eBook "Uspokój swoje finanse"

Przed Wami kolejny przegląd wydarzeń ostatnich dni, i choć pisze go (obrabiam) w Wigilię (ale już widzę, że publikacja będzie 25.12), to raczej nie znajdziecie w nim świątecznych akcentów – ale korzystając z okazji chciałbym Wam wszystkim życzyć zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, i by te świąteczne dni pozwoliły odpocząć od „pompowanie balona Petru”, bo ponoć nawet Polsat rozważał, czy w tym roku zamiast „Kevin sam w domu” nie puścić „Petru sam w banku” ;-)

A teraz zapraszam wszystkich do lektury…

Płatności BLIKIEM w mPOSie

O płatnościach BLIK już kiedyś pisałem, i przyznam, że z zaciekawieniem patrzę jak ten standard płatności się rozwija o nowe możliwości (np. wypłaty z bankomatów).

Ostatnio Polski Standard Płatności (operator/właściciel technologii/usługi) BLIK poinformował, że w ramach usługi mPOS BLIK – dzięki nawiązaniu współpracy z serwisem Przelewy24 – sprzedawca i kupujący mogą dokonać między sobą transakcji (np. płatność za zakupy/usługę) korzystając tylko i wyłącznie z telefonów z zainstalowaną aplikacją mPOS:

Sprzedawca będzie musiał jedynie zainstalować aplikację mPOS BLIK w telefonie z AppStore, Google Play lub Windows Store oraz zgłosić się do swojego agenta rozliczeniowego z prośbą o aktywowanie aplikacji do przyjmowania płatności. Każdy nowy akceptant BLIKA, który ma smartfon z zainstalowaną aplikacją mPOS BLIK będzie mógł przyjmować płatności od dowolnego użytkownika BLIK na rynku.

Z BLIKA korzystają obecnie klienci Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku (oraz Orange Finanse) oraz PKO Banku Polskiego (oraz Inteligo).

Wprawdzie to rozwiązanie raczej nie zagrozi klasycznym terminalom płatniczym – a przynajmniej na razie, to w wielu przypadkach może to być ciekawa alternatywa, dobre uzupełnienie standardowej oferty…


Aero2: Pakiety wysokich lotów

W usłudze Aero2 coraz mniej „Bezpłatnego Dostępu do Internetu” (procentowo), a coraz więcej płatnych pakietów – tym razem w ramach „Internet bez CAPTCHA” pojawiły się 3 dodatkowe/kolejne pakiety – ponoć wysokich lotów:

  • Pakiet Economy: 500 MB za 2 zł na 30 dni
  • Pakiet Premium: 3 GB za 5 zł na 30 dni
  • Pakiet First Class: 30 GB za 30 zł na 30 dni

Aero2 przejmuje 51% akcji Sferia S.A.

Warto może przy tej okazji jeszcze wspomnieć, że Grupa Kapitałowa Midas ogłosiła, że Aero2 – spółka tej grupy – zawarła umowę przejęcia większościowego (51%) pakietu akcji Sferia S.A. za ok 121,9 mln zł:

Aero2, spółka z Grupy Kapitałowej Midas zawarła umowę przejęcia większościowego pakietu (51,0%) w spółce Sferia S.A.

Wartość transakcji wyniosła 121,9 mln zł, co implikuje wartość kapitałów własnych spółki Sferia na poziomie 239,0 mln zł. Umowy zakupu przewidują, że w przypadku uzyskania przez spółkę Sferia odszkodowania pieniężnego z tytułu ewentualnego sporu dotyczącego opóźnienia prawa do efektywnego wykorzystania częstotliwości należnych spółce, cena zakupu może ulec zwiększeniu o kwotę wynikającą z tego odszkodowania proporcjonalną do posiadanego udziału przez sprzedających przed dokonaną transakcją zbycia akcji.


DigitalOcean: Teraz utworzysz więcej niż jeden serwer VPS naraz

W DigitalOcean (mam tam kilka serwerów, więc rozumiecie… ;-)) pojawiła się możliwość utworzenia naraz więcej niż jednego serwera VPS – większa część kreatora/formularza tworzenia nowej kropelki (droplet) pozostała bez zmian, ale miejsce na wpisanie nazwy nowego serwera powędrowało na sam dół, gdzie od teraz możemy również wybrać jak dużo serwerów danego typu (system, lokalizacja, parametry) chcemy utworzyć:

digitalocean_new-droplets_how-many-droplets

Wprawdzie wołałbym, by ta nowością była możliwość wykonywania snapshootów (migawek) bez potrzeby wyłączania serwera, ale fajnie, że usługa się stale rozwija…

T-Mobile/Heyah: 100 dni ważności konta za 5 zł

Marketingowcy T-Mobile/Heyah (dawniej Era) ponownie zaskoczyli, może nie aż tak bardzo jak wprowadzone kiedyś 4 grosze za sprawdzeni stanu konta (już na szczęście zniesione), to jednak widać, że fantazję cały czas mają… ;-)

Nowością jest możliwość przedłużenia ważności konta o 100 dni za jedyne 4,99 zł za pomocą kodu USSD:

  • *140*350#

I to chyba tyle z niedawnych zapowiedzi „będzie inaczej”. Choć czekajcie, jest nowa aplikacja mobilna – Mój T-Mobile (zstępuje MiBOA), a dodatkowo w Heyah za 24,99 zł możecie sobie aktywować nielimitowane rozmowy z numerami komórkowymi i stacjonarnymi:

  • Aktywacja usługi kodem USSD: *140*250#
  • Stan usługi: *140*250*1#

Wiatr zmian i prawdziwa burza na rynku – zwłaszcza „studniówka za (prawie) piątaka” ;-)


BIZ Bank/Bank SMART: Przelewy na e-mail i telefon komórkowy

Oba banki powinny być Wam już znane (się czyta, się wie ;-)) m.in. z przeglądu bezpłatnych kont firmowych jaki pojawił się na naszył łamach gdzieś w pierwszej połowie roku (chyba).

Teraz w tych bankach pojawiła się nowa usługa – przelew na e-mail i numer telefonu komórkowego. Jeszcze nie korzystałem z tej usługi w wersji Bank SMART (gdzie mam obecnie konto firmowe), ale w mBanku (gdzie jeszcze mam konto osobiste) zdarzyło mi się nieraz z niej skorzystać – choć głównie dla zabawy, by zaskoczyć czymś nowym znajomych (prywatnie z Facebooka nie korzystam, więc przelewem w ramach tego portalu ich nie zaskoczę ;-)).

By wysłać przelew w tej formie wybieracie odbiorcę wiadomości, który następnie otrzymuje wiadomość SMS lub e-mail z informacją o czekając na niego przelewie, oraz link do jego realizacji:

bank-smart_przelew-na-sms_przyjmij-przelew

Otrzymałeś przelew od Patryk…. Wejdź na https://online.banksmart.pl/bim-webapp/accept-money/smart i podaj identyfikator [————] w celu odbioru pieniędzy. Operacja wygasa za 14 dni.


Jednym zdaniem

  • Miałem też napisać coś więcej o planach związanych z wprowadzeniem nowego błędu HTTP (451), ale stwierdziłem, że poczekam aż stanie się on obowiązującym standardem (i zapanuje mroczna cenzura ;-))
  • Żegnaj Adobe Flash Professional – witaj Adobe Animate CC, czyli Flash oficjalnie zmierza tam, gdzie sprawdzi się lepiej niż na stronach WWW, czyli jako narzędzie do tworzenia animacji (od dawna, jeśli korzystałem z Flash Proffesional, to właśnie w tym celu)
(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
eBook "Uspokój swoje finanse"