Można powiedzieć, że dla pilotów dronów obecny sezon zaczyna się gorąco. I nie mam na myśli pogody, a kolejne zmiany, jeśli chodzi o prawno-administracyjne kwestie związane z lataniem dronami. Z początkiem 2024 pożegnaliśmy okres przejściowy, niebawem powinniśmy otrzymać nową aplikację do zgłaszania lotów (DroneTower, która zastąpi serwis Check-In PANSA, który zastąpił aplikację DroneRadar). A od kilku dni możemy korzystać z nowej odsłony serwisu dla pilotów i operatorów dronów, czyli Krajowego Systemu Informacji Dronowej (KSID), powstałego w ramach projektu “Usługi cyfrowe dla BSP”.

Krajowy System Informacji Dronowej (KSID)

Jeszcze w pierwszych dniach kwietnia, czyli przed 4 kwietnia 2024, głównym miejscem do zarządzania danymi operatora i pilota drona, była strona drony.ulc.gov.pl, a więc strona prowadzona przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). Dla odmiany stronę do zgłaszania lotów (Check-In PANSA) prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Więc mieliśmy tu pewnego rodzaju dwuwładzę.

4 kwietnia oficjalnie został uruchomiony Krajowy System Informacji Dronowej (KSID), wspierający użytkowników w realizacji licznych spraw związanych z BSP. Od dziś to właśnie w tym portalu można będzie realizować sprawy związane z rejestracją operatorów i pilotów, z uzyskiwaniem uprawnień do lotów oraz pozyskiwać podstawową wiedzę w zakresie zasad związanych z realizacją lotów BSP. Wszyscy użytkownicy dronów otrzymali możliwość cyfrowego zarządzania swoimi danymi, a także szczegółowymi informacjami w zakresie wykorzystywanych BSP.

Teraz to się skończyło, bo choć projekt “Usługi cyfrowe dla BSP” jest tworzony przy współudziale ULC, to nowa strona dla pilotów i operatorów dronów, działa już pod szyldem PAŻP. A adres nowej strony to…

I tu zaczyna się pewna zabawa. Bo choć cały Krajowy System Informacji Dronowej (KSID) bazuje na adresie drony.gov.pl, to by nie było za łatwo, portal pilota/operatora znajduje się pod adresem uav.pansa.pl, a pod adresem learning.uav.pansa.pl znajduje się natomiast platforma edukacyjna (szkolenia i egzaminy na A1/A3). Na szczęście do poszczególnych modułów są linki w menu. Wystarczy tylko wiedzieć, w jaką pozycję kliknąć… ;-)

Dla początkujących, zaawansowanych i… dla jeszcze innych

I tak dochodzimy do pewnej cechy Krajowego Systemu Informacji Dronowej (KSID), która może być zaletą, ale może i być wadą. Bo nawet jeśli poszczególne moduły – na razie jest ich niewiele, ale ma być dużo więcej w przyszłości – działają ostatecznie pod różnymi adresami, to punktem wyjścia dla nich jest strona KSID (drony.gov.pl).

Co może u mniej doświadczonych (zaawansowanych) użytkowników dronów wywoływać pewne zamieszanie, zagubienie, który moduł, do czego służy, który jest dla mnie, a który dla np. służb państwowych. Bo wszystko to zostało upakowane właśnie do KSID.

I choć może to mieć sens, bo amator (miłośnik) latania dronami, z czasem może zostać zawodowcem, być może nawet wykonującym loty dla służb, a znowu pilot zawodowy czasem może chcieć polatać “po cywilnemu”, jako amator, to nie wiem, czy nie lepiej, gdyby to zostało bardziej rozdzielone.

Drony.ulc.gov.pl w trybie tylko do odczytu

Po uruchomieniu Krajowego Systemu Informacji Dronowej (KSID), stary system działający w ramach ULC został przełączony w tryb “tylko do odczytu”:

Uruchomienie portalu Drony.gov.pl wiąże się z równoczesnym wyłączeniem możliwości wprowadzania nowych danych w starej przestrzeni www – pod adresem drony.ulc.gov.pl, który pozostanie jedynie w trybie “do odczytu”.

Oznacza to, że dostęp do danych jest możliwy, ale jakiekolwiek ich modyfikacje, czy tym bardziej rejestracje nowych pilotów i operatorów dronów (BSP) wykonujemy na stronie KSID, czyli drony.gov.pl (a konkretnie to uav.pansa.pl ;-)).

Import danych do nowego systemu

Na szczęście nie oznacza to, że trzeba ponownie się rejestrować, uzyskiwać nowy numer operatora i pilota, czy ponownie zdawać egzaminy na uprawnienia.

W związku z uruchomieniem nowego systemu rejestracji operatorów bezzałogowych statków powietrznych, od 4 kwietnia 2024 r. zapraszamy na stronę: drony.gov.pl

Osoby, które zarejestrowały się na stronie drony.ulc.gov.pl przed 4 kwietnia, po utworzeniu konta w nowym systemie, będą mogły zaimportować dane przechowywane w dotychczasowym systemie.

I jak przetestowałem to na sobie, działa to szybko i sprawnie.

Wystarczy po założeniu konta w KSID wybrać “chcę zaimportować dane”, podać dane logowania do strony drony.ulc.gov.pl i po chwili wszystkie dane będą na naszym profilu w KSID:

Na szczęście ten element działa sprawie. Nawet jeśli można by było mieć wątpliwości, czy faktycznie przez dane logowania powinno to się odbywać. Ale to już czepianie się na siłę, niczym linków w SMSach wysyłanych np. przez banki… ;-P

Co Tu Lata, czyli obywatelu, podpie… droniarza

Na deser zostawiłem perełkę, która być może zasługuje na to, by otrzymać oddzielny artykuł, bo przy naszej polskiej mentalności coś czuję, że może to być prawdziwy hit. Mowa o serwisie CoTuLata:

W teorii okrojona, kolejna wersja strony Check-In PANSA, która z kolei była kolejną odsłoną serwisu DroneMap PANSA. Ale to tylko pozory. Bo tym razem w PAŻP postanowili, że nie o kolejnego klona chodzi, a coś, co mało jakiej nacji jest tak potrzebne, jak naszej… ;-)

Bo serwis CoTuLata oprócz ograniczonego – przynajmniej na razie, wglądu w to, czy w danym miejscu lata jakiś zgłoszony dron, pozwala zgłosić “podejrzanego drona” do odpowiednich służb (głównie policja):

  1. Potwierdź swoją tożsamość i wskaż miejsce obserwacji drona, który Cię zaniepokoił.
  2. Uzupełnij szczegóły zgłoszenia lotu, który obserwujesz (nie zajmie Ci to więcej niż 3 minuty).
  3. Wykonaj telefon na 112, aby potwierdzić swoje zgłoszenie.

Na szczęście jest tu pewien bezpiecznik, w postaci konieczności nie tylko podania swoich danych (rejestracja podpierda… sygnalisty), ale również zadzwonienia na numer 112, po wykonaniu zgłoszenia:

Wprawdzie Twoje zgłoszenie zostanie zapisane w bazie po potwierdzeniu drugiego kroku formularza, jednak aby właściwa instytucja mogła podjąć działania wyjaśniające, musisz nie tylko potwierdzić swój numer telefonu, ale również dokonać oficjalnego zgłoszenia sprawy na numer alarmowy 112.

Dzieję się tak dlatego, że za pośrednictwem systemu CoTuLata zgłaszasz podejrzenie naruszenia obowiązujących przepisów prawnych albo norm społecznych. W ten sposób chcemy mieć pewność, że Twoje zgłoszenie jest świadome i przemyślane, a także umożliwić podmiotom uprawnionym do interwencji kontakt z Tobą jako osobą zgłaszającą problem.

Możesz mieć pewność, że informacje przekazane za pośrednictwem systemu CoTuLata pozwolą na usprawnienie reakcji w Twojej sprawie, ponieważ będą bardziej szczegółowe niż treść samego zawiadomienia telefonicznego (z pominięciem aplikacji CoTuLata). Ponadto pracownicy właściwych instytucji otrzymają Twoje zgłoszenie w formie umożliwiającej szybkie podjęcie działań. Warto przy okazji zadbać, by były dokładne.

Więc w sumie, to nie wiem, czy nie lepiej – jak ktoś chce zgłosić podejrzenie nieuprawnionego lotu drona – od razu zadzwonić na policję.

Z drugiej strony z doświadczenia wiem, że często pilot drona lepiej zna konkretne przepisy, na podstawie których wykonuje lot, niż nawet policja (co logiczne, bo drony top tylko mały wycinek ich zadań), więc o ile nie jest to przypadkowy posiadacz drona (ale tych też jest sporo, bo przepisów i obowiązków masa, a jednocześnie drona można kupić przy okazji zakupu suszarki czy odkurzacza w elektromarkecie), to najpewniej wie, co robi. Co nie znaczy obywatelu, że nie powinieneś być czujny… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk