strony lokalizację urządzenia.

Choć mam nadzieję, że jednak na stronie się nie skończy, bo do takich zadań dedykowana aplikacja mobilna moim zdaniem jest lepsza. A bawić się w zmianę daty w telefonie, za każdym razem, gdy chcę zgłosić lot, by w ten sposób uruchomić DroneRadar, to mi się nie chce. Wolę już wysłać e-mail, zwłaszcza przy wykorzystaniu generatora…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk