Gdy pod koniec sierpnia (2023) informowałem o tym, że – w moim odczuciu – „sterowana awaria” DroneRadar dobiega końca, bo PAŻP sypnął kasą dla prywatnej firmy od aplikacji, napisałem „mam tylko nadzieję, że niezależnie od tego, czy i ile kto komu i czego sypnął, że ta reanimacja DroneRadar nie sprawi, że ktoś decyzyjny w PAŻP uzna, że prace nad nowym systemem nie są już potrzebne”. Wynika(ło) to z tego, że mam duże obawy nie tylko co do intencji, ale i tego, czy aplikację ogólnie jest sens utrzymywać, czy nie ma tu za dużego „długu technologicznego”, a coś więcej, niż reanimacja będzie trudne i kosztowne, a prędzej czy później pewnie ktoś znowu postanowi uruchomić „awarię”, niezależnie od powodu. Długo nie trzeba było czekać na weryfikację tych słów/obaw, bo wczoraj na stronie PAŻP pojawiła się informacja o zakończeniu negocjacji z właścicielem aplikacji DroneRadar.

A jednoczesny powrót „magicznej usterki”, czyli „błąd inicjalizacji Firebase” zdaje się – oczywiście w moim odczuciu – tylko potwierdzać, że za awarię DroneRadar odpowiada „magiczny przycisk”, za pomocą którego można ją włączyć i wyłączyć. W każdym razie wracamy do awaryjnej procedury zgłaszania lotów, a więc wysyłania wiadomości e-mail, o odpowiedniej treści:

W odpowiedzi na zainteresowanie mediów oraz członków społeczności dronowej dotyczące przyszłości aplikacji DroneRadar informujemy, że w trakcie prowadzonych negocjacji PAŻP nie uzyskała od właściciela oprogramowania jednoznacznego potwierdzenia, że będzie on w stanie przywrócić pełną funkcjonalność aplikacji w dającym się określić terminie i na akceptowalnych warunkach.

Dlatego w trosce o bezpieczeństwo żeglugi powietrznej z dniem 27 września 2023 r. zdecydowaliśmy o zakończeniu negocjacji z właścicielem aplikacji DroneRadar.

Do czasu wdrożenia docelowego rozwiązania opracowywanego przez PAŻP, jedyną formą zgłaszania zamiaru wykonania operacji BSP i bezpiecznej koordynacji lotów pozostaje tymczasowa procedura awaryjna wprowadzona 4 sierpnia 2023 r., opisana w poniższym komunikacie „Problemy z aplikacją mobilną do koordynacji lotów BSP”.

Dlatego ponownie zapraszam do naszego kreatora (generatora) wiadomości e-mail, za pomocą którego szybko i sprawnie można przygotować wiadomość e-mail, o odpowiedniej treści, gotową do wysłania. Wystarczy tylko kliknąć „wyślij” w aplikacji do obsługi poczty e-mail.

Generator znajduje się na stronie LatamDronem.pl/zgloszenie, a więcej informacji na jego temat, jak i całej sytuacji znajduje się w naszym artykule „W końcu DroneRadar padł i u mnie, dlatego przygotowałem kreator wiadomości do zgłaszania lotów dronami za pomocą poczty e-mail”.

Obecnie loty zgłaszamy za pośrednictwem strony Check-In PANSA…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk