• Polecane
  • Wszystkie
  • Technologia
  • Biznes
  • Prawo
  • Finanse
  • Testy i recenzje
  • Felietony
  • Wiadomości
  • Poradniki
  • Media
  • Multimedia
  • Zakupy
  • Do pobrania
  • Inne
  • Jednym zdaniem

Prasówka: koniec rezerwacji domen .pl, zmiana właściciela .org, kolor roku 2020, Quora po polsku, Google i YouTube w 2019, Wasteland 2 za darmo i ciekawe Humble Bundle

Powiedzmy, że jestem sceptyczny, jeśli chodzi o takie hasła jak „klient ma zawsze...

Najnowsze wpisy

Kolejna odsłona walki ze współdzieleniem kont w Netflixie, czyli (internetowe) gospodarstwo domowe Netflix

Wczoraj wspomniałem, że Netflix szaleje i w również w naszym kraju wprowadza blokady przy współdzieleniu konta. Pisząc tę notatkę raz, że nie miałem zbytnio czasu się w temat wgryzać, a dwa – nie miałem jeszcze wiadomości od Netflixa, z linkiem do systemu pomocy, gdzie opisano zasady związane z „internetowym gospodarstwem domowym” (tak, wiem, mogłem użyć wyszukiwarki, ale w ten sposób wracamy do powodu pierwszego, czyli czasu). Dziś korzystając z przerwy między porannym koszeniem trawy na działce, a śniadaniem, postanowiłem jeszcze raz usiąść do tematu. Zwłaszcza że w międzyczasie i ja dostałem wiadomość.

Nowe wytyczne prezesa ULC w sprawie Krajowego Scenariusza Standardowego NSTS-01 i loty FPV, czyli nowe ograniczenia

Od kilku dni „w internetach” burza, bo ludzie odkryli, że 12 maja 2023 w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego niespodziewanie pojawiły się nowe dokumenty, a wśród nich „wytyczne nr 6/2023 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 11 maja 2023 r. w sprawie Krajowego Scenariusza Standardowego NSTS-01 dla operacji w zasięgu widoczności wzrokowej (VLOS) lub z widokiem z pierwszej osoby (FPV), wykonywanych z użyciem bezzałogowego statku powietrznego o masie startowej mniejszej niż 4 kg”, i to chyba ten dokument wywołał największą wrzawę, głównie ze względu na FPV, a konkretnie „koniec FPV”. A, że 30 dni od ogłoszenia w końcu minie i papier stanie się prawem…

Brak akceptacji nowego regulaminu w przeciągu 3 dni, będzie skutkowało nałożeniem tymczasowej blokady konta Allegro, czyli kolejna próba wyłudzenia danych logowania

O próbach oszustwa piszę dość rzadko. Nie tylko dlatego, że większość jest do siebie podobna i właściwie nie ma co w koło powielać tematu „w nowych szatach”. Ale również dlatego, że mało kiedy jakieś wiadomości tego typu przebiją się – przynajmniej jak ta, cześciowo – przez filtry, a tylko takim, którym się to uda – przynajmniej częściowo, ewentualnie warto poświęcić uwagę, bo to oznacza, że mogą uniknąć filtrów również w skrzynkach innych. I tak na jedną za „ze skrzynek kontrolnych” zawitał e-mail „od Allegro”, z informacją o tym, że „muszę zaakceptować nowy regulamin w ciągu 3 dni, by uniknąć blokady konta”. Klasyka, która jednak czasem działa, jak trafi na podatny grunt.

Blokowanie dostępu do katalogu w OpenLiteSpeed, czyli alternatywa dla nieobsługiwanego „deny from all” w pliku .htaccess

Wczoraj napisał do mnie lekko zaskoczony kolega, który po wcześniejszej rozmowie ze mną postanowił na swoim VPSie przejść z Nginx a OpenLiteSpeed. Głównie ze względu na wygodę. I to nawet nie chodzi o to, że dużo ustawień (większość?) można zrobić z poziomu panelu zarządzania w przeglądarce internetowej, bo czasem to tylko wydłuża czas potrzebnym, do wykonania zadania. Zresztą skoro kolega używał Nginx, to co jak co, ale konfiguracja bezpośrednio w plikach konfiguracyjnych nie jest mu raczej obca. Bardziej chodziło o obsługę plików .htaccesss, dzięki czemu wiele aplikacji webowych (np. WordPress) potrafi nie tylko samodzielnie skonfigurować sobie środowisko, ale i zabezpieczyć odpowiednimi regułami w tym pliku to, co powinno być zabezpieczone.

W ramach usługi Divi Cloud pojawiła się możliwość zapisywania i wczytywania ustawień motywu Divi (Theme Option Presets)

W wielu projektach stron internetowych (w większości?) korzystam z bazowego zbioru rozwiązań, takich jak np. WordPress, konkretny zestaw wtyczek i odpowiedni motyw. Często tym motywem jest Divi od Elegant Themes. Nie jest to motyw idealny, ale wiem, jak działa, a do tego dość łatwo przekazać taką stronę pod zarządzanie – przynajmniej jeśli chodzi szeroko rozumiane „treści” – nawet „mniej technicznym” użytkownikom. Dlatego też staram się zautomatyzować co tylko się da – dodawanie domeny do serwera, aktywacja certyfikatu SSL (Let’s Encrypt), instalacja i bazowa konfiguracja WordPressa, wraz ze startowym zestawem wtyczek. Mógłbym do tego dodać jeszcze jakąś bazową bazę danych, z podstawową konfiguracją, ale jest z tym więcej problemów, niż potencjalnych zysków. Stąd wiele czynności konfiguracyjnych każdorazowo wykonuję „ręcznie”. Na szczęście dzięki ostatniej aktualizacji motywu Divi, z tej listy mogę skreślić podstawową konfigurację tego motywu.

Gdy zdjęcie typu panorama 360° nie wyświetla się prawidłowo np. na Facebooku, sprawdź tagi EXIF zdjęcia

Choć może patrząc na pogodę w ostatnich dniach, czy też prognozy na najbliższe kilka dni można mieć wątpliwości, to jednak wiosna nadciąga. A jak wiosna, to i wiele osób wyciągnie z szuflad swoje drony. A jak dron w powietrzu, to oprócz standardowych zdjęć i filmów pewnie i panoramy 360 będą robione. A jak panorama zrobiona, to pewnie czasem będzie chęć wrzucenia na media społecznościowe, np. Facebooka. A jak panorama 360 stopni i media społecznościowe, to dobrze, by panorama 360 faktycznie była panoramą 360, a nie dziwnym płaskim zdjęciem…

Uspokój swoje finanse, czyli nowy eBook w naszym sklepie internetowym + urodzinowa promocja na cześć mojego Faro

Wczoraj minął miesiąc, jak odszedł mój przyjaciel Faro. Z tej „okazji” nie robiłem promocji, bo to nie jest chwila, którą chciałbym świętować. Natomiast zaprezentowałem „zajawkę” nowego projektu, czyli wirtualnego Weterynaryjnego Banku Krwi. Dziś – 28 kwietnia – mamy jednak nowy dzień. Dzień, w którym mój Faro skończyłby 11 lat. A to dobra okazja nie tylko na promocję, ale też i na premierę nowego produktu…

Weterynaryjny Bank Krwi, czyli nowy projekt, tworzony nie tylko po to, by spróbować przekuć ból po stracie przyjaciela w coś dobrego

Dziś mija miesiąc, jak odszedł przedwcześnie mój Faro. Miesiąc, który był bardzo specyficzny, nie tylko pod kątem przeżyć emocjonalnych, ale i zawodowym. Raptem wszystkie plany straciły na znaczeniu – najpierw by próbować go ratować, potem by dać sobie czas na żałobę. Natomiast nie oznacza to, że zawodowo faktycznie nic się nie działo. Poza rzeczami bieżącymi, których w mojej branży nie można ot, tak zostawić (np. dozór nad stronami i sklepami internetowymi), pojawiły się również „pomysły” na nowe projekty. W tym również takie, o których niedawno bym nawet nie pomyślał. I dziś o jednym z takich projektów będzie. Udostępnionym w ramach publicznego MVP dosłownie przed godzinką…

Ikony z flagami zmiany języka w menu na stronie na WordPressie, korzystającej z tłumaczeń za pomocą wtyczki Google Language Translator

Zwróciła się do mnie z zapytaniem koleżanka, czy mógłbym pomóc z wtyczką do automatycznych tłumaczeń, korzystającą z Google Translate (Tłumacz Google), tak by pozbyć się niezbyt estetycznego (to fakt) widżetu Tłumacza Google, a zamiast tego dodać do menu na stronie ikonki z flagami. Zadania się podjąłem, nawet bez wystawiania faktury, bo nawet nie tyle, że to prośba koleżanki, co po prostu prosta sprawa, a przy okazji będzie artykuł.

Loading

Zobacz również Newslog, nasz kanał z krótkimi, ale równie ważnymi wiadomościami... :-)

Pin It on Pinterest