W czerwcu napisałem artykuł o tym, czy, a jak tak, to na jakich warunkach można latać w strefach DRA-R/CTR, czyli znajdujących się przy lotniskach. Akurat z wielu stref wybrałem te konkretne nieprzypadkowo, bo nie tylko sam mam w okolicy i bardzo często w nich latam (głównie DRA-RH), to wiem, że właśnie o nie często pojawiają się pytania choćby na grupach związanych z dronami. Wtedy skupiłem się na DRA-R, a tylko wspominałem o DRA-I RMZ, a widzę, że ich aktualne opisy mogą również niekoniecznie być tak oczywiste, jak to być powinno…

Strefy DRA-I RMZ i TMZ znajdujące się przy strefach CTR/TMA

Zwłaszcza że obecnie strefy DRA-I RMZ (ew. jeszcze TMZ) znajdziemy w pewnym sensie “przyklejone” do stref CTR/TMA, a więc gdzie strefa CTR, tam duża szansa również na strefę RMZ. A jest to o tyle istotne, że o ile np. z opisu strefy CTR-RH wynika, że przy lotach dronem do 100 metrów AGL wystarczy zgłosić lot w aplikacji na stronie Check-In Pansa, to w opisie strefy DRA-I RMZ mowa jest o tym, że loty bezzałogowymi statkami powietrznymi (dronami) wymagają poinformowania Służby Informacji Powietrznej (FIS) o planowanym locie za pomocą telefonu, czyli trzeba dzwonić do FIS:

Na powyższym zrzucie mamy strefę CTR EPGD (Gdańsk), potem “podstrefę” GD-RPA51, czyli DRA-RH, która informuje, że wystarczy zgłoszenie (check-in) i do 100 AGL można latać. Wątpliwości mogą się pojawić przy ostatniej strefie, czyli RMZ EPGDRMZ (DRA-I RMZ), czyli:

DRA-I RMZ. Loty bezzałogowymi statkami powietrznymi dopuszczone po poinformowaniu Służby Informacji Powietrznej (FIS) poprzez wykonanie telefonu.

Do tego strefa ta jest oznaczona – tak samo zresztą, jak pozostałe z tego przykładu/miejsca – jako “aktywna H24”, co sprawia, że faktycznie można uznać, że przed lotem nie tylko trzeba zgłosić lot (obecnie na stronie Check-In PANSA), ale jeszcze trzeba zadzwonić do właściwego FIS.

RMZ obowiązuje, gdy powiązana strefa CTR jest nieaktywna

A wszystko dlatego, że w opisie strefy DRA-I RMZ brakuje jednej małej, ale w tym kontekście niezwykle ważnej informacji, że zasady związane ze strefami RMZ (i TMZ) obowiązują tylko i wyłącznie w momencie, gdy powiązana strefa CTR/TMA jest nieaktywna, czyli np. w wyniku jakiejś awarii, pomimo tego, że strefa RMZ jest oznaczona jako aktywna.

Dlatego w omawianym przykładzie, gdy strefa DRA-RH (GD-RPA51) jest aktywna, to wystarczy zgłoszenie lotu (check-in), bez konieczności wykonywania telefonu do FIS (strefa RMZ EPGDRMZ).

Bardziej szczegółowe informacje na temat stref RMZ i TMZ znajdziecie w artykule “Wprowadzenie stref obowiązkowej łączności radiowej (RMZ) i stref obowiązkowego używania transpondera (TMZ) oraz obszarów obowiązkowego składania FPL” na stronie PANSA/PAŻP.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk